SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rząd przygotował Krajową Politykę Miejską. Ma zniwelować problemy miast

Wzmocnienie zdolności polskich miast do tworzenia szybszego wzrostu gospodarczego, nowych miejsc pracy i poprawy życia mieszkańców oraz wprowadzenie sposobów zapobiegania wyludnianiu się miast i rewitalizacji zdegradowanych obszarów miejskich – to główne cele przyjętych przez rząd założeń Krajowej Polityki Miejskiej. Będzie ona realizowana w latach 2014-2020.

Marceli Niezgoda

Marceli Niezgoda

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przygotuje teraz docelowy dokument, w którym określi szczegóły Krajowej Polityki Miejskiej (KPM). Będzie on dotyczył ośrodków wojewódzkich, regionalnych, subregionalnych i lokalnych. Wszystkie miasta mają stać się dobrym miejscem do życia, z dostępem do wysokiej jakości usług z zakresu ochrony zdrowia, edukacji, transportu, kultury, administracji publicznej, itp. Krajowa Polityka Miejska określi działania rządu, które będą wspierać rozwój polskich miast. Dokument będzie miał też wpływ na warunki wykorzystania przez miasta funduszy europejskich, poprawie ma ulec także efektywność wydawania środków publicznych.

 – Krajowa Polityka Miejska określi, jakie zmiany w prawie trzeba przeprowadzić, aby zniwelować problemy, z jakimi borykają się miasta, a także określi sposoby zarządzania ośrodkami miejskimi – mówi Marceli Niezgoda, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. – Będzie to zbiór dobrych praktyk, które znajdą się w jednym dokumencie. Nigdy wcześniej nie było takiego dokumentu. Mamy 908 miast borykających się z różnymi problemami, a Krajowa Polityka Miejsca będzie próbą odpowiedzi, w jakim kierunku muszą iść zmiany.

Wiele sugestii w kwestii tego, co powinno się znaleźć w Krajowej Polityce Miejskiej zgłosili samorządowcy.

 – Samorządowcy zgłaszali propozycje dotyczące prawa budowlanego czy też komunikacji publicznej. Najczęstszy problem, z jakim borykają się miasta dotyczy zagospodarowania przestrzennego, kolejny to pozyskiwanie środków na budowę czy utrzymanie infrastruktury. Krajowa Polityka Miejska będzie wskazywała zarówno zmiany w prawie, jak i ich inicjatorów, którymi będą właściwi ministrowie – podkreśla Marceli Niezgoda.

Poza Krajową Polityką Miejską miasta mogą liczyć na wsparcie ze środków UE. W polityce spójności na lata 2014-2020 znajdą się środki na wsparcie ośrodków miejskich.

Główne ośrodki miejskie to wszystkie ośrodki wojewódzkie, w tym pary miast pełniące funkcje wojewódzkie (Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra oraz Bydgoszcz i Toruń) oraz miasta o znaczeniu regionalnym. Wspierany będzie w nich rozwój gospodarki opartej na wiedzy i innowacjach.

Krajowa Polityka Miejska wskaże również sposoby rewitalizacji obszarów miejskich zdegradowanych społecznie, ekonomicznie i fizycznie – na wybranych obszarach miejskich będzie przeprowadzona kompleksowa rewitalizacja fizyczna połączona z działaniami na rzecz poprawy sytuacji społeczno-gospodarczej. Krajowa Polityka Miejska obejmie także sposoby zapobiegania wyludnianiu się miast oraz zmiany w prawie dotyczące zarządzania miastami.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rząd przygotował Krajową Politykę Miejską. Ma zniwelować problemy miast

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl