SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ruch porozumiał się z bankiem ws. restrukturyzacji, szuka inwestora

Dystrybutor prasy Ruch poprzez firmę Lurena Investments B.V. podpisał umowę z Alior Bankiem, która zakłada dalsze prace nad programem restrukturyzacji spółki oraz znalezienie docelowego inwestora - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

fot. RuchArticle

Spółkę Ruch - która co najmniej od kilku miesięcy zmaga się z problemami finansowymi i zalega z wypłatami wierzytelności wydawcom na razie nie czeka upadłość. Jej właściciel - spółka Lurena Investments B.V., kontrolowana przez Igora Chalupca, prezesa Ruchu - podpisał 2 października br. umowę z Alior Bankiem, największym wierzycielem kolportera. Umowa ta zakłada kontynuację wypracowywania programu restrukturyzacji oraz znalezienie docelowego inwestora dla spółki - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

- Na mocy podpisanego porozumienia, bank przedłuży udzielone finansowanie, co pozwoli na przygotowanie wspólnie z KPMG planu restrukturyzacji - poinformowała nas Joanna Dzwonkowska, rzecznik prasowa Ruchu.

Strony miały także uzgodnić zasady nadzoru nad spółką w okresie restrukturyzacji, w tym skład nowej, pięcioosobowej rady nadzorczej Ruchu, w skład której weszli: Janusz Koczyk jako przewodniczący rady, Wojciech Wróblewski jako wiceprzewodniczący, oraz członkowie: Seweryn Kowalczyk, Kamil Prokop i Artur Sierant. Prezesem Ruchu nadal jest Igor Chalupec.

Wnioski o upadłość i sanację Ruchu

Przypomnijmy, że w połowie sierpnia dwa wnioski dotyczące Ruchu złożyły w X wydziale gospodarczym ds. upadłościowych i restrukturyzacyjnych Sądu Rejonowego w Warszawie dwie spółki z Grupy ZPR Media. Time domagała się postępowania sanacyjnego w Ruchu, a ZPR Media - ogłoszenia jego upadłości. Sąd połączył te wnioski do wspólnego rozpoznania. Wyznaczył też firmę Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja na tymczasowego nadzorcę sądowego Ruchu.

Natomiast Sąd Rejonowy w Warszawie przychylił się do wniosku zarządu spółki Ruch o przyspieszone postępowanie układowe. Celem miało być zawarcie układu częściowego, obejmującego wyłącznie największych wydawców, posiadających wierzytelności w wysokości co najmniej miliona zł. Tym samym złożone w ubiegłym miesiącu wnioski spółek z Grupy ZPR Media o otwarcie postępowania sanacyjnego i ogłoszenie upadłości spółki nie są rozpatrywane.

Informowaliśmy również na bieżąco o wypowiedzeniu Ruchowi umów długoterminowych przez największych wydawców, m.in. przez Agorę czy Grupę ZPR Media.

Niedługo potem wydawcy wznowili wydawcę z Ruchem, ale w oparciu o nowe, krótkoterminowe umowy. W drugiej połowie września rzeczniczka kolportera informowała, że do obsługiwanych przez niego punktów sprzedaży znów dostarczane są tytuły prasowe m.in. Wydawnictwa Bauer, Ringier Axel Springer Polska, Grupy ZPR Media, Agory, Infor Biznes, Burda International Polska oraz Polska Press Grupy.

Ruch ma do spłaty ponad 600 mln zobowiązań

W ub.r. Ruch zanotował 1,34 mld zł wpływów, wobec 1,46 mld zł rok wcześniej. Na koniec roku zobowiązania krótkoterminowe firmy wynosiły 551,1 mln zł, o ok. 100 mln zł więcej niż na koniec 2016 roku. Spółka miała też 82,2 mln zł zadłużenia wobec Alior Banku, które w ub.r. zmalało o 6,7 mln zł dzięki środkom ze sprzedaży 11 nieruchomości.

Zarząd Ruchu podkreśla że segment detaliczny jest rentowny - EBITDA za 2017 r. wyniosła 19,2 mln zł.

Sieć Ruchu obejmuje ponad 2 tys. kiosków i saloników prasowych, w tym ok. 1,7 tys. własnych. Firma dostarcza też prasę (ok. 3,7 tys. tytułów) do kilkunastu tys. innych punktów sprzedaży, m.in. małych sklepów i supermarketów (od niedawna do ponad 2 tys. sklepów Biedronka).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ruch porozumiał się z bankiem ws. restrukturyzacji, szuka inwestora

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Dagmara
No to życzymy pomyślnej restrukturyzacji. Zaniedbania po prywatyzacji są duże, ale nie we wszystkich obszarach, np. prenumerata jest najlepsza na rynku. Próbowałam u innych dystrybutorów i wróciłam do Ruchu.
odpowiedź
User
Tryb
To bardzo dobra decyzja. Nie nalerzy pozbawiać prezesa stanowiska, bo on ma duże kredyty do spłacenia. To fahowiec, ekspert!
odpowiedź
User
Ruchuruchu
Widac, ze jednak zarzadzanie pknem było prostsze niz takim ruchem. Tyle w temacie kompetencja prezesa zarządu
odpowiedź