SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rząd tworzy Polską Fundację Narodową do promocji kraju za granicą, jej roczny budżet to 100 mln zł

W środę premier Beata Szydło z ministrem Skarbu Państwa Dawidem Jackiewiczem ogłosili powstanie Polskiej Fundacji Narodowej. Ma dbać o dobre imię Polski na arenie międzynarodowej. Roczny budżet na działania fundacji będzie wynosić 100 mln zł.

fot. MSPfot. MSP

Jak podał na środowej konferencji Dawid Jackiewicz, minister Skarbu Państwa inicjatorami utworzenia Polskiej Fundacji Narodowej byli prezesi i przedstawiciele spółek Skarbu Państwa. To właśnie oni podczas tego spotkania podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia fundacji.

Jest to 17 spółek państwowych: Enea SA, Energa SA, PGE Polska Grupa Energetyczna, Grupa Azoty, Grupa Lotos, Tauron, PKN Orlen, PGNiG, PZU, PKO BP, Giełda Papierów Wartościowych, KGHM, Totalizator Sportowy, Polska Grupa Zbrojeniowa, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, Polskie Koleje Państwowe i Polski Holding Nieruchomości.

Według Dawida Jackiewicza prezesi tych spółek uznali, że jest potężny obszar zaniedbań i zaniechań w kwestii promocji polskiej marki poza granicami kraju. Uznali też, że potrzeba skoordynowanych działań by budować siłę , która pozwoli mocno i głośno zaistnieć na arenie międzynarodowej z tym, co chcemy powiedzieć Europejczykom i całemu światu o Polsce. - Polska jest krajem pięknym, ogromnych możliwości, wspaniałych ludzi, który często jest krzywdzony poprzez fałszywe, stereotypowe informacje rozpropagowywane przez różne czasopisma, organizacje, autorytety czy osoby z życia publicznego na świecie  - powiedział Dawid Jackiewicz.

Dodał, że PFN będzie m.in. lobbować na rzecz Polski w Komisji Europejskiej, ma być wsparciem dla polskich dyplomatów, parlamentarzystów europejskich. Ma łączyć skuteczność działania, siłę promowania Polski i społeczną odpowiedzialność biznesu. Promować Polskę jako markę poprzez zabieranie głosu w ważnych dla Polski sprawach, publikacje, konferencje itp. - Polska Fundacja Narodowa ma stanowić silny oręż w walce o dobre imię Polski, promować polskie interesy za granicą - powiedział minister Jackiewicz.

Przedstawiciele 17 spółek Skarbu Państwa zostaną powołani do rady i zarządu Fundacji, która ma zostać zarejestrowana w najbliższych tygodniach. Minister Jackiewicz zapowiedział, że PFN formalnie działalność rozpocznie we wrześniu.

Roczny budżet Fundacji będzie wynosić ok. 100 mln zł rocznie. Negocjowany jest obecnie wkład finansowy spółek państwowych w jej działalność. Źródłem finansowania Fundacji mają być, oprócz składek fundatorów, także środki ze zbiórek publicznych.

Dołącz do dyskusji: Rząd tworzy Polską Fundację Narodową do promocji kraju za granicą, jej roczny budżet to 100 mln zł

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ZicZac
A kto będzie w kapitule? Nie za mało kasy? Nie ma już instytutów do tego powołanych?
odpowiedź
User
abc
Po co ten twór? Za mało powołano instytucji dla krewnych, znajomych?
odpowiedź
User
zza
Jak wyprowadzić z budżetu 100 mln...
odpowiedź