SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rząd chce automatycznie blokować usługi SMS Premium, aby lepiej chronić użytkowników

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w Prawie telekomunikacyjnym, z których najważniejsze dla użytkowników dotyczą korzystania z usług SMS Premium. Nowe regulacje przewidują automatyczną blokadę usług powyżej kwoty 35 złotych oraz dodatkowe obowiązki nałożone na usługodawców i operatorów komórkowych.

Projekt nowych przepisów związanych z usługami SMS Premium był  przygotowywany przez Ministerstwo Cyfryzacji od połowy ub.r. i został przyjęty w czwartek na posiedzeniu Rady Ministrów.

Obecnie każdy z użytkowników mobilnych może, ale nie ma obowiązku deklarować czy chce korzystać z usług Premium, czyli otrzymywać SMS-y o podwyższonej opłacie. Taka sytuacja powoduje, że część abonentów pada ofiarą nieuczciwych firm narzucających odbiorcom wiadomości, za które miesięczne rachunki mogą osiągać wysokie kwoty.

W przyjętym obecnie projekcie założono, że jeśli użytkownik nie określi maksymalnego limitu korzystania z SMS Premium, to domyślnym progiem będzie kwota 35 zł. Po jej przekroczeniu nastąpi automatyczna blokada SMS-ów Premium (obecnie taka blokada może nastąpić jedynie z inicjatywy abonenta). Użytkownik zostanie też poinformowany o blokadzie i to od niego będzie zależało czy chce ją usunąć. Oprócz limitu w wysokości 35 zł użytkownicy będą mogli ustalić próg dla SMS Premium na poziomie 100 oraz 200 zł.

W myśl nowych przepisów dodatkowym zabezpieczeniem użytkowników ma być obowiązek informowania ich przez usługodawcę z jaką ofertą mają do czynienia i jakie opłaty są z nią związane. Ponadto dane dotyczące dostawcy usługi Premium mają się obligatoryjnie znaleźć na rachunku telefonicznym dostarczanym użytkownikowi przez operatora.

Przed działalnością nieuczciwych dostawców usług Premium mają chronić użytkowników także nowe regulacje związane z prowadzonym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) rejestrem usług o podwyższonej opłacie.

W projekcie przewidziano, że firmy świadczące usługi o podwyższonej opłacie będą musiały podać m.in. adres mailowy oraz numer telefonu i na bieżąco te dane aktualizować. Ma to ułatwić użytkownikowi dotarcie do dostawcy usługi z reklamacją. W nowych przepisach zawarto także wymóg automatycznego blokowania ofert tych usługodawców, którzy nie są ujęci w prowadzonym przez UKE rejestrze. Regulator będzie też posiadał uprawnienia nakazujące operatorowi zablokowanie dostawcy usługi dostępu do konkretnego numeru oraz zaprzestania świadczenia usługi SMS Premium wybranym podmiotom.

Przyjęty przez Radę Ministrów projekt zmian w Prawie telekomunikacyjnym zostanie skierowany pod obrady Sejmu, nie wiadomo na razie kiedy i w jakim ostatecznym kształcie wejdzie w życie.

Dołącz do dyskusji: Rząd chce automatycznie blokować usługi SMS Premium, aby lepiej chronić użytkowników

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Polak
W końcu. W końcu prawo będzie wyglądało tak, jakby ważny był obywatel, a nie jak do tej pory - wielkie telekomy. Jeszcze tylko blokada rozmów międzynarodowych przy tej samej kwocie, z odblokowaniem poprzez sms. Aby nie nabierali ludzi na rozmowy do Afryki, czy na Kubę.
odpowiedź
User
NowoczesnyKłodowiec
Protestuję, to jawne ograniczenie wolności przez reżim Pizz
odpowiedź
User
Dustman
"Będom zaglondać do esemesuw??Hańba,reżim,skandal".
odpowiedź