SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rząd wyraził zgodę się na podpisanie umowy o zwiększeniu dostaw gazu z Rosji

Rada Ministrów wyraziła zgodę na podpisanie dokumentów dotyczących porozumienia polsko-rosyjskiego w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski do 10 mld m. sześc. i tranzytu gazu przez terytorium Polski, wynika z komunikatu Centrum Informacyjnego Rządu (CIR).

"Zawarcie porozumień wynika z konieczności zapewnienia Polsce dodatkowych dostaw gazu ziemnego i wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju " - czytamy w komunikacie.

CIR podał, że do najważniejszych postanowień zawartych w protokołach należą: zwiększenie wielkości dostaw gazu ziemnego do poziomu około 10 mld m3/rok (co oznacza wzrost o ok. 2 mld m. sześc.), przy jednoczesnym zachowaniu obowiązującego okresu realizacji kontraktu – 2022 r.,  wyznaczenie OGP Gaz – System SA na operatora polskiego odcinka gazociągu jamalskiego, zgodnie z podpisaną umową pomiędzy OGP Gaz – System SA i SGT EuRoPol Gaz SA, wola podpisania kontraktu umożliwiającego utrzymanie tranzytu gazu ziemnego przez terytorium Polski do 2045 r. i zniesienie klauzuli reeksportu gazu ziemnego.

„Podpisanie protokołów porozumienia międzyrządowego z Federacją Rosyjską w sprawie dostaw gazu ziemnego planowane jest w najbliższych dniach" – czytamy dalej.

Zużycie gazu ziemnego w Polsce wynosi ok. 14 mld m sześc., z czego ok. 30 proc. stanowi wydobycie krajowe. W 2008 roku OOO Gazprom Export dostarczyło do Polski ponad 7 mld m sześc. gazu.

Dołącz do dyskusji: Rząd wyraził zgodę się na podpisanie umowy o zwiększeniu dostaw gazu z Rosji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl