SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

RPO zaniepokojony, pyta TVP "czy uczestniczyła w nagonce na sędziów"

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zapytał Krajową Radę Radiofonii i Telewizji "czy TVP uczestniczyła w akcji zniesławiania sędziów przez pracowników Ministerstwa Sprawiedliwości". KRRiT tłumaczy, że nie będzie zajmować stanowiska, w związku z toczącym się procesem.

Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, fot. materiały prasowe Article

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wystąpił do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w 2019 roku, ponieważ był „zaniepokojony atakiem TVP na sędziego Piotra Gąciarka, w którym przedstawiono bez weryfikacji informacje o jego życiu osobistym”.

Portal Onet.pl w sierpniu 19 sierpnia 2019 roku opublikował tekst z którego wynikało, że urzędnicy Ministerstwa Sprawiedliwości na czele z byłym już wiceministrem Łukaszem Piebiakiem prowadzili działania dyskredytujące sędziów, którzy publicznie wypowiadali się przeciwko działaniom resortu. Elementem tych działań miał być m.in. atak w TVP na sędziego Piotra Gąciarka ze stowarzyszenia Iustitia. Reportaż, w którym przedstawiono wątki z życia osobistego sędziego pokazano w programie "Alarm!" w TVP 1, emitowanym 25 maja 2018 roku.

- Jeżeli informacje te potwierdzą się, trudno będzie uznać, że TVP realizuje misję publiczną w kształcie wymaganym przez ustawę o radiofonii i telewizji – uznał Rzecznik Praw Obywatelskich.

Stwierdził też, że „ustawa zobowiązuje TVP do tworzenia programów cechujących się pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością”.

- Działania podejmowane wobec sędziów, którzy nie zgadzają się ze zmianami w sądownictwie mogą bowiem nosić znamiona poważnych naruszeń prawa, prowadzących do podważenia podstawowych fundamentów zasad demokracji i państwa praworządnego - ocenił Adam Bodnar.

TVP: Reportaż w oparciu o zweryfikowane informacje

Wystąpienie w tej sprawie Adam Bodnar skierował do Jacka Kurskiego, prezesa zarządu TVP. Z jego odpowiedzi wynika, że „reportaż dotyczący pana sędziego P. Gąciarka powstał w oparciu o zweryfikowane informacje”. - Przy jego tworzeniu zostały zachowane zasady rzetelności dziennikarskiej. Nie mogę podzielić pańskiego poglądu, że był to atak medialny TVP - odpisał na stawiane zarzuty Jacek Kurski.

Dodał, że obecnie toczy się spór prawny z powództwa sędziego Piotra Gąciarka, więc musi ograniczyć swoje wyjaśnienia, a „wszystkie argumenty w tej sprawie uzasadniające decyzję o emisji materiału zostaną przedstawione podczas procesu”.

Jacek Kurski podkreślił też, że redaktor Przemysław Wenerski, kierujący programem „Alarm!” „ma prawo korespondować z osobami, które są dla niego źródłem informacji”. - Tego typu postępowanie jest podstawą dziennikarstwa interwencyjnego. Problematyczne natomiast jest ujawnianie takiej korespondencji przez podmioty trzecie. Ze względów procesowych nie mogę niestety przytoczyć pozostałej części argumentacji w tej sprawie - dodał Kurski.

KRRiT: nie będzie zajmowała odrębnego stanowiska

Z prośbą o ocenę w tej sprawie Rzecznik zwrócił się też do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, spytał co zrobiono dla „dogłębnego i wszechstronnego wyjaśnienia zarzutów wobec TVP i jakie są rezultaty tych badań”.

- KRRiT zapoznała się z treścią wyjaśnień udzielonych w tej sprawie Rzecznikowi przez prezesa TVP Jacka Kurskiego. Uwzględniając informację o toczącym się sporze prawnym pomiędzy sędzią Piotrem Gąciarkiem a Telewizją Polską, a także biorąc pod uwagę ograniczony z tego względu zakres wyjaśnień przedstawionych przez prezesa TVP, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie będzie na tym etapie zajmowała odrębnego stanowiska w tej sprawie – napisał RPO przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski.

Program "Kasta" o sędziach w TVP Info

W TVP Info od niedawna emitowany jest nowy program „Kasta”, który ma przedstawiać patologie w wymiarze sprawiedliwości. Jego gospodarzem jest reporter TVP Info Miłosz Kłeczek.

Średnia widownia pierwszych 12 standardowych odcinków nowego programu „Kasta”, wyemitowanych w okresie od 20 stycznia do 6 lutego 2020 roku (od poniedziałku do czwartku o godz. 21.30) wyniosła 1,09 mln osób. Rynkowy udział TVP Info ukształtował się na poziomie 6,46 proc. w gronie wszystkich widzów, 1,91 proc. w grupie komercyjnej 16-49 i 2,74 proc. w grupie 16-59 - wynika z danych Nielsen Audience Measurement, udostępnionych portalowi Wirtualnemedia.pl przez Mediacom.

Udział TVP Info w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w 2019 roku wyniósł 3,64 proc.

TVP z rekordowymi wpływami dzięki rekompensacie abonamentowej

W 2018 roku Telewizja Polska zanotowała wzrost przychodów o 24 proc. do 2,2 mld zł, głównie dzięki 359 mln zł więcej z abonamentu rtv. Wzrosły też wpływy nadawcy z reklam, sponsoringu, sprzedaży programów i licencji. W ub.r. zatrudnienie w firmie wynosiło prawie 2,7 tys. etatów.

Przychody TVP ze sprzedaży produktów zwiększyły się z prawie 1,6 mld zł w 2017 roku do 2,09 mld zł w ub.r., czyli o 31,2 proc., natomiast wpływy abonamentowe - z 621,11 do 980,26 mln zł (o 57,8 proc.). Na te drugie złożyło się ok. 386 mln zł z opłat od posiadaczy zarejestrowanych odbiorników i 594 mln zł budżetu państwa w ramach rekompensaty, przyznanej pod koniec 2017 roku, za środki nieuzyskane z abonamentu w latach 2010-2017 wskutek zwolnienia z tej daniny niektórych grup społecznych.

Wiosną ub.r. przyjęto kolejną taką rekompensatę - 1,26 mld zł za lata 2018-2019. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że 1,12 mld zł dostanie TVP, a pozostała część trafi do Polskiego Radia i regionalnych rozgłośni publicznych.

Natomiast na początku stycznia br. Sejm przegłosował następną rekompensatę, wynoszącą 1,95 mld zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: RPO zaniepokojony, pyta TVP "czy uczestniczyła w nagonce na sędziów"

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
wlad
odejdź człowieku.
21 17
odpowiedź
User
Bodziu
Adaś musi wierzyć w długowieczność, że będzie żył tak ze 140 lat...
14 4
odpowiedź
User
gośc
odejdź człowieku.
nieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee panie jacku niech pan nie słucha tego gościa zostań pan z nami zostań pan z nami zostań pan z nami zostań pan z nami zostań pan z nami zostań pan z nami zostań pan z nami zostań pan z nami zostań pan z nami zostań pan z nami zostań pan z nami zostań pan z nami zostań pan z nami zostań pan z nami zostań pan z nami zostań pan z nami zostań pan z nami zostań pan z nami zostań pan z nami zostań pan z nami zostań pan z nami zostań pan z nami zostań pan z nami zostań pan z nami zostań pan z nami zostań pan z nami zostań pan z nami zostań pan z nami zostań pan z nami zostań pan z nami zostań pan z nami zostań pan z nami zostań pan z nami zostań pan z nami zostań pan z nami zostań pan z nami zostań pan z nami zostań pan z nami zostań pan z nami zostań pan z nami ja obronie pana kurskiego aby on nie odchodził z TVP BO PAN JACEK TO DOBRY PREZES CO TU NIE MA ŻADNYCH WĄTPLIWOŚCI chodzi mi o sukcesów reaktywacji TVP bo jak on odejdzie to wtedy Bedzie to bardzo duza strata i bardzo duże osłabienie nowy prezes TVP NA PEWNO NIE BEDZIE REAKTYWOWAŁ TVP A POZA TYM USUNIE KOŁO FORTUNY JAKA TO MELODIA POSTAW NA MILION CZY FAMILIADA ORAZ VA BANQUE I TEGO SIĘ NAJBARDZIEJ BOJE
10 1
odpowiedź
User
grzegorz
Kiedy w końcu wybiorą nowego Rzecznika bo ten wg mnie już dawno się skompromitował mało kto traktuje jego wypowiedzi na poważnie.
22 10
odpowiedź
User
lol
Kiedy w końcu wybiorą nowego Rzecznika bo ten wg mnie już dawno się skompromitował mało kto traktuje jego wypowiedzi na poważnie.
Elektorat "ciemny lud" który wszystko kupi, na pewno nie traktuje poważnie, gdyż ta sama instytucja i jego oczernia ;)
5 15
odpowiedź