SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rozwiązania mobilne i chmury obliczeniowe nadal głównymi trendami technologicznymi, ale ich przewaga maleje

W perspektywie do 2017 roku zmniejsza się przewaga technologii mobilnych i chmur obliczeniowych w sektorze nowoczesnych technologii, a coraz większego znaczenia nabierają takie rozwiązania jak druk 3D, inżynieria biomedyczna, internet przedmiotów, analiza "wielkich" danych, czy sztuczna inteligencja - wynika z badania KPMG.

fot. Shutterstock.comArticle

Globalne badanie KPMG w grupie kilkuset liderów technologii i biznesu wykazało, że chmury obliczeniowe i usługi mobilne utrzymują czołową pozycję, jednak ich przewaga nad pozostałymi nowymi technologiami zmniejsza się. Kluczową rolę platform i aplikacji mobilnych jako technologii przełomowych dla przemysłu, konsumentów i tworzenia nowych modeli biznesowych, w zeszłorocznej edycji badania wskazywało 32% respondentów, a obecnie już tylko 9%. Podobnie zmniejszyło się znaczenie chmur obliczeniowych, które w 2013 roku wskazało 29% respondentów, a w 2014 roku 14%. Zdecydowanie wzrosło zaś znaczenie takich technologii jak druk 3D (8%), inżynieria biomedyczna (7%), internet rzeczy (7%), analizy danych (6%) oraz sztuczna inteligencja (6%).

Przedsiębiorstwa widzą ogromny potencjał w komercjalizacji rozwiązań bazujących na przedmiotach codziennego użytku, które mogą wymieniać między sobą informację w ten sposób koordynując swoją pracę. 1/5 respondentów uważa obecnie, że "inteligentne zakupy" mają największy potencjał w zakresie komercyjnego wykorzystania internetu przedmiotów (system, w którym dom jest połączony z samochodem, wykorzystując indywidualne potrzeby i preferencje konsumenta, może np. sygnalizować brak mleka w lodówce w momencie, gdy przejeżdża on obok ulubionego sklepu). Kolejnym, potencjalnie najbardziej dochodowym (22% wskazań w USA) aspektem internetu przedmiotów jest automatyzacja mieszkań i domów (automatyczne zarządzanie oświetleniem, ogrzewaniem, systemem alarmowym, czy nawet ekspresem kawowym). W Chinach i Japonii natomiast respondenci zwrócili uwagę na potencjał związany ze zrównoważoną gospodarką środowiskiem i odpadami (odpowiednio 20% i 24%).

Największe ograniczenia w komercjalizacji innowacji technologicznych wiążą się z bezpieczeństwem (27% respondentów). Na dalszym planie pozostaje zbyt duża złożoność technologiczna (22%), czyli problem łączenia ze sobą i współdziałania starszych i nowszych technologii oraz wzrastający problem w zdolności konsumentów do absorpcji nowych rozwiązań technologicznych (21%).

Blisko 40% respondentów przewiduje wprowadzenie w ciągu najbliższych 3 lat cyfrowej waluty, np. Bitcoin, Blockchain itd. Biorąc pod uwagę tylko respondentów z Chin i Japonii odsetek ten wynosi odpowiednio 70% i 68%. W tym przypadku do największych ryzyk i barier należą kwestie związane z bezpieczeństwem (24% badanych), a także powszechna akceptowalność takiej metody płatności (18%) oraz jej dostępność (16%).

Badanie KPMG International "The Changing Landscape of Disruptive Technologies. Global Technology Innovation Insights - Fall 2014" zostało przeprowadzono na przełomie lipca i września 2014 r. metodą wywiadów internetowych na próbie 768 liderów technologii z 14 krajów, w tym z krajów europejskich (Wielka Brytania, Irlandia, Słowacja). Największą część respondentów stanowili prezesi i członkowie zarządów (70%). W badaniu udział wzięli także prywatni przedsiębiorcy (10%) oraz anioły biznesu (3%). Ponad połowę (61%) stanowiły duże i średnie przedsiębiorstwa, a 30% respondentów reprezentowało start-upy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rozwiązania mobilne i chmury obliczeniowe nadal głównymi trendami technologicznymi, ale ich przewaga maleje

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl