SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rusza nowy kanał tematyczny TVP

Debata historyków zainauguruje 11 listopada 2006 r. działalność redakcji TVP Historia.

 W rocznicę odzyskania niepodległości na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się sesja inaugurująca działalność redakcji TVP Historia. W uroczystości weźmie udział Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Lech Kaczyński.

„Znajomość historii odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu świadomości społecznej i budowie społeczeństwa przyszłości. TVP Historia będzie przekazywać wiedzę o dziejach Polski, Europy i świata. Będziemy pokazywać tematy, które budzą największe zainteresowanie widzów – od starożytności po historię najnowszą. Chcielibyśmy docierać do odbiorców nie tylko za pośrednictwem ekranu telewizyjnego, lecz także być inicjatorem debat na tematy istotne dla nas wszystkich” – mówi Artur Dmochowski, pełnomocnik zarządu TVP ds. TVP Historia.

Inauguracyjną debatę, zatytułowaną „Europa Środka. Panorama dziejów regionu 1918-1989”, poprowadzi profesor Norman Davies, a uczestniczyć w niej będą wybitni środkowoeuropejscy historycy: Aleksander Krawcewicz z Białorusi, Bogdan Musial z Niemiec i Istvan Kovacs z Węgier. Polskę reprezentować będzie prof. Andrzej Nowak. Sesja inauguracyjna to przedsmak dyskusji o historii, w których już wkrótce będą mogli brać udział także widzowie Telewizji Polskiej za pośrednictwem TVP Historia. Bezpośrednia transmisja z debaty przewidziana jest w ogólnopolskim programie TVP3 w godz. 17.00-17.30 oraz 20.00-21.00.

Emisja TVP Historia rozpocznie się prawdopodobnie pod koniec bieżącego lub na początku przyszłego roku. Kanał będzie dostępny dla abonentów platform cyfrowych i sieci kablowych – z ich operatorami prowadzone są zaawansowane rozmowy.

Dobowy czas emisji: początkowo od poniedziałku do piątku 14 godzin na dobę (10-24), w weekendy 8-24, docelowo codziennie 16 godzin na dobę (8-24).

W pierwszym roku nadawania przewidujemy 1120 godzin premierowych. W weekendy i święta prezentacje filmów fabularnych lub seriali o tematyce historycznej (godz. 15-17). Produkcje własne: magazyn „Z archiwów PRLu” (20 min. co tydzień); magazyn „Nowości historii” (20 min./tydzień; odkrycia, publikacje, debaty); codziennie pasmo „Notacje” – relacje świadków historii (godz. 23-24); filmy dokumentalne.

Planowane są m.in. cykle tematyczne: „Duch, człowiek, cywilizacje” o historii religii, prowadzony przez o. Macieja Ziębę, „Było nie było” – historia na wesoło opowiadana przez Jana Pietrzaka i Marcina Wolskiego.

Programy dostępne będą w internecie, głównie z myślą o szkołach (archiwum audycji na stronie www z wyszukiwarką tematyczną). Funkcjonować będzie strona internetowa z forum i czatem (możliwość zadawania pytań ekspertom). Pomiędzy audycjami będzie możliwość emisji reklam.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rusza nowy kanał tematyczny TVP

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl