SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rząd ułatwi korzystanie ze stron urzędów niepełnosprawnym internautom. Przyjęto projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy mającej ułatwić osobom z niepełnosprawnościami korzystanie z internetowych serwisów administracji rządowej i samorządowej. Wśród planowanych zmian są rozwiązania wspomagające użytkowników z problemami wzrokowymi czy słuchowymi oraz alternatywny dostęp do ważnych dokumentów publikowanych online.

Marek Zagórski, fot. Ministerstwo Cyfryzacji Article

Za projekt nowych przepisów dotyczących ułatwień dla niepełnosprawnych w internecie odpowiada Ministerstwo Cyfryzacji (MC). Resort zapowiada, że najpóźniej w 2020 r. strony internetowe i serwisy administracji rządowej i samorządowej będą w pełni dostępne dla osób z różnymi niepełnosprawnościami i dysfunkcjami.

Jak wyjaśnia MC w Polsce żyje niemal 5 mln osób niepełnosprawnych, co stanowi ponad 12 proc. ludności. Rozwiązania zawarte w projekcie obejmą także ułatwienia dla osób starszych, osób z dysfunkcjami, takimi jak dysgrafia czy dysleksja.

Najważniejszy dostęp do informacji

Projekt obejmuje wszystkie organy publiczne posiadające strony internetowe lub aplikacje mobilne, w tym podmioty nieobjęte tzw. Krajowymi Ramami Interoperacyjności: podmioty tworzone przez samorządy (wodociągi, parki technologiczne, etc.), strony Senatu, Sejmu oraz Kancelarii Prezydenta.

Najważniejsze założenia projektu to:
Wdrożenie tzw. jednolitego standardu dostępności dla wszystkich organów publicznych (w poszerzonym zakresie niż do tej pory).
Wdrożenie zasady alternatywnego dostępu – zakłada się, że najważniejsza jest informacja niesiona przez publikowany dokument, a nie sam dokument, dlatego dla niedostępnych plików obywatel będzie miał prawo zadzwonić lub wysłać mail i poprosić o jego przeczytanie.
Wdrożenie zasady priorytetów dostępności – bezwzględnie dostępne muszą być te informacje, które niosą za sobą skutki prawne – urząd powinien je uczynić dostępnymi w pierwszej kolejności.
Wdrożenie zasady informacji zwrotnej – obywatel, kontaktując się z urzędem z wnioskiem o przekazanie informacji niesionych przez niedostępny dokument, informuje tym samym urząd, że ten dokument jest dla niego ważny (zakłada się, że przez taki mechanizm urząd zyska świadomość istoty sprawy i zamieni ten i inne dokumenty na ich dostępne wersje).
Pierwszy krok dla urzędu w realizacji obowiązku zapewnienia dostępności to utworzenie deklaracji dostępności  – strony internetowej, która stanowi przewodnik dla osoby niepełnosprawnej, ułatwiający poruszanie się po witrynie urzędu.
Wdrożenie zasady dostępu do wszystkich informacji publikowanych przez urząd  – np., podmiot publikujący treści na mediach społecznościowych, które nie dostarczają technicznej możliwości do zapewnienia dostępności, będzie musiał opublikować kopię tych informacji na swojej stronie internetowej.
Wdrożenie procedury monitoringu realizacji przepisów ustawy i kar za niewywiązanie się z obowiązku ustawy.

 10 tys. zł kary

W przyjętym przez rząd projekcie dla podmiotów, które nie wywiążą się z obowiązków przewidziano następujące kary:
10 tys. zł dla organu, który uporczywie unika zapewnienia dostępności.
5 tys. zł za nieopublikowanie oświadczenia o dostępności.
5 tys. zł za nieopublikowanie w formie dostępnej podstawowych informacji, które muszą zawsze i bezwzględnie być dostępne.

We wszystkich przypadkach organ otrzyma powiadomienie i wezwanie do naprawy, zanim zapadnie decyzja o karach. Dyrektywa nakazuje zwiększenie dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych w oparciu o wspólne wymogi dostępności dla osób z ograniczeniami funkcjonalnymi. Takie osoby to m.in. osoby niewidome i słabowidzące, osoby głuche i słabosłyszące, czy osoby mające trudności w komunikowaniu się z otoczeniem, ale również osoby starsze.

MC twierdzi, że w efekcie nowych przepisów obywatele skorzystają na szerszym dostępie do informacji prezentowanych przez sektor publiczny, co z kolei bezpośrednio przyczyni się do łatwiejszego korzystania z przysługujących im praw.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie 14 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach, tak, aby urzędy miały czas na dostosowanie stron internetowych i aplikacji mobilnych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rząd ułatwi korzystanie ze stron urzędów niepełnosprawnym internautom. Przyjęto projekt ustawy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl