SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rząd najlepiej zajmuje się Euro 2012, najgorzej zdrowiem Polaków

Rząd Donalda Tuska najlepiej jest oceniany przez Polaków za przygotowania do mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012 i politykę zagraniczną; najgorzej za zaangażowanie w opiekę nad ludźmi najbardziej potrzebującymi pomocy oraz ochronę zdrowia - wynika z sondażu CBOS.

Sondaż przekazany w poniedziałek pokazuje, że najlepsze oceny rząd zbiera za przygotowania do mistrzostw Europy w piłce nożnej, które odbędą się w 2012 roku w Polsce i na Ukrainie (38 proc. ocen dobrych i 14 proc. niedostatecznych), politykę zagraniczną (odpowiednio: 36 proc. i 13 proc.), kierowanie państwem (31 proc. i 14 proc.) oraz zwalczanie przestępczości i zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa (32 proc. i 21 proc.).

Pozytywne opinie rządu przeważają również w takich sferach jak: polityka gospodarcza, szkolnictwo i oświata oraz polityka informacyjna.

Według sondażu, co czwarty badany (26 proc.) dobrze ocenia starania rządu w dziedzinie gospodarki, natomiast co szósty (16 proc.) uważa, że są one niedostateczne. Co czwarty respondent jest zadowolony z aktywności gabinetu w dziedzinie szkolnictwa i oświaty (26 proc.), co piąty zaś (21 proc.) ocenia ją jako niewystarczającą. O polityce informacyjnej jedna czwarta badanych (27 proc.) wypowiada się pozytywnie, a jedna piąta (22 proc.) krytycznie.

Opinie na temat aktywności rządu w zakresie budowy dróg i autostrad oraz polityki rolnej są podzielone. Niemal tyle samo badanych uważa, że obecna ekipa dobrze sobie z tym radzi, co jest zdania, że źle - 28 proc. ocen dobrych i 29 proc. niedostatecznych w kwestii postępów w infrastrukturze drogowej oraz odpowiednio 21 proc. i 20 proc. w przypadku polityki rolnej.

Negatywne opinie przeważają w ocenie posunięć rządu w zakresie gospodarowania pieniędzmi publicznymi i zwalczania korupcji.

Sondaż pokazuje, że więcej niż co czwarty badany sądzi, że rząd niedostatecznie się stara o właściwe wydawanie pieniędzy publicznych (28 proc.) oraz eliminację korupcji z życia publicznego (29 proc.). Jedynie co szósty (15 proc.) jest zadowolony z tego, jak rząd gospodaruje pieniędzmi, a co piąty (20 proc.) - z tego, jak walczy z łapówkarstwem.

Zdecydowanie najgorzej oceniane jest zaangażowanie rządu w opiekę nad ludźmi najbardziej potrzebującymi pomocy (38 proc. ocen negatywnych i 14 proc. pozytywnych) oraz ochronę zdrowia (44 proc. do 13 proc.).

Według CBOS, są to sfery, które w opinii badanych były zaniedbywane przez kolejne rządy, a oceny gabinetu Tuska w obu dziedzinach, szczególnie zaś w zakresie pomocy społecznej, są nawet lepsze niż jego poprzedników.

O ocenę poszczególnych aspektów pracy rządu Donalda Tuska CBOS pytał już po raz czwarty. W porównaniu z pomiarem sprzed dwóch lat poprawiły się opinie o efektach działania obecnego gabinetu niemal we wszystkich dziedzinach, o które Polacy byli pytani.

CBOS podaje, że badani znacznie lepiej oceniają starania rządu w zakresie przygotowań do Euro 2012, zwalczania przestępczości i zapewnienia bezpieczeństwa obywateli, budowy dróg i autostrad, polityki rolnej oraz opieki zdrowotnej.

W dziedzinie polityki zagranicznej obecny rząd jest znacznie lepiej oceniany niż gabinet Jarosława Kaczyńskiego (36 proc. dobrych ocen wobec 21 proc.). Natomiast poprzedni rząd uzyskał więcej pozytywnych opinii za dokonania w zakresie zwalczania przestępczości i zapewnienia bezpieczeństwa obywateli (40 proc. dobrych ocen dla rządu Jarosława Kaczyńskiego, 32 proc. dla obecnego) oraz zwalczania korupcji (40 proc. wobec 20 proc.).

CBOS zauważa, że opinie o działalności rządu najsilniej różnicuje ocena własnych warunków materialnych. Osoby źle oceniające swoją sytuację materialną znacznie bardziej krytycznie postrzegają posunięcia rządu we wszystkich dziedzinach.

Mieszkańcy największych miast znacznie częściej niż ogół badanych są zadowoleni z efektów działania rządu w takich sferach, jak: polityka zagraniczna (56 proc.), kierowanie państwem (47 proc.), przygotowania do Euro 2012 (46 proc.), bezpieczeństwo obywateli (40 proc.), polityka informacyjna (37 proc.) i gospodarka (33 proc.).

Miejscowość zamieszkania, a właściwie stopień jej urbanizacji, również wpływa na opinie o zaangażowaniu rządu w politykę rolną. Mieszkańcy wsi są w tym względzie bardziej krytyczni niż ogół badanych. Jeszcze gorsze oceny za działalność w tej dziedzinie wystawiają obecnemu gabinetowi sami rolnicy. Ponad dwie piąte z nich (44 proc.) krytykuje rząd za niedostateczne starania, a tylko co siódmy (14 proc.) je docenia. Niemal dwie piąte (39 proc.) uważa, że są one dostateczne.

CBOS zaznacza, że wiek respondentów wpływa na opinie o działalności rządu w takich sferach, jak: zwalczanie przestępczości, szkolnictwo i oświata, opieka zdrowotna, polityka informacyjna i zwalczanie korupcji.

Najstarsi badani (mający 65 lat i więcej) częściej są niezadowoleni z zaangażowania rządu w zwalczanie korupcji (41 proc.) i przestępczości (30 proc.). Z efektów działania rządu w zakresie zapewnienia obywatelom bezpieczeństwa znacznie częściej niż ogół zadowoleni są ludzie młodzi (poniżej 35. roku życia).

Najmłodsi badani (w wieku 18-24 lata) częściej niż pozostali mają lepsze zdanie o działalności rządu w dziedzinie szkolnictwa i oświaty (38 proc.) oraz polityki informacyjnej (35 proc.). Ponad połowa badanych w wieku 45-54 lata (53 proc.) jest niezadowolona z poczynań rządu w sferze opieki zdrowotnej.

CBOS też zauważa, że oceny pracy rządu zależą w dużej mierze od preferencji partyjnych. Wśród osób deklarujących chęć głosowania na PO dobre oceny są mniej więcej dwukrotnie częstsze niż wśród ogółu badanych. Sympatycy PO są najbardziej niezadowoleni z działań rządu w sferze opieki zdrowotnej (25 proc. ocen negatywnych). Nieznacznie częściej niż przeciętnie wystawiają gabinetowi Donalda Tuska dobre oceny w tym zakresie.

Według zwolenników PO kolejną dziedziną, w której rząd się nie sprawdza, jest budowa dróg i autostrad (16 proc. ocen niedostatecznych). Z drugiej strony 45 proc. sympatyków PO jest zadowolonych z tego, co osiągnięto w tym zakresie. Znaczny odsetek wyborców PO krytykuje rząd także za niedostateczny poziom zaangażowania w pomoc społeczną (15 proc.).

Z sondażu wynika, że w elektoracie PiS dominują krytyczne opinie o efektach działalności rządu niemal we wszystkich dziedzinach. Mniej więcej co trzeci wyborca PiS ocenia jako niedostateczne działania rządu w zakresie gospodarki, kierowania państwem, polityki rolnej, zwalczania przestępczości i zapewnienia bezpieczeństwa obywateli oraz szkolnictwa i polityki informacyjnej, a mniej więcej połowa bardzo krytycznie wypowiada się o efektach działania rządu w pozostałych dziedzinach.

Wyjątek stanowią opinie o staraniach rządu w zakresie przygotowań do mistrzostw Europy w piłce nożnej - jedynie w tym względzie Rada Ministrów może liczyć na znaczące uznanie sympatyków PiS (37 proc. dobrych ocen).

Badanie przeprowadzono w dniach 8-14 września 2011 roku na liczącej 1077 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

  • Więcej informacji:
  • Cbos

Dołącz do dyskusji: Rząd najlepiej zajmuje się Euro 2012, najgorzej zdrowiem Polaków

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl