Rupert Murdoch idzie na emeryturę. Na czele Fox i News Corporation jego syn
Medialny magnat Rupert Murdoch odejdzie w listopadzie z funkcji prezesa Fox Corporation i News Corporation. Stery w firmach przejmie jego syn Lachlan.
92-letni australijski magnat w oświadczeniu przekazał, że "nadszedł czas, aby przejął inne role, wiedząc, że ma naprawdę uzdolnione zespoły".
"Przez całe moje życie zawodowe codziennie zajmowałem się wiadomościami i koncepcjami, i to się nie zmieni" - napisał Rupert Murdoch w notatce do pracowników. Jego syn, Lachlan Murdoch, zostanie jedynym prezesem obu firm. Rupert Murdoch nazwał go "pełnym pasji, pryncypialnym liderem".
Here is Rupert's memo pic.twitter.com/7yVUVgTZlP
— Brian Stelter (@brianstelter) September 21, 2023
Rupert Murdoch po ustąpieniu zostanie emerytowanym prezesem Fox Corporation i News Corporation, podała firma w komunikacie.
Here's how Fox News announced the news about Rupert Murdoch pic.twitter.com/eSSYslHg50
— Brian Stelter (@brianstelter) September 21, 2023
Rekordowy pozew
W kwietniu tego roku telewizja Fox News zgodziła się zapłacić 787,5 mln dolarów i przyznać się do powielania kłamstw na temat rzekomych fałszerstw wyborczych z udziałem producenta maszyn do głosowania Dominion Voting Systems. W następstwie afery z Fox zwolniono jej czołowego komentatora Tuckera Carlsona.
Przeciw Fox toczy się inna sprawa, również o zniesławienie, w związku z powielaniem kłamstw o sfałszowaniu wyborów, które pogrążyły Trumpa. Wytoczona została przez kolejną firmę specjalizującą się w technologii głosowania, Smartmatic. Żąda ona 2,7 mld dol. odszkodowania.
Sprawa wytoczona przez Dominion Voting Systems wywołała duże zainteresowanie mediów w USA. W wyniku pozwu prawicowa telewizja została zmuszona do ujawnienia wewnętrznych rozmów i e-maili czołowych postaci kanału, w tym Ruperta Murdocha oraz najpopularniejszych publicystów. Z wiadomości wynikało, że zarówno dziennikarze, jak i Murdoch wiedzieli, że spiskowe teorie dotyczące fałszerstw wyborczych, lansowane m.in. przez Rudy'ego Giulianiego, były fałszywe, i drwili z nich. Mimo to pozwalali Giulianiemu i innym na wygłaszanie ich na antenie bez korekty ze strony prowadzących programy.
>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu
Fox Corp i News Corp do 2013 roku były jednym podmiotem kontrolowanym przez rodzinę Murdochów. Później działalność drukarska (m.in. tytuły „The Times”, „The Sun”, „New York Post” czy „Wall Street Journal” oraz HarperCollins, jedno z największych wydawnictw książkowych na świecie) skupiona była w News Corp, a telewizyjna (Fox News czy Fox Sports) w Fox Corp.
Rupert Murdoch proponował połączenie przedsiębiorstw, jednak się z tego wycofał, argumentując, że „połączenie nie jest obecnie optymalne dla akcjonariuszy Fox i News Corp”.
Rupert Murdoch rozpoczął działalność w prasie w latach 50-tych, do telewizji wszedł w 1985 roku, kiedy kupił Twentieth Century Fox od barona naftowego Marvina Davisa za 600 milionów dolarów. W 1986 r. kupił kilka amerykańskich stacji telewizyjnych i stworzył z nich Fox Broadcasting.
Fox News wystartował w 1996 roku jako konkurent CNN. Dziś stacja jest numerem 1 pod względem oglądalności oraz bastionem republikańskiego i konserwatywnego skrzydła debaty publicznej.
Rupert Murdoch z rodziną jest obecnie na 96. miejscu aktualizowanej na bieżąco listy najbogatszych ludzi świata według „Forbesa”, z majątkiem wycenianym na 17,3 mld dolarów.
Dołącz do dyskusji: Rupert Murdoch idzie na emeryturę. Na czele Fox i News Corporation jego syn