SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nadzorca sądowy zabezpieczy majątek Ruchu, połączono wnioski o upadłość i sanację

Sąd Rejonowy w Warszawie połączył wnioski upadłość i postępowanie sanacyjne w Ruchu. Wyznaczono też nadzorcę sądowego spółki.

fot. Ruch Article

W połowie sierpnia dwa wnioski dotyczące Ruchu złożyły w X wydziale gospodarczym ds. upadłościowych i restrukturyzacyjnych Sądu Rejonowego w Warszawie dwie spółki z Grupy ZPR Media. Time domaga się postępowania sanacyjnego w Ruchu, a ZPR Media - ogłoszenia jego upadłości.

Jak poinformował „Puls Biznesu”, sąd połączył te wnioski do wspólnego rozpoznania. Wyznaczył też firmę Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja na tymczasowego nadzorcę sądowego Ruchu.

Ruch od wielu tygodni prowadzi rozmowy z Izbą Wydawców Prasy co do spłaty zobowiązań wobec zrzeszonych w niej podmiotów. W drugiej połowie sierpnia prezes spółki Igor Chalupiec w piśmie do IWP poinformował, że ostatnio są do niej kierowane od poszczególnych wydawców pisemne i ustne wnioski dotyczące płatności. Ujawnił też, że niektórym ma do spłaty środki o wartości 10 proc. rocznych obrotów między nimi, a innym - o wartości 40 proc. Jego zdaniem te dysproporcje powinny zostać wyrównane.

- W sytuacji utrzymującej się luki płynnościowej naszej Spółki i braku środków na realizację wszystkich płatności, kwestie te budzą wiele emocji po obu stronach, a w szczególności po stronie danego Wydawcy, co oczywiście rozumiemy. Żądania kierowane przez różnych Wydawców jednak wzajemnie się wykluczają. Oderwane od kontekstu rozmów w ramach Izby Wydawców Prasy postulaty indywidualnych spłat zobowiązań wobec poszczególnych Wydawców są zatem niemożliwe do zrealizowania - ocenił Chalupiec.

O skali zaległych płatności Ruchu wobec wydawców mogą świadczyć ruchy Agory. W lipcu spółka z racji obecności na giełdzie poinformowała, że dokonała odpis 13,6 mln zł należności przeterminowanych od Ruchu, które są zagrożone nieściągalnością (ze względów prawnych nie potwierdziła oficjalnie, że chodzi o tę spółkę). Ponadto Agora ograniczyła współpracę z Ruchem, a rozszerzyła z Garmond Press, dzięki czemu „Gazeta Wyborcza” jest obecnie dostępna we wszystkich placówkach Poczty Polskiej.

Ruch chce przyspieszonego postępowania układowego

W miniony weekend zarząd Ruchu poinformował, że złożył do sądu wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego. Firma chce, żeby układ objął wydawców, wobec których ma zobowiązania przekraczające 1 mln zł. Na układ musi się zgodzić kredytujący spółkę Alior Bank.

Zdaniem kierownictwa Ruchu przyspieszone postępowanie układowe ma na celu „minimalizację szkód wywołanych przez złożone wnioski (przez Grupę ZPR Media - przyp.), w tym ochronę interesów zarówno wierzycieli, jak i pozostałych kontrahentów, dostawców towarów do sieci sprzedaży detalicznej, pracowników, firm i osób świadczących usługi dla Spółki m.in. tysięcy agentów działających w punktach sprzedaży detalicznej i setek małych firm logistycznych oraz mniejszych Wydawców”.

Według informacji „Pulsu Biznesu” do X wydziału gospodarczego Sądu Rejonowego w Warszawie nie wpłynął jeszcze wniosek od Ruchu. Dopiero po jego otrzymaniu sąd zdecyduje, że rozpatrzy go przed czy po wnioskach o upadłość i sanację albo czy połączy go z nimi.

Jednak w czwartek przed południem Ruch przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl, że w miniony piątek wysłał pocztą wniosek o przyspieszone postępowanie układowe. Firma zapewniła, że dokumenty trafiły do sądu w poniedziałek, a sprawie nadano już sygnaturę X GR 83/18.

Ruch ma ponad 600 mln zł zobowiązań

W ub.r. Ruch zanotował 1,34 mld zł wpływów, wobec 1,46 mld zł rok wcześniej. Na koniec roku zobowiązania krótkoterminowe firmy wynosiły 551,1 mln zł, o ok. 100 mln zł więcej niż na koniec 2016 roku. Spółka miała też 82,2 mln zł zadłużenia wobec Alior Banku, które w ub.r. zmalało o 6,7 mln zł dzięki środkom ze sprzedaży 11 nieruchomości.

Zarząd Ruchu podkreśla że segment detaliczny jest rentowny - EBITDA za 2017 r. wyniosła 19,2 mln zł. Obecnie firma ma 1700 własnych kiosków i 500 wynajmowanych obiektów, które generują 60 proc. wszystkich przychodów spółki.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nadzorca sądowy zabezpieczy majątek Ruchu, połączono wnioski o upadłość i sanację

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
anita
Wirtualnemedia, skoro zajmują się prasą powinny wiedzieć chyba, że prezes ruchu nazywa się Igor Chalupec a nie Chałupiec. Trochę obciach redaktorze t.w.
9 8
odpowiedź