SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

RPO interweniuje u szefa KRRiT ws. programów dla mniejszości znikających z TVP3 Białystok

TVP3 Białystok chciała zdjąć z anteny program „Tydzień Białoruski” - cotygodniową audycję w języku białoruskim, emitowaną od 23 lat. W sprawie interweniowali posłowie, a Rzecznik Praw Obywatelskich poprosił o wyjaśnienia szefa KRRiT.

Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, fot. materiały prasoweArticle

Białostocki oddział „Gazety Wyborczej” napisał 18 kwietnia, że po 23 latach emisji z anteny TVP Białystok zdjęto program w języku mniejszości białoruskiej „Tydzień białoruski” - 20-minutową audycję, nadawaną co niedziela. Dyrekcja białostockiego oddziału TVP tłumaczyła to oszczędnościami spowodowanymi pandemią wirusa COVID-19.

W sprawie protestowali m.in. profesor Leon Tarasewicz, Eugeniusz Wappa (przewodniczący Związku Białoruskiego w RP), i historyk narodowości białoruskiej - prof. Oleg Łatyszonek. Poselską interwencję podjęli: Robert Tyszkiewicz, Krzysztof Truskolaski (PO-KO), Paweł Krutul (Wiosna), Adrian Zandberg, Paulina Matysiak (Razem) i Eugeniusz Czykwin (niezrzeszony). Jak zaznaczyła „Gazeta Wyborcza”, po tych interwencjach program wrócił na antenę.

Rzecznik Praw Obywatelskich zdecydował się mimo to napisać do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Witolda Kołodziejskiego - zarówno w sprawie „Tygodnia Białoruskiego”, jak i innych programów skierowanych do mniejszości etnicznych i narodowościowych, które spadły z anteny TVP3 Białystok. Chodzi o „Wiadomości Rosyjskie”, „Tatarskie Wieści” i program „My Romowie”. - Ograniczanie wydatków nie może się odbywać kosztem społeczności i tak doświadczających marginalizacji, a do których wspierania zobowiązane są instytucje państwa - ocenia Bodnar.

Rzecznik zaznacza, że jedną z podstawowych gwarancji prawa jest zapewnienie społecznościom mniejszościowym dostępu do programów telewizyjnych emitowanych w językach mniejszości.

- W obecnych warunkach, bez zaangażowania państwa i jego instytucji, także publicznej telewizji, utrzymanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości będzie zadaniem niewykonalnym. TVP ma ustawowy obowiązek uwzględniania potrzeb mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym, w tym w szczególności - emitowania programów informacyjnych w tych językach - przypomina Adam Bodnar.

TVP3 Białystok jest emitowany w województwie podlaskim. 95 proc. mniejszości narodowych Podlasia stanowią Białorusini. To dla nich emitowany jest „Tydzień Białoruski”. Realizowany w języku białoruskim (z polskimi napisami) program porusza problemy gospodarki, kultury, samorządu oraz kontaktów Polski z Białorusią. Startował w latach 90. w ramach większej audycji „Sami o sobie”, a w 2004 roku stał się samodzielnym formatem. Redagują go Jerzy Kalina i Mikołaj Wawrzyniuk.

Dołącz do dyskusji: RPO interweniuje u szefa KRRiT ws. programów dla mniejszości znikających z TVP3 Białystok

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl