SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Sąd: dzielenie się hasłem dostępu do Netflix i HBO GO to przestępstwo

Według orzeczenia sądu w USA dzielenie się indywidualnym hasłem do serwisów Netflix lub HBO GO może stanowić przestępstwo federalne. To oznacza, że miliony użytkowników w Stanach Zjednoczonych to nieświadomi niczego kryminaliści.

Article

Nowe prawne kwestie związane z dzieleniem się hasłami do serwisów streamingowych zostały ujawnione przez zachodnie media, m.in. magazyn „Time” i serwis Variety.

Chodzi o wydany na początku lipca br. wyrok sądu apelacyjnego w USA. Orzekł on, że dzielenie się hasłami stanowi naruszenie prawa w świetle przepisów o przestępstwach komputerowych (Computer Fraud and Abuse Act - CFAA).

Interpretacja amerykańskiego sądu jest rezultatem procesu w sprawie Davida Nosala, który przez kilka lat pracował jako head hunter w firmie Korn/Ferry International.

Nosal został zwolniony z etatu, wciąż jednak współpracował z dawnym pracodawcą, a jednocześnie zaczął budować własna konkurencyjną firmę. Ponieważ Nosal stracił hasła dostępu do systemu Korn/Ferry International przekonał jednego z pracowników tej firmy, aby udostępnił mu swoje hasło. Dzięki temu mógł wykradać z systemu ważne informacje dla tworzonej przez siebie firmy.

Sąd uznał, że Nosal złamał przepisy CFAA i skazał mężczyznę na więzienie oraz 900 tys. dol. grzywny.

Jednocześnie trybunał stwierdził, że proceder dzielenia się hasłami dostępu do zamkniętych systemów czy płatnych usług internetowych stanowi przestępstwo federalne. Komentując wyrok Stephen Reinhardt, jeden z sędziów dał jasno do zrozumienia, że użytkownicy dzielący się hasłami dostępu np. do serwisów streamingowych łamią prawo.

Nowy wyrok może oznaczać w praktyce, że miliony użytkowników Netflixa czy HBO GO w nieświadomy sposób stają się przestępcami udostępniając znajomym czy rodzinie własne hasła do tych platform. Na razie nie wiadomo, czy po wspomnianym orzeczeniu użytkownicy serwisów VoD w USA będą ścigani za dzielenie się hasłami, ani jakie kary ewentualnie ich czekają.

Trzeba zaznaczyć, że uznanie dzielenia się hasłami za przestępstwo rozmija się z polityką i filozofią np. Netflixa. W styczniu br. Reed hastings, szef Nietflixa, stwierdził bowiem, że serwis nie ma nic przeciwko korzystaniu z jednego konta przez wielu różnych użytkowników.

Dołącz do dyskusji: Sąd: dzielenie się hasłem dostępu do Netflix i HBO GO to przestępstwo

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Grzegorz Wandałowicz
I dobrze sąd stwierdził. Kontent premium musi być maksymalnie zabezpieczony i nie może być tak, że ktoś, kto nie zapłacił za oglądanie kontentu, może ten kontent oglądać, bo znajomy dał hasło. Trzeba z tym coś robić, tolerowanie tego to droga donikąd...
15 21
odpowiedź
User
j
Naucz się człowieku co po polsku oznacza kontent zanim kolejny raz postanowisz tego słowa użyć. Wielki praworządny się znalazł. Pewnie jeszcze byś kumpla podkablował.
28 8
odpowiedź
User
wh
W Polsce to nie ma się czym nawet za bardzo dzielić. Ostatnie sensowne filmy Netflix dodał dobre trzy miesiące temu. Od tamtej pory cisza.
15 8
odpowiedź