SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rozszerzanie UE dzieli Europejczyków

Europejczycy są niemal równo podzieleni w kwestii dalszego rozszerzania Unii Europejskiej.

Podczas gdy 46% Europejczyków popiera tę ideę, 42% wciąż jest przeciwko – wynika z ostatniej fali badania Eurobarometr przeprowadzonego przez TNS Opinion & Social na zlecenie Komisji Europejskiej. Najbardziej przychylni powiększaniu UE są Polacy.

Z badania obejmującego prawie 30 000 respondentów z 251 państw Unii Europejskiej, Bułgarii, Rumunii, dwóch krajów kandydujących oraz z Tureckiej Republiki Cypru Północnego wynika, że Niemcy, Francja i Wielka Brytania są krajami najbardziej przeciwnymi dalszemu rozszerzaniu UE, a Polska, Słowenia i Grecja są ku temu najbardziej entuzjastycznie nastawione.

Nastawienie wobec dalszego rozszerzania Unii Europejskiej jest bardzo zróżnicowane na poziomie poszczególnych państw członkowskich. Nowe państwa członkowskie są zdecydowanie bardziej przychylne dalszemu rozszerzaniu niż państwa „starej 15” (72% vs 41%). Poparcie dla dalszego rozszerzania jest najsilniejsze w Polsce (76%, wzrost o 4 punkty procentowe) i na Słowenii (74%, wzrost o 1 punkt procentowy). Kolejne miejsca zajmują Grecja (71%, wzrost o 15 punktów procentowych) i Słowacja (69%, wzrost o 11 punktów procentowych) – jednocześnie są to państwa, w których odnotowano najwyższy wzrost poparcia. W Wielkiej Brytanii i Hiszpanii poziom poparcia znacząco spadł (odpowiednio: 36%, spadek o 8 punktów procentowych i 51%, spadek o 4 punkty procentowe). Poparcie dla większej Unii wciąż najniższe jest w Niemczech (30%), Austrii (31%), Luksemburgu (32%) i Francji (34%).

Jak oceniane są skutki gospodarcze rozszerzania UE? Prawie siedmiu na dziesięciu badanych uważa, że rozszerzanie UE zwiększa wsparcie na rzecz rozwoju krajów kandydujących lub w przyszłości mogących kandydować do członkostwa w Unii Europejskiej (66%) i sprawia, że Unia Europejska staje się największym podmiotem w handlu światowym (47%). Nowe państwa członkowskie są bardziej przychylne tym stwierdzeniom (61% vs 44% w państwach „starej 15”). Z drugiej strony rozszerzanie kojarzone jest z nasileniem osiedlania się w Unii Europejskiej pracowników pochodzących z przyszłych państw członkowskich (73%) oraz nasilaniem przenoszenia miejsc pracy do krajów, gdzie siła robocza jest tańsza (75%).

Europejczycy podkreślają również pozytywne strony rozszerzania UE w sferze politycznej. W 25 państwach członkowskich średnio 63% badanych uważa, ze dalsze rozszerzenie wzmacnia Unię Europejską, ponownie przekonanie to jest silniejsze w nowych państwach członkowskich (74%) niż w „starej 15” (60%).

W sferze społecznej Europejczycy widzą zarówno pozytywne, jak i negatywne aspekty rozszerzania UE. Siedmiu na dziesięciu Europejczyków uważa, że rozszerzenie UE wzbogaca różnorodność kulturową Europy (71%) i ułatwia rozpowszechnianie się standardów życia i norm Unii Europejskiej na obszarze Europy (61%). Wszystkie z tych stwierdzeń częściej są wybierane przez badanych z nowych państw członkowskich (odpowiednio: 89%, 81% i 74%). Z drugiej strony sześciu na dziesięciu Europejczyków uważa, że rozszerzanie UE nasila nielegalną imigrację w Europie, a 42% uważa, że obniża standard życia w Unii Europejskiej (odsetek ten jest niższy w nowych państwach członkowskich gdzie 32% badanych zgadza się z tym stwierdzeniem). 41% badanych z 25 państw UE sądzi, że rozszerzanie Unii powoduje zanikanie tożsamości kulturowej i tradycji.

Europejska opinia publiczna jest podzielona w sprawie dalszego rozszerzania UE. Wyniki badania Eurobarometr pokazują rozbieżność pomiędzy bardziej przychylnymi powiększaniu UE i optymistycznymi nowymi państwami członkowskimi a „starą 15”. Wydaje się, że państwa należące do UE najdłużej, odczuwają pewnego rodzaju przesyt rozszerzania, w szczególności Niemcy, Francja i Wielka Brytania, które pomimo przynależności do projektu politycznego, niepokoją się skutkami ekonomicznymi związanymi z nowymi członkami Unii - komentuje Urszula Krassowska, Lider Sektora Badań Społecznych i Politycznych TNS OBOP - Polacy są entuzjastami, jeśli chodzi o rozszerzanie Unii. Nie mamy negatywnych doświadczeń w dziedzinie konkurencji na rynku pracy i napływu siły roboczej z nowych krajów.

*Sondaż Eurobarometr został zrealizowany metodą wywiadu face-to-face w okresie 06.09.06 –10.10.06 r. na próbie 29 152 mieszkańców 25 krajów należących do Unii Europejskiej  Rumunii, Bułgarii oraz w dwóch krajach kandydujących do Unii (Chorwacja, Turcja), a także w Tureckiej Republice Cypru Północnego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rozszerzanie UE dzieli Europejczyków

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl