SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rynek robotyzacji procesów za dwa lata będzie wart 5 mld dolarów

Rynek robotyzacji procesów będzie rósł w tempie powyżej 50 proc. rocznie, a w 2020 r. osiągnie wartość 5 miliardów dolarów, prognozuje firma A.T. Kearney.

Rozwiązania wykorzystujące roboty wykorzystywane są głównie w branży finansowej i służbie zdrowia, które odpowiadają za 40 proc. rynku robotyzacji procesów (RPA). Najbardziej zaawansowany pod tym względem jest rynek Ameryki Północnej, gdzie 54 proc. firm już wykorzystuje roboty. W Europie odsetek ten wynosi 34 proc. Z szacunków wynika, że w Polsce udział ten jest znacznie niższy, lecz zainteresowanie zastosowaniem RPA znacząco wzrasta.

- W obszarze finansów roboty będą wykorzystywane w szczególności do zarządzania zamówieniami i należnościami, wsparcia przedsprzedażowego czy zarządzania ryzykiem, to roboty będą tworzyć raporty i walidować dane. Szacuje się, że w tych obszarach mogą one zastąpić do 40 proc. stanowisk pracy – ocenia Jarosław Gabryś, menedżer w warszawskim oddziale A.T. Kearney.  

Zastosowanie robotów znacząco wpływa na efektywność organizacji i jej konkurencyjność, co przenosi się na szybką adaptację rozwiązań. Wśród korzyści przy wdrażaniu automatyzacji procesów analitycy z A.T. Kearney wymieniają:  roczny zwrot z inwestycji ok. 100-300 proc., transparentność procesów, dokładność i szybkość, redukcję błędów przy zadaniach manualnych o 10 proc. czy wysoką skalowalność i uwolnienie zasobów na wykonywanie bardziej złożonych zadań.

- W przypadku wdrożenia automatyzacji procesów, warto uwzględnić optymalizację procesów przed automatyzacją, wczesne zaangażowanie interesariuszy, przeprowadzenie proof-of-concept, całościowe dostosowanie modelu operacyjnego z uwzględnieniem implikacji automatyzacji oraz zastosowanie zwinnego podejścia do wdrożenia i wczesne przygotowanie planu skalowania rozwiązań – mówi  Jarosław Gabryś.

Dołącz do dyskusji: Rynek robotyzacji procesów za dwa lata będzie wart 5 mld dolarów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl