SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

RPO do ministra infrastruktury: niepełnosprawni nie powinni potwierdzać na poczcie zwolnień z abonamentu

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar przekazał ministrowi infrastruktury Andrzejowi Adamczykowi skargi od niepełnosprawnych i starszych osób na sposób pobierania od nich opłat abonamentowych. RPO uważa, że takie osoby nie powinny przychodzić na pocztę, by potwierdzać swe uprawnienia do zwolnień z opłat.

Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, fot. materiały prasowe Article

Adam Bodnar w piśmie do ministra infrastruktury podejmuje kilka spraw. Po pierwsze to, że nowela ustawy o opłatach abonamentowych (lipiec 2015 rok) zwolniła osoby, które ukończyły 75 lat, z obowiązku składania oświadczenia o spełnieniu warunków do zwolnienia z opłaty oraz przedkładania dokumentu potwierdzającego wiek. Od tego czasu Poczta Polska, na podstawie rejestru PESEL, ustala wiek abonentów i sama zwalnia ich z opłat. Rzecznik alarmuje, że nowelizacja ta nie rozwiązała problemu osób, które ukończyły 75. rok życia, ale przed wejściem jej w życie (9 października 2015 r.) nie dopełniły złożyły oświadczenia i dokumentu potwierdzającego wiek.

- W opinii RPO, Poczta Polska powinna rozważyć zaniechanie inicjowania postępowań egzekucyjnych wobec takich osób. W sprawach już wszczętych Poczta Polska – jako wierzyciel - mogłaby zaś rozważyć składanie wniosków o umorzenie postępowania na podstawie przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji - pisze Rzecznik Praw Obywatelskich.

W podobny sposób - wskazuje Bodnar - można byłoby rozwiązać problem osób w wieku emerytalnym, które pobierają niską rentę rodzinną, lecz nie są wyraźnie wskazane jako zwolnione z opłat za radio i tv.

Rzecznik zasygnalizował też ministrowi inny problem: kłopoty niepełnosprawnych, których schorzenia uniemożliwiają (bądź znacznie utrudniają) wizyty na poczcie celem przedstawienia oświadczenia i dokumentów, potwierdzających uprawnienia do zwolnienia z opłat RTV.- W praktyce powstaje wątpliwość, czy osoby zamierzające skorzystać ze zwolnienia (także osoby z niepełnosprawnościami) powinny dopełnić wymaganych formalności wyłącznie w placówce pocztowej - napisał Adam Bodnar.

Na koniec Bodnar zasygnalizował problem, zgłaszany przez piszących do niego petentów: chodzi o brak możliwości udokumentowania wyrejestrowania przed laty odbiornika. - Często dochodzi do wszczynania postępowań egzekucyjnych, mimo że obywatele w odległej przeszłości zgłosili zaprzestanie używania odbiornika, np. po zmianie miejsca zamieszkania. Wówczas Poczta Polska żąda przedstawienia dokumentów o skutecznym wyrejestrowaniu odbiornika, nawet po upływie wielu lat. A dokument mógł być po prostu utracony z przyczyn losowych, niezależnych od danej osoby. Ponadto nie można wymagać przechowywania takich dokumentów w nieskończoność – napisał Adam Bodnar.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do ministra infrastruktury o ustosunkowanie się do każdego z przedstawionych problemów. Ministerstwo ma teraz 30 dni na udzielenie mu odpowiedzi.

Według danych GUS i Krajowe Rady Radiofonii i Telewizji w ub.r. 3,59 mln gospodarstw domowych mających zarejestrowane odbiorniki radiowe i telewizyjne było zwolnionych z płacenia abonamentu rtv.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: RPO do ministra infrastruktury: niepełnosprawni nie powinni potwierdzać na poczcie zwolnień z abonamentu

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ss
Widzę, że rzecznik hurtem pyta. Żenuijący koleś.

Tylko co to ma z mediami wspólnego?
8 8
odpowiedź