SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Niemiecki regulator wszczął postępowanie przeciw rosyjskiej stacji RT za nadawanie bez licencji

Niemiecki regulator mediów wszczął postępowanie przeciwko rosyjskiej stacji państwowej RT za uruchomienie niemieckojęzycznego programu na żywo bez wymaganej niemieckiej licencji nadawczej - informuje w piątek agencja dpa.

Article

Nowy format RT, dostępny od czwartku za pośrednictwem kilku platform.

Jak powiedziała w piątek dpa dyrektor urzędu ds. mediów w Berlinie-Brandenburgii (Medienanstalt Berlin-Brandenburg) Eva Flecken, w urzędzie nie złożono wniosku ani nie przyznano koncesji na nadawanie tego programu. "W związku z tym wszczęliśmy dziś formalne postępowanie. Nadawca ma czas do końca roku na ustosunkowanie się do tej sprawy" - przekazała.

Taka procedura mogłaby teoretycznie doprowadzić do wydania decyzji zakazującej emisji programu. Możliwa jest również grzywna w wysokości do pół miliona euro. Nadawca może zaskarżyć taką decyzję.

Emisja od czwartku, blokada na YouTube

W czwartek rosyjski nadawca uruchomił nowy niemieckojęzyczny program telewizyjny na żywo za pośrednictwem kilku kanałów dystrybucji. Serwis YouTube po kilku godzinach zablokował kanał na swojej platformie, powołując się na swój regulamin. W związku z tym Moskwa zagroziła w piątek zablokowaniem amerykańskiego serwisu. Zgodnie z oświadczeniem opublikowanym w piątek przez rosyjskiego regulatora mediów Roskomnadzor grupa Google została pisemnie poproszona o zniesienie ograniczeń dla kanału informacyjnego RT DE na żywo. W przeciwnym razie dostęp do YouTube mógłby zostać "częściowo lub całkowicie" ograniczony w największym pod względem powierzchni kraju na Ziemi. Rosyjskie władze mówią o stosowaniu cenzury wobec RT DE.

RT - dawniej Russia Today - chce rozszerzyć swoją ofertę w Niemczech i od pewnego czasu pracuje nad niemieckojęzycznym programem telewizyjnym. RT DE ma siedzibę w Berlinie.

Operatorzy telewizyjni potrzebują licencji na nadawanie programów ogólnokrajowych w Niemczech. Kanał dystrybucji jest nieistotny. Jednym z wymogów koncesyjnych jest nienaruszanie konstytucyjnej zasady niezależności radiofonii i telewizji od państwa, tzn. państwo lub partia nie mogą wywierać żadnego wpływu na treść programu.

RT jest krytykowana na Zachodzie jako narzędzie propagandy Kremla. Zarzuca się jej rozpowszechnianie teorii spiskowych i dezinformacji w imieniu państwa rosyjskiego. Stacja odrzuca te oskarżenia.

Dołącz do dyskusji: Niemiecki regulator wszczął postępowanie przeciw rosyjskiej stacji RT za nadawanie bez licencji

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Xyz
Wolne media w Niemczech nie istnieją?
odpowiedź
User
Jakub34
Wolne media w Niemczech nie istnieją?

Uderz w stół a nożyce w Olgino się odezwą.
Ударьте по столу и ножницы в Ольгино ответят.
odpowiedź
User
Wladimir
Cвободные средства массовой информации!!!
odpowiedź