SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Lista równościowych standardów pracy dla redakcji. Warto je znać

Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego przygotowało „Równościowe standardy pracy w redakcji” w ramach projektu „Równe Media dla Demokracji w Polsce”. Dotyczą pracy w redakcji, przygotowywania materiałów, jak i relacji z władzą i podmiotami zewnętrznymi. 

Kamera telewizyjna, fot. PixabayKamera telewizyjna, fot. Pixabay

„Równościowe standardy pracy w redakcji” to materiał edukacyjny Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego (PTPA) dla osób wykonujących zawód dziennikarza i pracujących w mediach.

- Zależało nam na tym, by nie wymyślać „co jest potrzebne mediom”, tylko zdiagnozować, czego naprawdę potrzebują. Do nas (PTPA – przyp. Red.) od 2007 roku regularnie trafiają sprawy osób ze świata medialnego, które zmagają się z trudnościami o charakterze dyskryminacji, wykluczenia, mobbingu w tym środowisku. To nas zmobilizowało do tego, by taki projekt napisać – powiedziała podczas premierowej prezentacji materiału mec. Karolina Kędziora, prawniczka z Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego.

- Środowisko dziennikarskie jest bardzo trudnym partnerem do współpracy (w kwestii tworzenia standardów równości). Jest w nim bardzo dużo oporu. Z jednej strony jest świadomość, jak wiele jest w tej branży nadużyć np. w kwestii zatrudnienia. Z drugiej strony, panuje przekonanie, że nic się nie da z tym zrobić, że to „specyficzna praca”. Tymczasem świat się zmienia i standardy pracownicze też – mówiła mec. Karolina Kędziora.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W ocenie ekspertki, dziennikarze wciąż boją mówić się o doświadczanych w pracy nadużyciach np. z uwagi na obawy o „łatkę” osoby trudnej, konfliktowej.

- To jest ogromny problem. Rzeczywistość sprawia, że na światło dzienne wychodzą pojedyncze sprawy osób, które wykazują się ogromną odwagą, nagłaśniając patologie – powiedziała mec. Karolina Kędziora z PTPA.

Równościowe standardy pracy w redakcji

Dokument „Równościowe standardy pracy w redakcji” składa się z trzech części. Pierwsza opisuje standardy pracy w redakcji jako miejscu wykonywania pracy. Pierwszy punkt mówi o przeciwdziałaniu dyskryminacji (w tym molestowaniu seksualnemu), i mobbingowi. Co ważne, ochrona taka przysługuje każdemu pracownikowi niezależnie od formy zatrudnienia.

W kolejnych punktach PTPA wymienia standardy takie jak: skuteczna procedura reagowania na skargi na mobbing i molestowanie, szkolenia zespołów na temat społecznych źródeł dyskryminacji i mobbingu czy obowiązek jednakowego wynagradzania za jednakową pracę.

Poradnik „Równościowe standardy pracy w redakcji” zawiera też zestaw rekomendacji dotyczących przygotowywania materiałów dziennikarskich. Mówią one o niektórych podstawach warsztatu -  jak  o zasadzie weryfikacji informacji w dwóch źródłach, wstrzymywaniu się przed osądem przy podawaniu faktów czy zachowaniu tajemnicy dziennikarskiej i ochronie źródeł informacji.

Na liście rekomendacji jest też taka: „Stosując język inkluzywny unikamy stosowania pojęć i metafor stygmatyzujących określone społeczności oraz grupy defaworyzowane”. Inna rekomendacja: „Przytaczanie treści zawierających mowę nienawiści powinno ograniczać się do niezbędnego minimum – nie może przyczyniać się do rozpowszechnienia i promocji takich treści”. Zalecane jest też dystansowanie się dziennikarzy od mowy nienawiści oraz propagandy przy opisywaniu tychże.

W trzeciej części dokumentu znajdują się standardy bezpieczeństwa w relacjach dziennikarzy z władzą i podmiotami zewnętrznymi. Mowa tu np. o znajomości prawa prasowego, praw przysługujących dziennikarzowi w razie zatrzymania przez policję, znajomości praw chroniących przed przemocą i groźbami, ochrony dla sygnalistów. 

Pełen tekst można znaleźć na stronach Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego.

Prezentacja poradnika odbyła się 19 kwietnia podczas konferencji „Media bez dyskryminacji. O standardach równościowych w środowisku dziennikarskim – jak jest i jak być powinno”. Portal Wirtualnemedia.pl objął wydarzenie patronatem medialnym. 

Dołącz do dyskusji: Lista równościowych standardów pracy dla redakcji. Warto je znać

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
buahahaha
dyskryminujący wszystkie prawicowe media i stowarzyszenia dysponenci kasy z unijnej i światowej kliki lewackiej udają troskę o równość...
odpowiedź
User
hiPOkryzja
na tej konferencji byli sami przedstawiciele lewackich pseudo mediów od lat niszczących Polskę i atakujących rząd prawicowy na rozkaz za kasę z zagranicy
odpowiedź
User
nie ma
w Polsce nie ma żadnych mediów tylko tuby propagandowe z których 95 procent to postkomunistyczne i lewackie kliki
odpowiedź