SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Odejście Ryszarda Pieńkowskiego z zarządu Infor PL to zmiana symboliczna (opinie)

Rezygnacja Ryszarda Pieńkowskiego z funkcji prezesa Infor PL i przejście do rady nadzorczej firmy należy odczytywać raczej jako gest symboliczny, kosmetykę, bez większego wpływu na rynek - oceniają eksperci dla Wirtualnemedia.pl.

Article

Informację o ustąpieniu Ryszarda Pieńkowskiego ze stanowiska prezesa Infor PL podano w poniedziałek po południu.

- Planowałem przejście do rady nadzorczej już od dwóch lat, kiedy odkupiłem udziały w spółce Infor Biznes od Ringier Axel Springer i stałem się jej jedynym właścicielem. Intensywnie pracowałem z zespołem, by wprowadzić synergię między spółkami Grupy Infor PL. W rezultacie doprowadziłem do stabilnej sytuacji i teraz - w dobrej kondycji firmy - mogę przekazać stery, czyli zarządzanie operacyjne, moim menedżerom - uzasadnia Ryszard Pieńkowski.

- Jestem spokojny o przyszłość firmy, bo oddaję ją w dobre ręce - dodaje.

W komunikacie Infor PL zaznaczono, że Pieńkowski nadal będzie uczestniczył w tworzeniu strategii firmy, uruchamianiu nowych produktów i inwestycjach. Na co dzień dalej będzie obecny w firmie - bezpośrednio lub poprzez wideokonferencje

Pieńkowski jest założycielem i dotychczasowym szefem Grupy Infor, jest związany ze spółką od 32 lat.

Do Grupy Infor należą Infor Biznes - wydawca „Dziennika Gazety Prawnej”, i spółka technologiczna Infor IT specjalizująca się w rozwiązaniach mobilnych.

Ewa Świstuniuk prezesem Infor PL

Zwolnioną przez Ryszarda Pieńkowskiego funkcję prezesa Infor PL przejmie Ewa Świstuniuk. W spółce pełni też funkcję dyrektor generalnej, jednocześnie jest prezesem Infor Biznes.

Prezesem Infor Biznes Świstuniuk została w 2010 roku, w zarządzie spółki jest od jej utworzenia w 2008 roku. Infor Biznes wydaje nie tylko„Dziennik Gazetę Prawną”, lecz także portale Gazetaprawna.pl, Dziennik.pl i Forsal.pl.

Zmiana ma charakter „czysto kosmetyczny”

Zbigniew Benbenek, właściciel Grupy ZPR Media, ocenia w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl, że zmiana ma charakter „czysto kosmetyczny”.

- Z pozycji właściciela Ryszard Pieńkowski nadal będzie mógł skutecznie zarządzać firmą. Takie wycofanie się z funkcji prezesa w wieku, w jakim się znajduje, jest najzupełniej normalne. Ja zresztą zrobiłem to jeszcze wcześniej - przypomina Benbenek.

- Moim zdaniem decyzja jest jednocześnie słuszna, jak i kosmetyczna. Ewa Świstuniuk i tak - według mojej oceny - już od dłuższego czasu kierowała wydawnictwem. Zatem zmiany będą zupełnie niezauważalne, jeżeli w ogóle jakieś zajdą. Trzeba założyć, że być może nie będzie ich wcale. Ryszard Pieńkowski może nadal mieć wpływ na to, co dzieje się w wydawnictwie i na kluczowe podejmowane tam decyzje.

„Linia programowa Infor PL będzie kontynuowana”

Podobnego zdania jest także Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” i prezes Izby Wydawców Prasy. – Z jednej strony w przypadku wydawnictwa, które założył Pieńkowski, jego odejście to rewolucja. Z drugiej jednak strony od dawna był on za granicą, tak naprawdę nie pełnił funkcji - decyzje w firmie podejmowali menadżerowie - opisuje.

- W każdym razie to jest dobra decyzja. Jestem pewien, że linia programowa wydawnictwa narzucona przez Pieńkowskiego będzie kontynuowana, są ludzie w Inforze, którzy na pewno to pociągną. Czy coś się zmieni w wydawanej gazecie? Nie wiem, trudno spekulować. Może lekko zmieni się format „Dziennika Gazety Prawnej”, lecz o tym za wcześnie jeszcze mówić - zastanawia się Chrabota.

Medioznawca Maciej Mrozowski zwraca uwagę, że ustąpienie Ryszarda Pieńkowskiego ze stanowiska prezesa jest nie jest niczym nadzwyczajnym.

- Ludzie w zarządach spółek, także medialnych, bez przerwy się zmieniają. Wiadomym jest, że są złe czasy dla prasy drukowanej. Nie znam kulisów przejścia Ryszarda Pieńkowskiego do rady nadzorczej, lecz z doświadczenia wiem, że prezesi ustępują ze stanowisk najczęściej w dwóch przypadkach: gdy są do tego zmuszeni lub kiedy są bezradni i tracą motywację. W przypadku prasy długoterminowe strategie dzisiaj się nie sprawdzają, ale wiadomo na dzisiaj, że „media muszą zdobyć wiosnę”. Innymi słowy to jest dobry czas na zmiany w spółkach, które w wiosnę 2020 roku chcą wejść z impetem - komentuje.

Zdaniem Myśliwca  że zmiana prezesa Infor PL jest „na pewno bardzo ciekawa”, ale raczej symboliczna. - Ryszard Pieńkowski nadal będzie miał wpływ na wydawane przez siebie media. Trzeba pamiętać, że prezes generował sporo ruchu na rynku. Skoro jednak zrobił ten krok i ustąpił ze stanowiska, to nie sądzę, aby zechciał przestać kontrolować swoje zasoby. Raczej jednak bez zmiany dla rynku. Oddanie prezesury odczytuję bardziej jako symboliczny gest, zmianę, która utrzyma rynek w kształcie, jaki znamy - ocenia.

Grupa Infor PL ze wzrostem wpływów i zyskiem

Pieńkowski jest założycielem i dotychczasowym szefem Grupy Infor. Związany jest ze spółką od 32 lat. Do Grupy Infor należą Infor Biznes - wydawca „Dziennika Gazety Prawnej”, i spółka technologiczna Infor IT specjalizująca się w rozwiązaniach mobilnych. Ewa Świstuniuk została prezesem spółki Infor Biznes w 2010 roku, w zarządzie spółki jest od jej utworzenia w 2008 roku. Infor Biznes wydaje nie tylko „Dziennik Gazetę Prawną”, lecz także portale Gazetaprawna.pl, Dziennik.pl i Forsa.pl.

Według sprawozdania w KRS w 2018 roku Infor Biznes, wydawca „Dziennika Gazety Prawnej” i związanych z nim serwisów internetowych, zanotował wzrost przychodów sprzedażowych o 1,7 proc. do 59,48 mln zł. Wynik netto firmy zmalał z 1,87 mln zł zysku do 2,04 mln zł straty, głównie wskutek odpisania 6,41 mln zł należności od Ruchu. Spółka zatrudniała 124 pracowników.

Z kolei spółka Infor PL wydaje czasopisma branżowe dla księgowych („Monitor księgowego”, „Biuletyn VAT”, „Biuletyn Głównego Księgowego”, „Poradnik Gazety Prawnej”, „Rachunkowość budżetowa”, „Poradnik Rachunkowości Budżetowej”, „Gazeta Samorządu i Administracji”) oraz dla kadrowych („Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń”, „Serwis Prawno-Pracowniczy”, „Personel i Zarządzanie”) oraz serwisy internetowe (m.in. Infor.pl, Inforlex.pl, Inforfk.pl, Inforrb.pl).

Infor PL pozostałe 49 proc. udziałów Infor Biznes kupił wiosną 2018 roku.

Spółka Infor PL w 2018 roku zanotowała 49,49 mln zł przychodów i 3,09 mln zł zysku netto, wobec 47,85 mln zł przychodów i 213,8 tys. zł zysku netto rok wcześniej. Ryszard Pieńkowski ma prawie 100 proc. kapitału spółki, jej symboliczne dwie akcje z 4,7 mln należą do członków rady nadzorczej Miłosza Pieńkowskiego i Ilony Aleksandrowicz.

Z kolei spółka Infor IT w 2018 roku osiągnęła wzrost przychodów z 5,1 do 5,69 mln zł oraz spadek zysku netto z 603,2 do 307,7 tys. zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Odejście Ryszarda Pieńkowskiego z zarządu Infor PL to zmiana symboliczna (opinie)

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
(e)Artur
"Medioznawca Maciej Mrozowski: Nie wiem/nie znam, to się wypowiem" - panie Mrozowski, kto poznał osobiście Ryszarda Pieńkowskiego, ten wie, że ten człowiek nigdy nie traci motywacji! Gratulacje p. Ewo
18 0
odpowiedź
User
.
.
2 0
odpowiedź
User
Michał
Chyba dobry ruch bo jednak w tym wieku po tym czego się dokonało można spokojnie pójść na emeryturę. Ciekawi mnie co z portalem infor.pl bo ani on ładny ani tematy niezbyt ciekawe. Korzystanie z narzędzi też ryzykowne, bo u konkurencji inne dane
12 2
odpowiedź
User
.
czarna lista
1 2
odpowiedź
User
LD
Gratulacje Pani Ewo!
5 0
odpowiedź