SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

RPP nie obniży stóp proc. w tym roku, w II poł. 2010 podwyżki

Projekt ustawy budżetowej na 2010 rok przewiduje, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) do końca tego roku nie obniży już stóp procentowych, a w II przyszłego roku rozpocznie się - dokonywane już przez Radę nowej kadencji 0 zacieśnianie polityki monetarnej, podało Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu do projektu.

"Po spadku stóp procentowych NBP w pierwszej połowie 2009 r. o 1,5 pkt proc. przewiduje się, że do końca roku podstawowe stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie. Powyższe założenie oznacza, że główna stopa procentowa - stopa referencyjna ukształtuje się w 2009 r. średnio na poziomie 3,8%, a na koniec roku wyniesie 3,5%" - głosu uzasadnienie.

"W 2010 r., wobec przewidywanego spadku bieżącej inflacji znacznie poniżej celu inflacyjnego oraz powolnego ożywienia gospodarczego w kraju, rozpoczęcie przez RPP cyklu zacieśniania polityki pieniężnej prognozowane jest w drugiej połowie roku. W rezultacie szacuje się, że stopa referencyjna w ujęciu średniorocznym obniży się do 3,5%" - czytamy dalej.

RPP ostatnio obniżyła stopy procentowe w czerwcu, a ostatnie wypowiedzi jej członków - nawet zwolenników łagodnej polityki pieniężnej - przekonały większość analityków, że nie należy oczekiwać dalszych cięć stóp w tym roku.

  • Więcej informacji:
  • RPP
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: RPP nie obniży stóp proc. w tym roku, w II poł. 2010 podwyżki

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl