SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ryanair uruchomi w przyszłym roku 17 nowych tras na lato. Chce inwestować w Modlin

Linie lotnicze Ryanair zaprezentowały rozkład lotów z Polski na lato 2019. Dwa dodatkowe samoloty będą umieszczone w bazach w Modlinie i Krakowie. Łącznie przewoźnik zapowiada 17 nowych połączeń. Chce również inwestować w port lotniczy w Modlinie.

Michael O’Leary, prezes zarządu Ryanaira na konferencji prasowejArticle

W przyszłorocznym okresie wakacyjnym Ryanair będzie obsługiwał łącznie 210 tras. Wśród siedemnastu nowych połączeń są cztery z Modlina (do Ammanu, Kijowa, Lwowa i Marsylii), tyle samo z Krakowa (Amman, Bordeaux, Hamburg, Kijów i Lwów). Z lotniska w Poznaniu pasażerowie będą odlatywać do Cork, Kijowa i Sztokholmu, z Gdańska - do Barcelony i Kijowa. Do stolicy Ukrainy Ryanair uruchomi też loty z Wrocławia i Bydgoszczy (stamtąd pasażerowie odlecą też do Glasgow). Bilety będzie można kupić już za 39 złotych.

Dwa dodatkowe samoloty Ryanair będą umieszczone w bazach w Modlinie i Krakowie - koszt inwestycji to 200 milionów dolarów.

Irlandzki przewoźnik zapowiada przewiezienie w przyszłym roku 12,5 miliona pasażerów z 13 polskich lotnisk oraz prognozuje wzrost ruchu na poziomie 4 proc.

Jak zapowiedziała w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Olga Pawlonka, szefowa marketingu i sprzedaży Ryanaira na region Bałkanów i CEE, oferta będzie komunikowana kampanią marketingową, skupioną głównie w internecie (strona www, newsletter przewoźnika).

Ryanair ma plan na Modlin

W czasie spotkania z dziennikarzami prezes zarządu Ryanaira, Michael O’Leary, zapowiedział podwojenie ruchu lotniczego z Modlina z 3 do 6 mln pasażerów, w perspektywie najbliższych pięciu lat. Ma to wygenerować 2250 nowych miejsc pracy.

- Niestety wzrost ruchu oraz rozwój Modlina jest niesprawiedliwie i bezprawnie blokowany przez konkurencyjne lotnisko Chopina oraz jego właścicieli PPL. Ryanair złożył już w tej sprawie skargę do UE, a także wystąpił z pisemną ofertą współfinansowania lub inwestycji w każdą nową rozbudowę infrastruktury w Modlinie, niezbędnej do dalszego rozwoju lotniska, aby mogło ono skutecznie konkurować z drogim lotniskiem Chopina - powiedział Michael O’Leary.

Leszek Chorzewski, prezes portu lotniczego Warszawa-Modlin, podkreślił, że obiekt ten zbudowano z myślą o Polakach szukających tanich połączeń z całą Europą. - [Modlin] jest lotniskiem z ogromnym potencjałem. Rozwój siatki połączeń, możliwość inwestowania w nasz rozwój to oferta dla Polaków, oferta pewnego patriotyzmu ekonomicznego, nie tylko dla Mazowsza - przede wszystkim dla Warszawy i całej ściany wschodniej, dla której to lotnisko ma największe znaczenie - ocenił Chorzewski. - Propozycja Ryanaira udziału finansowego w naszym lotnisku ma ten walor, że nie będzie jedynie inwestycją we wzrost Ryanaira. Jeżeliby nastąpiła, to zyskaliby wszyscy, przewoźnicy czarterowi, rozkładowi. Jesteśmy wdzięczni za tę propozycję, zwłaszcza, że słyszymy ostatnio w dyskusji publicznej głosy, że lotnisko w Modlinie wcale nie jest do zamknięcia - dodał prezes portu Warszawa-Modlin.

Ryanair krytycznie o CPK

- Centralny Port Komunikacyjny to głupi pomysł, na który mogli wpaść tylko politycy - powiedział na konferencji prasowej Michael O’Leary. Szef Ryanaira dodał też, że istniejące obiekty w tamtym regionie powinny dalej być rozwijane.  - [Rozwój] Lotniska Chopina i Modlin powinny być planem na przyszłość - stwierdził O’Leary. - Żadne lotnisko nie może być przepełnione przy 18 mln pasażerów. London Gatwick ma tylko jeden pas i obsługuje ponad 40 mln pasażerów rocznie - powiedział O'Leary.

- Zatrzymanie rozwoju portu w Modlinie to tragedia dla turystyki części Polski, ale i bardzo zła wiadomość dla ludzi mieszkających na Mazowszu i wschodniej części Polski. Kraków prześcignął Modlin pod względem realizowanych połączeń i liczbę pasażerów. W Krakowie w przyszłym roku przewieziemy 3,5 mln pasażerów, a w Modlinie 3 mln. W Krakowie mamy 60, a w Modlinie 50 tras. Warszawa traci przez to, że PPL blokuje jej rozwój Modlina - ocenił Juliusz Komorek, członek zarządu Ryanaira ds. regulacyjnych i prawnych.

Według Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego Ryanair jest największą linią lotniczą w Europie pod względem liczby pasażerów. Obsługuje 37 krajów, a w ub.r. przewiózł 130 mln pasażerów.

Dołącz do dyskusji: Ryanair uruchomi w przyszłym roku 17 nowych tras na lato. Chce inwestować w Modlin

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl