SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sąd oddala zażalenia Latkowskiego na akcję ABW we „Wprost”

Warszawski sąd rejonowy oddalił dwa zażalenia Sylwestra Latkowskiego dotyczące decyzji prokuratury, na mocy których funkcjonariusze ABW w połowie czerwca pojawili się w redakcji „Wprost”, żądając przekazania nośników z nagraniami podsłuchanych rozmów polityków. Postanowienie sądu jest prawomocne.

interwencja ABW w gabinecie redaktora naczelnego „Wprost”Article

Działania prokuratorów i funkcjonariuszy ABW w redakcji „Wprost” miały miejsce 18 czerwca, po publikacji przez tygodnik pierwszych nagrań podsłuchanych rozmów polityków. Funkcjonariusze przez kilka godzin próbowali pozyskać od Sylwestra Latkowskiego nośniki z nagraniami, na końcu usiłując odebrać je siłą (przeczytaj więcej na ten temat).

Wewnętrzna kontrola w ABW wykazała, że jej funkcjonariusze działali zgodnie z prawem i nie przekroczyli swoich uprawnień, a prokuratura pod koniec czerwca udostępniła zapis tej interwencji (obejrzyj to). Według dziennikarzy „Wprost” działania nie były prowadzone spokojnie ani profesjonalnie, a śledczy podają zmanipulowane informacje na ten temat (przeczytaj więcej).

Sylwester Latkowski poprzez swojego pełnomocnika złożył dwa zażalenia na wydane przez prokuraturę postanowienia o żądaniu przekazania nagrań ABW i o przeszukaniu redakcji „Wprost”.

W poniedziałek Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Północ odrzucił oba zażalenia, uzasadniając, że postanowienia były zgodne z prawem: prokuratura może żądać od dziennikarzy wydania odpowiednich nośników lub dokumentów, które w przypadku zawierania treści objętych tajemnicą dziennikarską zostają zapieczętowane i sąd decyduje, czy można je wykorzystać w postępowaniu.

Pełnomocnik redaktora naczelnego „Wprost” zapowiedział, że zwróci się do Rzecznika Praw Obywatelskich o sprawdzenie legalności tego postanowienia. Nie wykluczył również, że skieruje tę sprawę do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sąd oddala zażalenia Latkowskiego na akcję ABW we „Wprost”

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
xm
Kiedy we Wprost ukaże się jakiś artykuł na temat mrocznej przeszłości naczelnego-kryminalisty?
odpowiedź
User
mx
Wtedy, kiedy czerwone nepotki z UD zabiorą swoich kapusiów z TVP. A nawet później…...
odpowiedź