SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ruch bez 10 proc. przychodów. Już 86 mln zł straty

W ub.r. Ruch zanotował spadek wpływów sprzedażowych o 10,4 proc. do 799,61 mln zł i 86,07 mln zł straty netto. Firma coraz mniej zarabia na dystrybucji prasy, wzrosły natomiast jej wpływy z usług kurierskich - wynika z analizy portalu Wirtualnemedia.pl.

fot. Ruch / materiały prasowe fot. Ruch / materiały prasowe

Przychody Ruchu ze sprzedaży detalicznej, czyli przede wszystkim sprzedaży prasy i innych produktów w kioskach i salonikach, zmalały z 543,97 do 489,76 mln zł. W sprawozdaniu Orlenu, od jesieni 2020 roku większościowego akcjonariusza Ruchu, podano, że na koniec ub.r. do spółki kolporterskiej należało 814 kiosków i salonów prasowych, o 20,8 proc. mniej niż przed rokiem.

Ponadto Ruch od połowy 2021 roku rozwija sieć sklepów z żywnością (w tym daniami gotowymi) i prasą pod szyldem Orlen w Ruchu. Zapowiadano, że do końca 2022 roku zostanie uruchomionych 40 takich placówek.

Z kolei sprzedaż hurtowa wydawnictw (czyli głównie dostarczanie ich do sieci handlowych) zmalała z 214,73 do 167,76 mln zł, a wpływy z prenumeraty - z 29,66 do 23,67 mln zł.

Ruch w sprawozdaniu stwierdził, że w obszarze kolportażu pracy popyt zmalał o kilka proc. - W obliczu wyzwań rynkowych oraz makroekonomicznych (inflacja, sytuacja makroekonomiczna i geopolityczna) spółka podejmowała działania mające na celu poprawę rentowności tego segmentu działalności poprzez optymalizację procesów logistycznych oraz renegocjowanie warunków zarówno zakupowych jak i sprzedażowych, pozwalających istotnie poprawić marże. Działania podejmowane w segmencie kolportażu ukierunkowane są na trwałą poprawę rentowności i dalsze rozwijanie sprzedaży w oparciu o dotychczasową sieć punktów sprzedaży Ruch - wyliczono.

24 mln zł więcej z usług kurierskich

Za to przychody Ruchu z usług kurierskich poszły w górę z 54,09 do 78,1 mln zł. Takie usług firma realizuje przede wszystkim pod marką Orlen Paczka, w ub.r. - jak wskazała w raporcie „najważniejszym elementem z punktu widzenia jakości usługi było istotne skrócenie czasu dostawy przesyłek, dostosowanie procesów IT oraz uruchomienie kolejnych automatycznych maszyn paczkowych”. Tych automatów na koniec ub.r. było 1,8 tys., Orlen zapowiadał że na koniec br. maszyn będzie 4,6 tys.

Wpływy krajowe Ruchu zmalały z 864,51 do 758,44 mln zł, a te z innych krajów Unii Europejskiej wzrosły z 27,18 do 41,01 mln zł. Przychody od grupy Orlen w ub.r. sięgnęły 16,72 mln zł, wobec 12,06 mln zł rok wcześniej.

Wydatki w górę przez "dług technologiczny"

Koszty operacyjne Ruchu zmalały w ub.r. dużo słabiej od przychodów - o 6,1 proc. do 886,42 mln zł. Najmocniej poszła w dół wartość sprzedanych towarów i materiałów - z 654,47 do 559 mln zł.

Za to wydatki na usługi obce wzrosły z 216,62 do 238,39 mln zł, na świadczenia pracownicze - z 34,54 do 39,91 mln zł, a na amortyzację - z 15,6 do 25,33 mln zł. Średnie zatrudnienie w spółce w ub.r. wynosiło 338,4 etatów, a rok wcześniej było to 343.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Ruch w sprawozdaniu tłumaczy, że w ramach prowadzonej restrukturyzacji „ponosi także wyższe koszty, związane z likwidacją długu technologicznego, który powstał w poprzednich latach jako efekt trudne sytuacji finansowej spółki i ograniczenie inwestycji”. Podkreśla, że likwidacja tego długu jest konieczna, „aby sprostać oczekiwaniom dynamicznego i konkurencyjnego rynku, na którym działa spółka, oraz w celu skutecznej restrukturyzacji”.

Na zakupy od grupy Orlen spółka przeznaczyła w ub.r. 31,62 mln zł, podczas gdy w 2021 roku było to 25,55 mln zł.

Strata w górę o 15 mln zł

Pozostałe wpływy operacyjne Ruchu zwiększyły się z 6,59 do 8,81 mln zł (w ub.r. spółka odwróciła rezerwy w kwocie 4,87 mln zł), a pozostałe koszty operacyjne zmalały z 8,08 do 5,08 mln zł.

Przychody finansowe skurczyły się z 21,78 do 3,33 mln zł (głównie w związku ze spadkiem odsetek obliczonych z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej), a wydatki finansowe - z 28,6 do 10,85 mln zł.

Na poziomie operacyjnym strata Ruchu pogłębiła się z 54,4 do 83,73 mln zł, a na poziomie netto - z 61,39 do 86,07 mln zł. - Jest to efektem przede wszystkim rosnących kosztów logistycznych, utrzymania sieci oraz wynagrodzeń, których źródłem jest rosnąca skala świadczonych usług przy jednoczesnym negatywnym wpływie sytuacji makroekonomicznej. Dodatkowo Spółka jest nadal w trakcie restrukturyzacji, część działalności prowadzi na trudnym rynku kolportażu prasy, który od lat jest nierentownym segmentem, a jednocześnie realizuje projekty rozwojowe w segmencie detalicznym i usług kurierskich, co wiąże się z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów w zakresie budowy sieci logistycznej, zatrudniania wykwalifikowanych specjalistów branżowych i wdrażania nowoczesnych narzędzi IT - tłumaczyła firma w sprawozdaniu.

Ruch zapowiedział, że w zakresie sprzedaży detalicznej w br. będzie koncentrować się na pozyskiwaniu nowych lokalizacji i otwieraniu nowych punktów sprzedaży Orlen w Ruchu oraz poprawie rentowności obecnej sieci.

Jeśli chodzi o kolportaż prasy, firma zamierza poprawić rentowność „poprzez optymalizację sieci logistycznej, renegocjacje warunków handlowych oraz udoskonalenie oferty sprzedaży zarówno w sieci własnej jaki i w punktach partnerskich czy sieciach handlowych”.

Ruch będzie też dalej inwestować w usługi kurierskie. - Celem w tym obszarze pozostaje niezmiennie budowa rozległej i wydajnej sieci logistycznej dla usług kurierskich, świadczonych w standardzie rynkowym, w tym dużej sieci maszyn paczkowych, wspieranej przez nowoczesne rozwiązania IT - podkreśla.

Dołącz do dyskusji: Ruch bez 10 proc. przychodów. Już 86 mln zł straty

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
truteń prezesa
Najlepiej niech Orlen wykupi wszystkich bankrutów i do nich dopłaca nadal grabiąc kierowców, firmy i lokatorów mieszkań ogrzewanych gazem.
0 0
odpowiedź
User
Marian
To Ruch jeszcze istnieje?
12 11
odpowiedź
User
Jan
Ale jest gdzie PiSie gadzinówki sprzedawać. I o to chodzi. A te 80 baniek straty to Obajtek jedną, weekendową podwyżka pokrywa.
11 6
odpowiedź