SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

RPP: Brak ryzyka osłabienia wzrostu uniemożliwił podwyżkę stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała na dotychczasowym poziomie stopy procentowe we wrześniu, ponieważ spada inflacja, a dane dotyczące polskiej gospodarki wskazują na stabilizację tempa wzrostu gospodarczego.

RPP: Brak ryzyka osłabienia wzrostu uniemożliwił podwyżkę stóp procentowych

Rada ostrzega jednak, że w kierunku stopniowego podwyższenia inflacji w kolejnych miesiącach może oddziaływać wzrost cen żywności i energii oraz zapowiadana zmiana stawek podatku VAT, wynika z komunikatu banku centralnego, opublikowanego po posiedzeniu RPP.

"W ocenie Rady, umiarkowane tempo wzrostu gospodarczego i towarzysząca mu obecnie ograniczona presja płacowa i inflacyjna wraz z ryzykiem osłabienia wzrostu gospodarczego na świecie w kolejnych kwartałach uzasadniają utrzymanie stóp procentowych NBP na niezmienionym poziomie." - czytamy w komunikacie po wrześniowym posiedzeniu RPP.

Rada na posiedzeniu skupiła się również na ocenie sytuacji zewnętrznej i krajowej. Według niej napływające dane, w tym dane o PKB w II kw. 2010 r., wskazują na osłabienie wzrostu gospodarczego w części największych gospodarek, w szczególności w Stanach Zjednoczonych. W II kw. br. wyraźnie przyspieszył natomiast wzrost gospodarczy w Niemczech oraz w mniejszym stopniu w całej strefie euro. Jednak ryzyko osłabienia popytu zewnętrznego podtrzymuje niepewność co do tempa wzrostu aktywności w tej gospodarce w kolejnych kwartałach.

RPP zauważyła także, że w ostatnim okresie wyraźnie wzrosły ceny niektórych surowców rolnych na rynkach światowych. Jednocześnie, obserwowane zmniejszenie napięć na rynkach finansowych sprzyjało napływowi kapitału do gospodarek wschodzących i aprecjacji walut tych krajów, w tym aprecjacji złotego.

"Dane dotyczące polskiej gospodarki wskazują na stabilizację tempa wzrostu gospodarczego. Kontynuowany jest szybki wzrost produkcji przemysłowej i powolny wzrost produkcji budowlano-montażowej. Rosnące zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw oraz spadek stopy bezrobocia (także po usunięciu czynników sezonowych) wskazują na stopniową poprawę sytuacji na rynku pracy, której dotychczas nie towarzyszyło jednak narastanie presji płacowej" - czytamy dalej.

Rada bardzo mocno wsparła także dzialania Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) w kwesti rekomendacji T.

"Według Rady dla stabilności makroekonomicznej ważne jest także podejmowanie działań, które zapobiegną szybkiemu wzrostowi kredytów walutowych dla gospodarstw domowych" - podkreślono w komunikacie.

Żaden z dwunastu ankietowanych przez agencję ISB ekonomistów nie oczekiwał podwyżki stóp procentowych na wrześniowym posiedzeniu. Jednak większość z nich była przekonana, że zacieśnienie polityki pieniężnej to tylko kwestia czasu i Rada na pewno wykona taki krok jeszcze w tym roku. W rysowaniu tego scenariusza nie zmienią nawet ostatnie, całkiem optymistyczne dane z gospodarki, ponieważ są one w tym roku mocno zaburzone wpływem czynników jednorazowych jak zima, powódź czy czas żałoby narodowej. Bardziej istotny jest sygnał płynący z samej Rady – już w sierpniu pojawił się pierwszy wniosek o podwyżkę stóp i to od razu o 50 pb.

Od czerwca 2009 roku główna stopa (referencyjna) wynosi 3,50%. Od czerwca ub.r. weszła też w życie 50-pkt. obniżka stopy rezerwy obowiązkowej dla banków do 3,0%. Natomiast na grudniowym posiedzeniu RPP zdecydowała o wprowadzeniu od 1 stycznia 2010 r. nowej stopy - dyskontowej weksli, a jej poziom ustalono na 4,0% w skali roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: RPP: Brak ryzyka osłabienia wzrostu uniemożliwił podwyżkę stóp procentowych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl