SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rusza Holistic.news z pogłębionymi treściami bez reklam i opłat, naczelnym Marcin Firlej

W środę uruchomiono serwis Holistic.news mający w analityczny, poszerzony sposób opisywać sprawy społeczne, gospodarcze i polityczne. Redaktorem naczelnym jest Marcin Firlej, a w zespole pracują m.in. Mariusz Zawadzki, Anna Majka, Joanna Rokicka, Magdalena Lemańska i Michał Niepytalski. Witryna działa na zasadach niekomercyjnych, jest kontrolowana przez spółkę należącą do Michała Dziudy, głównego udziałowca holdingu Murapol.

Article

- Chcemy się kupić na tematyce społecznej, gospodarczej i politycznej. Bardzo zależy nam na dłuższych treściach wysokiej jakości. Chcemy odejść od krótkiego, fleszowego przekazywania informacji, u nas takich treści nie będzie - opisuje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Anna Czerniejewska, wydawca Holistic.news. - Kiedy będziemy pisać o polityce, będziemy starali się prowadzić debatę o jak najlepszej organizacji państwa. Na pewno nie będzie u nas „wojny partyjnej” na zasadzie: polityk A powiedział coś o polityku B, a ten drugi odpowiada - dodaje Marcin Firlej, redaktor naczelny serwisu.

Na Holistic.news opisywane będą przede wszystkie kwestie społeczne, gospodarcze i polityczne, w serwisie nie ma natomiast działu sportowego. Tematyki zagranicznej i międzynarodowej ma być więcej niż krajowej. Z witryną współpracuje już 7 korespondentów z różnych części świata, niebawem ma ich być dwa razy tyle.

Wszystkie teksty będą publikowane w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. Ponadto zamieszczane będą materiały wideo.

Czy przygotowując serwis, wzorowano się na podobnych projektach? - Teraz raczej nie widzę serwisów, z którymi można nas porównać. Wzorujemy się na niektórych portalach zagranicznych, ale pod względem rzetelności i sposobu pisania. Jeśli mamy się już szufladkować, to możemy powiedzieć, że to Holistic.news ma być portalem opinii - mówi Marcin Firlej.

W warszawskiej redakcji Holistic.news pracują m.in. Mariusz Zawadzki (poprzednio korespondent zagraniczny „Gazety Wyborczej”, z którą rozstał się wiosną ub.r.), Klaudia Kocimska (poprzednio w redakcji zagranicznej Telewizji Polskiej, skąd odeszła w połowie ub.r.), Michał Niepytalski (poprzednio w Telewizji WP), Magdalena Lemańska (niedawno pożegnała się z „Rzeczpospolitą”), Joanna Rokicka (przeszła z Grupy Onet) oraz Anna Majka (wcześniej pracowała w TVP).

Redaktorem naczelnym jest Marcin Firlej, który poprzednio współpracował z Nowa TV, a wcześniej był m.in. korespondentem TVP w USA oraz pracował w TVN24. Pełniąca funkcję wydawcy Anna Czerniejewska wcześniej pracowała m.in. jako dyrektor korporacyjna w Grupie TVN i dyrektor działu relacji zewnętrznych w Legii Warszawa. Natomiast dyrektorem wydawniczym i marketingu jest Patrycja Lehr, wcześniej związana z wydawnictwami Marquard Media Polska, Ringier Axel Springer i Hachette Fillipacchi Polska.

W zespole serwisu pracują obecnie 22 osoby - oprócz dziennikarzy są m.in. to tłumacze, korektorzy i fotoedytorzy.

Kierownictwo Holistic.news nie ma oczekiwań co do odwiedzalności serwisu. - Tak naprawdę nie liczymy tego w statystykach, ponieważ nie ma serwisu, z którym moglibyśmy się porównać. Zależy nam na zaufaniu czytelników bardziej wyrażonym w interakcjach niż statystykach - mówi Anna Czerniejewska.

Holistic.news nie zarabia, ma finansowanie od Cavatiny

Nowy serwis będzie działał na zasadach non profit: nie będą w nim emitowane żadne reklamy ani publikowane inne treści marketingowe. Płatne treści mogą się pojawić, ale nie w najbliższym czasie.

- Zależy nam, żeby najpierw zyskać jakieś zaufanie naszych czytelników, a potem wprowadzać jakiekolwiek płatne treści czy w inny sposób pozyskiwać fundusze - mówi Anna Czerniejewska. - To zależy na dobrą sprawie i od nas, i od naszych czytelników, od tego kiedy oni nam zaufają wystarczająco, żebyśmy mogli z nimi rozmawiać na temat wprowadzenie płatnych treści. Nie mamy planu, że będzie to za trzy tygodnie czy cztery miesiące. Natomiast na pewno chcemy się rozwijać - dodaje Marcin Firlej.

Wydawcą Holistic.news jest Deweloper Media należący do Cavatina Holding, który działa w branży nieruchomości, zajmuje się m.in. pełną realizacją projektów deweloperskich, a także doradztwem w tym zakresie. Prezesem grupy Cavatina jest Michał Dziuda, jeden z założycieli i główny udziałowiec holdingu Murapol (w przeszłości przez wiele lat jego prezes). W br. Dziuda pojawił się na liście najbogatszych Polaków według „Forbesa”, wartość jego majątku oszacowano na 619 mln zł.

Cavatina uruchomiła już działające non profit procesjonalne studio nagraniowe, przeznaczone - jak czytamy w jego opisie - „dla każdego, kto ma talent i chce się nim pochwalić szerszej publiczności”.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej