SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Właściciel Gremi Media dzięki obniżeniu kosztów zwiększył zysk

W pierwszym półroczu kontrolowana przez Grzegorza Hajdarowicza spółka KCI, większościowy akcjonariuszy Gremi Media (to wydawca „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”) w ujęciu skonsolidowanym zanotowała wzrost przychodów o 1,3 proc. do 48,91 mln zł, a przy spadku kosztów o 13,1 proc. do 41,2 mln zł jej zysk netto poszedł w górę z 6,38 do 8,29 mln zł.

Grzegorz Hajdarowicz, członek rad nadzorczych Gremi Media i KCIGrzegorz Hajdarowicz, członek rad nadzorczych Gremi Media i KCI

W samym drugim kwartale br. przychody grupy KCI zwiększyły się z 22,75 do 25,09 mln zł, a zysk netto - z 762 tys. zł do 5,12 mln zł.

Zdecydowana większość biznesu KCI to posiadany pakiet akcji Gremi Media, wydawcy „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”, stanowiący 74,69 proc. kapitału zakładowego i 80,02 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. W zeszłym półroczu pion mediowy grupy KCI zanotował spadek przychodów z 47,78 do 47,63 mln zł, a jego koszty zwiększyły się z 38,29 do 40,19 mln zł, prze co zysk netto zmalał z 9,03 do 6,71 mln zł.

KCI z dywidendą od Gremi Media

Grupa kapitałowa Gremi Media w drugim kwartale br. osiągnęła wzrost przychodów sprzedażowych o 10,5 proc. do 25,09 mln zł, a jej zysk netto zmalał z 5,49 do 4,68 mln zł.

W połowie lipca Sąd Okręgowy w Krakowie uchylił nakaz zapłaty przez KCI 5,4 mln zł w postępowaniu nakazowym na rzecz firmy Centrum Nowoczesnych Technologii powiązanej ze Zbigniewem Jakubasem. Tydzień wcześniej komornik dokonał zmiany zabezpieczenia i zajął na rzecz CNT wierzytelność do kwoty 5,4 mln zł wynikającą z dywidendy od Gremi Media.

Pod koniec maja akcjonariusze Gremi Media zdecydowali, że firma wypłaci 9,68 mln zł dywidendy - po 5,67 zł na akcję. Dzień dywidendy ustalono na 1 czerwca, a jej wypłatę podzielono na dwie transze wynoszące po 4,84 mln zł. Pierwszą wypłacono 21 czerwca, a drugą 21 lipca.

Z kolei w obszarze działalności inwestycyjnej i pokrewnej grupa KCI osiągnęła w pierwszej połowie br. wzrost wpływów z 5,98 do 10,81 mln zł i wyniku netto z 2,71 mln zł straty do 8,81 mln zł zysku.

KCI rozważa sprzedaż akcji Gremi Media

Większość akcji KCI należy do dwóch spółek Grzegorza Hajdarowicza. Pod koniec marca br. KCI poinformowało, że zaczyna przegląd opcji strategicznych dotyczący posiadanego pakietu akcji Gremi Media. Zaczęło współpracę z firmą doradczą Deloitte Advisory, która będzie odpowiadać za „przeprowadzenie potencjalnej transakcji w drodze otwartego procesu pozyskania od zainteresowanych inwestorów ofert nabycia akcji”.

Eksperci z branży wydawniczej komentowali dla Wrtualnemedia.pl, że Gremi Media może być atrakcyjna spółką dla innych wydawców z segmentu biznesowego i spółek powiązanych z obecną władzą. Ponadto od paru lat dyskutowano o konsolidacji wśród trzech gazet gospodarczych.

Pod koniec maja KCI w ramach skorygowanej strategii na lata 2019-2030 zapowiedziało inwestycje w projekty nieruchomościowe i kompleks Alvernia Planet, natomiast o Gremi Media wspomniało tylko zdawkowo, wśród projektów, w których chce być mniejszościowym inwestorem.

Dołącz do dyskusji: Właściciel Gremi Media dzięki obniżeniu kosztów zwiększył zysk

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
observer
A do tego „Rzeczpospolita” i „Parkiet” to najlepsze gazety na rynku
odpowiedź