SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ruch rozpoczął negocjacje z wydawcami objętymi przyspieszonym postępowaniem układowym

Dystrybutor prasy Ruch rozpoczął negocjacje z wydawcami objętymi układem częściowym. Dotyczy to tylko tych wierzycieli, wobec których wierzytelności wynoszą co najmniej milion złotych. W ubiegłym tygodniu długoterminowe umowy ze spółką rozwiązała Agora oraz Grupa ZPR Media. Od poniedziałku sprzedaż „Super Expressu” w kioskach Ruchu została zawieszona.

fot. Ruch Article

W miniony piątek Sąd Rejonowy w Warszawie ds. upadłościowych i restrukturyzacyjnych przychylił się do wniosku zarządu Ruchu i otworzył wobec spółki przyspieszone postępowanie układowe.

Celem ma być zawarcie układu częściowego, obejmującego wyłącznie największych wydawców, posiadających wierzytelności w wysokości co najmniej miliona zł. Tym samym złożone w ubiegłym miesiącu wnioski spółek z Grupy ZPR Media o otwarcie postępowania sanacyjnego i ogłoszenie upadłości spółki nie będą rozpatrywane.

Ruch nie odpowiedział nam, jakie propozycje spłaty zadłużenia wobec wydawców podał we wniosku o przyspieszone postępowanie układowe.

- Podkreślenia wymaga fakt, że pozostali wierzyciele nie są objęci układem (których wierzytelności nie sięgają miliona złotych - przyp.red.). W przypadku tej grupy kontrahentów, decyzja Sądu akceptująca propozycję Ruchu będzie oznaczać, że płatności dla nich będą regulowane przez spółkę na bieżąco, bez konieczności prowadzenia negocjacji - podkreśliła Joanna Dzwonkowska, rzecznik prasowa spółki w odpowiedzi dla Wirtualnemedia.pl.

Ruch rozpoczął negocjacje z największymi wierzycielami

Pod koniec minionego tygodnia Grupa ZPR Media - w skład której wchodzi ZPR Media, wydawca m.in. „Super Expressu” i Time, zarządzający m.in. Radio Eska i VOX - podjęła decyzję o wypowiedzeniu umów z dystrybutorem prasy Ruch. Wcześniej - w czwartek o rozwiązaniu umów ze skutkiem natychmiastowym poinformowała Agora, której kolportażem 30 proc. łącznego nakładu prasy zajmował się Ruch. Obie spółki nie wykluczyły jednak kontynuowania współpracy z dystrybutorem, ale na nowych warunkach - w szczególności po uzyskaniu gwarancji terminowych płatności.

Jak udało się nam dowiedzieć, w poniedziałek rozpoczęły się pierwsze negocjacje z wydawcami objętymi układem częściowym. - W obecnej sytuacji oczywiste jest, że Ruch musi przejść na nowy sposób rozliczeń z wydawcami objętymi układem częściowym, a rozmowy w tej sprawie rozpoczynają się w poniedziałek, 10 września br. - odpowiedziała nam spółka.

W negocjacjach nie biorą natomiast udziału spółki należące do Grupy ZPR Media. - Spółki należące do Grupy ZPR Media nie rozpoczęły w poniedziałek negocjacji i nie prowadzą rozmów układowych ze spółką RUCH SA - przekazano nam we wtorek w oświadczeniu zarządów ZPR Media i Time.

Agora kontynuuje współpracę z Ruchem na podstawie umów krótkoterminowych i nie przerwała dystrybucji „Gazety Wyborczej” w kioskach. Od co najmniej tygodnia intensywnie informuje jednak czytelników, aby zawiadamiali redakcję o potencjalnych problemach z kupnem „GW”. Natomiast od poniedziałku w punktach sprzedaży, których właścicielem jest Ruch nie można było dostać „Super Expressu” – ZPR Media poinformowała, że zwiększony nakład będzie dostarczany w innych punktach, m.in. na stacjach paliw. Nie udało nam się uzyskać komentarza spółki, do kiedy taka sytuacja ma być utrzymana.

- Faktem jest, że ZPR Media, podobnie jak Agora wypowiedziały umowy długoterminowe, ale jednocześnie obie spółki złożyły Ruch propozycje zawarcia nowych porozumień krótkoterminowych tak, aby zapewnić dostępność swoich tytułów w punktach Ruchu - uspokaja rzeczniczka prasowa kolportera.

O problemach z dystrybucją tytułów komunikował także Infor Biznes, którego „Dziennik Gazeta Prawna” na okładce najpierw czwartkowego, a później poniedziałkowego numeru podał komunikat: „Co zrobić, gdy masz problem z dostawą prenumeraty lub z zakupem w kiosku DGP?” oraz wskazał numer telefonu, gdzie należy zgłaszać się po najnowsze wydania.

Na co liczy Ruch?

W ub.r. Ruch zanotował 1,34 mld zł wpływów, wobec 1,46 mld zł rok wcześniej. Na koniec roku zobowiązania krótkoterminowe firmy wynosiły 551,1 mln zł - o ok. 100 mln zł więcej niż na koniec 2016 roku. Spółka miała też 82,2 mln zł zadłużenia wobec Alior Banku, które w ub.r. zmalało o 6,7 mln zł dzięki środkom ze sprzedaży 11 nieruchomości. Zarząd Ruchu podkreśla jednak, że segment detaliczny jest rentowny - EBITDA za 2017 r. wyniosła 19,2 mln zł.

Ruch nie ukrywa, że liczy „na sprawną, bieżącą współpracę z Alior Bankiem” oraz wsparcie banku dla planu restrukturyzacyjnego, który zostanie wynegocjowany z największymi wydawcami-wierzycielami w ramach układu.  

Spółka nie chce zdradzać, jaka jest jej bieżąca sytuacja finansowa. Jak jednak podkreśla zarząd, „decyzja Sądu restrukturyzacyjnego z 7 września br. o otwarciu wobec spółki przyspieszonego postępowania układowego w celu zawarcia układu częściowego zasadniczo zmieniło sytuację”. Spółka ma bowiem zapewnione funkcjonowanie pod ochroną sądu i zamrożenie wierzytelności największych wydawców, objętych układem częściowym.

Pytaniem pozostaje, jak w związku z tą sytuacją poradzą sobie najmniejsi wydawcy - nie objęci układem. Dla wydawnictw o lokalnym charakterze problemy z Ruchem mogą oznaczać bowiem powolną śmierć. Z kiosków została wycofana już m.in. także „Gazeta Olsztyńska” i „Dziennik Elbląski”.

  • Więcej informacji:
  • Ruch
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ruch rozpoczął negocjacje z wydawcami objętymi przyspieszonym postępowaniem układowym

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
OrzełSam
Korektor chyba zaspał do pracy;)
10 8
odpowiedź
User
Gd
Zarząd Ruch. Wynagrodzenia. Skala. Do upublicznienia.
15 9
odpowiedź
User
obserwator
Zarząd Ruch. Wynagrodzenia. Skala. Do upublicznienia.


zgoda, powinni zachować się uczciwie i ujawnić zarobki zarządu, Chalupca ... może niegospodarnością w ruch sa powinna zająć się prokuratura
12 10
odpowiedź
User
freddy
Lotto też wiszą kasę , szok taką firmę rozwalić.
10 9
odpowiedź