SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ruszył proces Ewa Wanat kontra RDC. Wyrok za dwa tygodnie

Wczoraj przed sądem pracy w Warszawie odbyła się pierwsza rozprawa w procesie wytoczonym zarządowi Polskiego Radia RDC przez zwolnioną dyscyplinarnie Ewę Wanat. Wyrok ma zapaść za dwa tygodnie - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Ewa Wanat, fot. Michał MutorArticle

Ewa Wanat była redaktor naczelną i dyrektor programową Polskiego Radia RDC. W połowie września ub.r. została zwolniona dyscyplinarnie przez zarząd mazowieckiej rozgłośni. Wanat przebywała wówczas na zwolnieniu lekarskim, a o decyzji prezes RDC dowiedziała się z dokumentów przesłanych pocztą.

Jolanta Kaczmarek, prezes zarządu Polskiego Radia RDC, informowała wówczas, że powodem zwolnienia Ewy Wanat był jej wpis facebookowy z sierpnia ub.r. Wpis dotyczył dzieci Karoliny i Tomasza Elbanowskich ze Stowarzyszenia Ratuj Maluchy. „Dlaczego polskie sześciolatki są głupsze od rówieśników z Włoch, Francji i Niemiec? A może tylko państwu Elbanowskim rodzą się takie nierozgarnięte dzieci?” - napisała dziennikarka.

Po krytycznych komentarzach wpis redaktor naczelnej miała ocenić rada programowa RDC, do czego jednak ostatecznie nie doszło. Ewa Wanat tłumaczyła, że jej wpis był ironiczny i sarkastyczny, a ponadto opublikowała go na swoim prywatnym profilu. - W efekcie Radio RDC stało się celem ataków i zarzutów, co wpływało na negatywną ocenę i odbiór rozgłośni przez opinię publiczną - tłumaczyła w wydanym oświadczeniu Jolanta Kaczmarek.

- To był pretekst do tego, żeby się mnie pozbyć. Dlaczego? Nie mam pojęcia. To nie jest pytanie do mnie tylko do zarządu. Może dlatego, że nie pozwalałam, żeby naciski z zewnątrz - nieważne, czy z prawej, czy z lewej strony - miały wpływ na program - oceniała Ewa Wanat w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl.

Dziennikarka pozwała byłego pracodawcę o bezpodstawne zwolnienie z pracy. Strony nie doszły do porozumienia, a sprawa trafiła do sądu pracy. Wanat domaga się w pozwie odszkodowania oraz zmiany formy rozwiązania umowy o pracę.

Wczoraj odbyła się pierwsza rozprawa, podczas której sąd przesłuchał Ewę Wanat i prezes RDC Jolantę Kaczmarek. Stanowiska obu stron zostały zaprezentowane w pismach procesowych, w pozwie oraz w odpowiedzi na pozew. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, żadna ze stron nie wnosiła o przesłuchanie świadków, wobec czego sąd wyda wyrok na kolejnej rozprawie, czyli za dwa tygodnie.

- Pozwana spółka zaproponowała zawarcie ugody w wysokości zbieżnej z roszczeniem mojej klientki. Nie chciano tej kwoty nazwać odszkodowaniem, wobec czego moja klienta się nie zgodziła. W tej sprawie chodzi nie tylko o pieniądze, ale w szczególności o zasady - wyjaśnia nam Przemysław Dziubak z Kancelarii Prawa Pracy LexStrada, pełnomocnik Wanat.

Zarząd RDC nie komentuje przebiegu wczorajszej sprawy.

Dołącz do dyskusji: Ruszył proces Ewa Wanat kontra RDC. Wyrok za dwa tygodnie

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
iq
mam nadzieję, że ostatnio dyskryminowani i obrażani sędziowie poczują wsparcie rozsądnej części społeczeństwa i wsparci wydadzą sprawiedliwy wyrok. sędziowie. poczujcie się jak na teście na sprawiedliwość. nie piszę tu za 1.50. a Ewa zasługuje na sprawiedliwość.
odpowiedź
User
tolerancyjny
Ultralewicowcy są bardzo nietolerancyjni i niekulturalni, co widać na przykładzie tej pani.
odpowiedź
User
do tolerancyjnego
Ultralewicowcy są bardzo nietolerancyjni i niekulturalni, co widać na przykładzie tej pani.


Tak to ona obrzuca ludzi wyzwiskami . Aktualne już nie tylko "komuniści i złodzieje", ale "stalinowcy"...
odpowiedź