SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sąd: PiS bezprawnie wykorzystał wizerunek Justyny Śliwowskiej-Mróz w spocie antyuchodźczym

Sąd zdecydował, że wykorzystanie wizerunku dziennikarki TVP Justyny Śliwowskiej-Mróz bez jej zgody w spocie wyborczym PiS w 2018 roku było bezprawne. Partia ma zamieścić ogłoszenie z informacją o wykorzystaniu wizerunku dziennikarki oraz wpłacić na rzecz jednej z fundacji 10 tys. zł. Wyrok jest nieprawomocny. 

Justyna Śliwowska, fot. TVP InfoArticle

Wizerunek Justyny Śliwowskiej, dziennikarki i prezenterki Telewizji Polskiej, pojawiał się w jednym z ujęć w spocie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości "Wybierz #BezpiecznySamorząd", w kampanii do wyborów samorządowych.

Głównym tematem spotu byli migranci. PiS przestrzegało, że jeśli wybory wygra PO, do Polski przyjadą uchodźcy na masową skalę. W jednej z migawek było widać zamieszki uliczne, w tle spikera informującego "samorządowy Platformy Obywatelskiej szykują się do przyjęcia uchodźców". W kolejnym ujęciu programu informacyjnego Justyna Śliwowska zapowiadała: "Wbrew decyzji polskiego rządu, Grzegorz Schetyna zapowiedział przyjmowanie uchodźców". Urywek pochodził z serwisu informacyjnego TVP Info.

Krótko po publikacji wideo, które wzbudziło wiele kontrowersji, dziennikarka na swoich profilach w social media opublikowała czarne plansze z napisem „bez zgody” oraz deklarowała: „Nigdy nie wyrażałam żadnej zgody na wykorzystywanie mojego wizerunku w materiałach prasowych jakiegokolwiek ugrupowania”.

Sąd: PiS bezprawnie wykorzystał wizerunek dziennikarki

Dziennikarka złożyła pozew sądowy przeciwko PiS o ochronę dóbr osobistych. Sąd w lutym br. wydał postanowienie, w którym udzielił zabezpieczenia powództwa dziennikarki na rok - zakazał Prawu i Sprawiedliwości publikacji jej wizerunku w spocie wyborczym „Bezpieczny Samorząd” oraz usunięcie tego wizerunku z trzech miejsc w internecie.

W środę, 18 września br. zapadł wyrok Sądu Okręgowego w tej sprawie. Sąd przyznał rację dziennikarce i nakazał zamieszczenie partii ogłoszenia z wyjaśnieniem, że bezprawnie wykorzystała wizerunek dziennikarki w spocie promującym tę partię w ramach kampanii wyborczej w 2018 roku. Ponadto, sąd zasądził 10 000 zł na fundację wskazaną przez dziennikarkę. Wyrok jest nieprawomocny.  
- Wyrok potwierdza, że nie ma możliwości wykorzystywania na potrzeby kampanii politycznej osób niezwiązanych z tą partią. Swoiste prawo do niezaangażowania zostało wskazane jako dobro osobiste. Sąd podkreślił też wagę niezależności dziennikarskiej wskazując, że nie można żadnym działaniem prowadzić do sytuacji, w której dziennikarz byłby – choćby bez swojej winy – utożsamiany z jedną z opcji politycznych. Oświadczenie ma być prezentowane na stronie głównej PIS przez 30 dni, od daty uprawomocnienia się wyroku - podkreśla mecenas Maciej Ślusarek, pełnomocnik dziennikarki na prośbę Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

W uzasadnieniu sąd stwierdził, że Justyna Śliwowska-Mróz nie zezwoliła partii politycznej na wykorzystanie swojego wizerunku w kampanii wyborczej, w tym we wspomnianym materiale. Zdaniem sądu można wstępnie przyjąć, że spot godzi w dobre imię dziennikarki, co obejmuje także dobre imię zawodowe, a „w przypadku dziennikarza budowane jest poprzez cechę niezależności”. Sąd Okręgowy podkreślił również, że „niezależność współgra z wymogami obiektywizmu, rzetelności i staranności przewidzianymi w prawie prasowym”.

HFPC: to wykorzystywanie dziennikarzy w działalności politycznej

Sprawą zajmowała się także Helsińska Fundacja Praw Człowieka – jej zdaniem to przykład wykorzystywania dziennikarzy w działalności politycznej. To natomiast jest sprzeczne z zasadą neutralności i rzetelności dziennikarskiej. - Takie działanie, bez zgody zainteresowanego, prowadzi do naruszenia jego dobrego imienia i zagraża wolności mediów - uważa organizacja.

W tej sprawie interweniował m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich, który wnosił o podjęcie przez prokuraturę sprawy z urzędu, miała ona dotyczyć popełnienia przestępstwa rozpowszechniania mowy nienawiści. Prokuratura odmówiła jednak śledztwa. W lutym br. Sąd Rejonowy uwzględnił zażalenie RPO i Stowarzyszenia Interwencji Prawnej. W sierpniu br. prokurator Prokuratury Okręgowej w Warszawie umorzył postępowanie – z powodu braku znamion czynu zabronionego.  W odpowiedzi na tę decyzję, na początku września br. Rzecznik złożył zażalenie.

Sprawa jest prowadzona w ramach grantu Media Legal Defence Initiative, oferującego pomoc prawną dla dziennikarzy i blogerów.
 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sąd: PiS bezprawnie wykorzystał wizerunek Justyny Śliwowskiej-Mróz w spocie antyuchodźczym

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Fit
Ale z tekstu, który wygłosiła, nie da się wycofać
odpowiedź
User
Magic
Czy ta dziennikarka jeszcze pracuje w TVP czy już ją zwolnili ?
odpowiedź
User
Magic
A może sama odeszła w imię zasad ?
odpowiedź