SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Rozumieć Ukrainę” - nowy podcast Fundacji TOK FM i Fundacji im. Stefana Batorego

W środę swoją premierę będzie miał pierwszy odcinek nowego podcastu - wspólnej produkcji Fundacji TOK FM oraz Fundacji im. Stefana Batorego - „Rozumieć Ukrainę”. Poprowadzą go Agnieszka Lichnerowicz i Edwin Bendyk.

Article

Jak zaznacza Eurozet, Ukraina walczy i się zmienia. Prowadzone w czasie wojny badania społeczne odsłaniają jak dramatycznie, czasem zaskakująco zmienia się ukraińskie społeczeństwo. Tak jak i państwo czy gospodarka. W podcaście „Rozumieć Ukrainę” prowadzący - Agnieszka Lichnerowicz i Edwin Bendyk - będą przedzierać się przez tzw. mgłę wojny, stereotypy i powierzchowne przekonania, by lepiej rozumieć te fascynujące zmiany.

„Ukraińcy zmieniają też bowiem nas i całą Europę. I inspirują - już od dawna Ukraina jest swoistym laboratorium, w którym obywatele wypracowują modele demokratyczne na XXI wiek, czasy niepewności i kryzysów. Przed Ukraińcami i Europejczykami największy proces odbudowy od II wojny światowej, dlatego będziemy też rozmawiać o wyzwaniach, priorytetach i roli Polski. Oraz o przyszłości relacji polsko-ukraińskich i międzynarodowym układzie sił” - mówi Agnieszka Lichnerowicz

Z czego wynika odporność Ukrainek i Ukraińców? Które mity historyczne i bohaterowie ich inspirują? Jak planują odbudowę? Jakie są scenariusze na przyszłość? Jak rozumieją, definiują i spierają się o fundamenty swojej tożsamości? W tym podcaście, autorzy zmierzą się z rzeczywistością, a nie fantazjami.

Podcast będzie dostępny dla wszystkich, na stronie TOK FM oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Premiery kolejny odcinków, co tydzień w środę.

Agnieszka Lichnerowicz z Radiem TOK FM związana jest od niemal dwóch dekad. Prowadzi programy „Światopodgląd” i „Wieczorem”, członki radiowego klubu „Poczytalni”. Jako reporterka relacjonowała pomarańczową rewolucję i Majdan w Ukrainie, aneksję Krymu, rosyjską agresję na Donbas w 2014 roku oraz wojnę po 24 lutego ub.r. Podróżowała też na Białoruś; relacjonowała wojnę (a potem jej skutki) w Gruzji; obserwowała kolejne wybory w Rosji. Była w ogarniętych tzw. arabską wiosną Tunezji i Egipcie, przez kilka lat podróżowała do przechodzącej transformację Mjanmy. Dziennikarsko obsługiwała dziesiątki brukselskich szczytów i oficjalnych podróży zagranicznych przedstawicieli polskich władz. Jako publicystyka szczególnie interesuje się transformacjami i ruchami społecznymi, polityką historyczną, polityką społeczną i ideologiami gospodarczymi, szczególnie we wschodniej Europie. Jest m.in. laureatką Nagrody PAP im. R. Kapuścińskiego.

Edwin Bendyk  to prezes Fundacji im. Stefana Batorego, dziennikarz, publicysta, pisarz. Pracuje w tygodniku „Polityka”. Autor książek „Zatruta studnia. Rzecz o władzy i wolności” (2002), „Antymatrix. Człowiek w labiryncie sieci” (2004), „Miłość, wojna, rewolucja. Szkice na czas kryzysu” (2009) oraz „Bunt Sieci” (2012), „W Polsce, czyli nigdzie. Rzecz o upadku i przyszłości świata” (2020). W 2014 r. opublikował wspólnie z Jackiem Santorskim i Witoldem Orłowskim książkę „Jak żyć w świecie, który oszalał”. Twórca Ośrodka Badań nad Przyszłością Collegium Civitas. W Centrum Nauk Społecznych PAN prowadzi seminarium o nowych mediach. Członek Polskiego PEN Clubu.

Według badania Radio Track w ub.r. TOK FM miało 3,2 proc. udziału w rynku słuchalności, o 0,5 pkt proc. więcej niż rok wcześniej. Rozgłośnia ma profil informacyjno-publicystyczny.
 

Dołącz do dyskusji: „Rozumieć Ukrainę” - nowy podcast Fundacji TOK FM i Fundacji im. Stefana Batorego

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Token
Dość, dość już!
odpowiedź
User
Irenka
Najwyższy poziom prezentuje Polskie Radio dla Ukrainy. Przede wszystkim słucham tam mnóstwa reportaży i rozmów z ludźmi, którzy doznali niewyobrażalnych cierpień od zbrodniarzy putinowskiego, rosyjskiego reżimu.
odpowiedź
User
Media Expert
Jak widać pieniędzy na proukraińską propagandę nie brakuje. Trzeba jeszcze tylko dokupić słuchaczy.
odpowiedź