SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W TVP 80 proc. czasu dla rządu, w Polskim Radiu - 63 proc. antenowego czasu

W drugim kwartale br. ponad 80 proc. czasu antenowego przeznaczonego dla partii politycznych w Telewizji Polskiej zajęli przedstawiciele koalicji rządzącej i popierających ją ugrupowań - wynika z zestawienia, przygotowanego przez opozycyjnego członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, prof. Tadeusza Kowalskiego. Nieco lepiej było w Polskim Radiu: tam rząd i koalicjanci zajęli ponad 63 proc. antenowego czasu, który przeznaczono na ten cel.

Jarosław Kaczyński, fot. Polskie Radio 24Article

Przygotowując co kwartalne raporty prof. Tadeusz Kowalski opiera się na danych przysyłanych przez nadawców. Z danych za drugi kwartał przesłanych do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wynika, że Polskie Radio przeznaczyło łącznie 63,57 proc. czasu antenowego na przedstawienie stanowisk partii tworzących i popierających rząd (Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska, Suwerenna Polska, Partia Republikańska). Dla porównania: w pierwszym kwartale br. wskaźniki były podobne; przeznaczono bowiem dla rządu 63 proc. czasu.

Na prezentację stanowisk Prawa i Sprawiedliwości w drugim kwartale przeznaczono 58,19 proc. czasu, zaś na przedstawienie stanowisk opozycyjnych partii politycznych (Platforma Obywatelska, Polska2050 Szymona Hołowni, Nowa Lewica, Polskie Stronnictwo Ludowe, Koalicyjny Klub Poselski Lewicy (Nowa Lewica, Razem), Lewica Razem, Nowoczesna, Polska Partia Socjalistyczna, Konfederacja Wolność i Niepodległość, Inicjatywa Polska) – przeznaczono łącznie 36,43 proc. czasu przeznaczonego dla wszystkich partii.

Łącznie pomiędzy kwietniem a czerwcem 2023 roku Polskie Radio wyemitowało ok. 134 godzin audycji z udziałem najważniejszych organów państwa oraz sił politycznych.

Czas dla polityków w Polskim Radiu, II kwartał 2023 r.  Źródło: KRRiT

TVP: 80 proc. czasu dla rządu

W programach Telewizji Polskiej w drugim kwartale na przedstawienie stanowisk koalicji rządzącej i popierających ją ugrupowań oraz stanowisk kancelarii Prezydenta, Premiera i Marszałka Sejmu przeznaczono łącznie 80,37 proc. czasu poświęconego politykom wszystkich partii - wynika z danych udostępnionych przez nadawcę. I znów porównując: w I kwartale 2023 r. było to 77 proc.  Z kolei na prezentację stanowisk opozycyjnych partii politycznych oraz Marszałka Senatu nadawca publiczny poświęcił łącznie 19,63 proc. czasu dla wszystkich partii. (w pierwszym kwartale było to 23 proc.)

Czas dla polityków w Telewizji Polskiej, II kwartał 2023 r.  Źródło: KRRiT

W drugim kwartale wyemitowano łącznie ok. 344 godzin programów z udziałem najważniejszych organów państwa oraz sił politycznych, z czego 252 godziny zajęli PiS, premier, prezydent i Marszałek Sejmu. Partie będące w koalicji z rządem zajęły ok. 24 godzin antenowego czasu. Natomiast Platforma Obywatelska i Marszałek Senatu zajęli na antenach TVP ok. 10 godzin (2,95 proc.). Pozostałym partiom opozycyjnym przypadło do podziału ok. 57 godzin, co stanowiło 16,67 proc. czasu.

Czas dla polityków w Telewizji Polskiej, II kwartał 2023 r.  Źródło: KRRiT

Na dysproporcje w przyznawaniu czasu antenowego politykom w mediach publicznych prof. Kowalski zwracał uwagę już w styczniu podczas posiedzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, gdy postulował wprowadzenie do rocznego sprawozdania uwagi o braku zrównoważenia przekazu mediów publicznych. – Chodziło o to, aby podkreślić, iż te dysproporcje istnieją, a z drugiej strony zależało mi na zaznaczeniu, że KRRiT nie bada ich w sposób właściwy – komentował członek KRRiT.

W IV kwartale ub.r. w TVP stanowiska przedstawicieli obozu władzy stanowiły 80 proc. czasu, natomiast w przypadku Polskiego Radia stanowiska samej koalicji stanowiły 71 proc.

Dołącz do dyskusji: W TVP 80 proc. czasu dla rządu, w Polskim Radiu - 63 proc. antenowego czasu

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jarko
Jak 80%? Dlaczego tylko 80%? Powinno być co najmniej 96!!! Mateusz - do wykonania korekt biegiem marsz!!!
odpowiedź
User
Duet
Jaki rząd, jeśli już to nierząd. Ale obecnie w Polsce tak jak za komuny rządzi KC PZPR Pis. Kaczyński i jego grupa kolesiów decydują co mają robić marionetki z rządu.
odpowiedź
User
Iryk
Blokuj TVP*** same kłamią i udają dziadostwo....wywalić
odpowiedź