SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ruszył kanał TVP Parlament

Telewizja Polska w czwartek 16 czerwca br. uruchomiła internetowy kanał tematyczny TVP Parlament. W serwisie tvpparlament.pl śledzić można prace Sejmu, Senatu i Parlamentu Europejskiego. Dostępnych może w nim być nawet 28 transmisji jednocześnie.

Ruszył kanał TVP Parlament

- Wchodzimy do rodziny parlamentarnych kanałów w Europie. Moment uruchomienia TVP Parlament nie jest przypadkowy, wiąże się z tym, że Polska niebawem obejmie przewodnictwo w Unii Europejskiej - mówił na czwartkowej konferencji prezes TVP Juliusz Braun. - W komercyjnej rzeczywistości, kiedy trudno przebić się z merytoryczną informacją, Telewizja Polska wystąpiła ze znakomitą inicjatywą. Do tej pory wielu Polaków zadawało pytanie: gdzie jest poseł? - chwaliła projekt Ewa Kierzkowska, wicemarszałek Sejmu RP.

TVP Parlament w internecie transmituje w całości przebieg plenarnych posiedzeń Sejmu RP i Senatu RP, sejmowych i senackich komisji i podkomisji. Kanał może równocześnie prowadzić nawet 25 relacji wideo z różnych sal polskiego Parlamentu. Jest to możliwe dzięki zainstalowaniu we wszystkich tych salach kamer w co instytucja uczyniła na własny koszt. Sygnał ten jest udostępniany TVP za darmo.

Dodatkowo TVP Parlament może pokazywać jednocześnie trzy relacje na żywo z Parlamentu Europejskiego, przygotowane przez telewizję internetową EuroparlTV. Porozumienie w tej sprawie w czwartek podpisali prezes TVP Juliusz Braun i dyrektor generalna Parlamentu Europejskiego do spraw komunikacji Juana Lahousse. EuroparlTV działa od 2008 roku i przygotowuje materiały w 22 językach obowiązujących w UE.

Nowy kanał tematyczny Telewizji Polskiej będzie także transmitować konferencje prasowe przedstawicieli najważniejszych instytucji Państwa i instytucji życia publicznego, znajdą się w nim również m.in. programy o charakterze informacyjnym i edukacyjnym poświęcone pracom PE oraz sondaże i statystyki parlamentarne.

- W przyszłości chcemy również zaprosić posłów i senatorów, by prowadzili u nas wideoblogi - mówił na konferencji Paweł Dudek, szef projektu TVP Parlament i jednocześnie szef portalu www.tvp.info. Kanał działa właśnie w obrębie Ośrodka Programów Regionalnych (TVP Info), nad jego przygotowaniem pracuje kilka osób. - Nie przewidujemy emisji reklam w żadnej formie. TVP Parlament nie będzie komentował polityki jak stacje informacyjne, ale jedynie ją relacjonował - podkreślił Dudek w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

- Na pewno w kanałach uniwersalnych – TVP 1 oraz TVP 2, jak również w TVP Info - będzie wciąż dużo miejsca na informacje o mechanizmach polskiej demokracji - zapewnił Braun. Jednocześnie anteny te będą odsyłać widzów zainteresowanych poszerzeniem swojej wiedzy do nowego kanału.

Pomysł na stworzenie kanału parlamentarnego pojawił się jeszcze w 2006 roku za prezesury Jana Dworaka, obecnie szefa KRRiT. We wrześniu 2007 roku, gdy prezesem TVP był Andrzej Urbański, projektem TVP Parlament zaczął kierować Janusz Sejmej. Jednak jesienią 2008 roku zawieszono prace nad kanałem. Decyzję tę tłumaczono malejącymi wpływami z abonamentu i brakiem porozumienia z Sejmem. Kolejna próba uruchomienia stacji nastąpiła w 2009 roku, gdy TVP kierował Piotr Farfał. Nadawca wysłał wtedy do KRRIT wniosek o koncesję dla kanału, który miał nadawać satelitarnie, ale ostatecznie Farfał został odwołany, a kanał nie wystartował. Jednocześnie jesienią 2009 roku stałe transmisje z obrad Sejmu zniknęły z anteny TVP Info i od tej pory dostępne były tylko w portalu tvp.info. Kolejne zapowiedzi uruchomienia TVP Parlament pojawiły się w 2010 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ruszył kanał TVP Parlament

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Dany
Nie oglądam TV - myślę samodzielnie!
odpowiedź
User
iksiński
to chyba tvpparlament.pl a nie tvparlament.pl
odpowiedź
User
sarajulka
a w tolecie tez zamontowali kamery?
odpowiedź