SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Sąd umorzył sprawę karną z art. 212, którą Renacie Grochal wytoczyła TVP za „nagonkę na Adamowicza”

Warszawski Sąd Okręgowy umorzył prawomocnie sprawę, jaką Renacie Grochal z „Newsweeka” wytoczyła Telewizja Polska. Powodem pozwu był wpis dziennikarki zamieszczony na Twitterze, zarzucający publicznemu nadawcy nagonkę na zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. - TVP próbuje zastraszać dziennikarzy, sąd to udaremnił - komentuje dziennikarka.

Renata Grochal, fot. Onet Article

W lutym 2019 roku Magdalena Ogórek została zaatakowana przez demonstrantów przed siedzibą TVP Info. Dziennikarka była obrażana przez grupę nieprzychylnie nastawionych osób, które starały się zablokować jej wyjazd. Interweniowała policja. Atak na Ogórek skrytykowało wielu dziennikarzy, a także szef MSWiA Joachim Brudziński.

Do ataku odniosła się także na Twitterze Renata Grochal z tygodnika „Newsweek Polska”. - Prawy sektor kompletnie odleciał po ataku na panią Ogórek, (który potępiam). Przypominam, że to Paweł Adamowicz został zamordowany po nagonce w TVP. Nie róbcie na tym kolejnej propagandowej kampanii. Mniej kłamstw = mniej negatywnych emocji – napisała. Telewizja Polska wytoczyła dziennikarce proces o zniesławienie (art. 212 kodeksu karnego).

14 września ub. roku sąd pierwszej instancji umorzył sprawę, tę decyzję podtrzymał 8 stycznia br. sąd drugiej instancji. W uzasadnieniu stwierdzono, że wypowiedź oskarżonej dziennikarki należy do sfery ocen i nie podlega pod występek z art. 212 k.k. Podkreślono też prawo dziennikarza do wyrażania krytycznych opinii.

- Decyzję sądu oceniam jako korzystną z punktu widzenia opinii publicznej. TVP próbuje zastraszać dziennikarzy, posługując się paragrafem 212 kk, sąd to udaremnił. Nie może być tak, że będziemy zamykać oczy na kolejne nagonki, przygotowywane przez Telewizję Polską – komentuje w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Renata Grochal.

Sąd Okręgowy podtrzymał zdanie sądu niższej instancji, iż wpis Renaty Grochal ma charakter prywatnej opinii, którą - zgodnie z prawem do wolności słowa - swobodnie wyraziła na portalu Twitter. Podkreślono też, iż nie sposób stwierdzić, że wypowiedź Grochal mogła poniżyć TVP w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania. Sąd poddał też w wątpliwość, aby wpis umieszczony na portalu Twitter miał w jakikolwiek sposób narazić Telewizję Polską na utratę zaufania.

Pod koniec stycznia 2019 roku Telewizja Polska zapowiedziała szereg działań prawnych w sprawie wypowiedzi sugerujących, że przyczyniła się do śmierci Pawła Adamowicza. W czerwcu ub. roku oskarżony przez TVP piosenkarz Krzysztof Skiba wygrał prawomocnie w drugiej instancji wytoczony mu proces i nie musiał przepraszać za słowa o „moralnej odpowiedzialności za mord na Pawle Adamowiczu”.

Miesiąc później sąd ostatecznie oddalił apelację Telewizji Polskiej ws. pozwu przeciw Rzecznikowi Praw Obywatelskich, Adamowi Bodnarowi. Powództwo także dotyczyło wypowiedzi, w której Bodnar stwierdził, że należy sprawdzić, czy na zabójcę Pawła Adamowicza mogło wpłynąć oglądanie TVP Info.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sąd umorzył sprawę karną z art. 212, którą Renacie Grochal wytoczyła TVP za „nagonkę na Adamowicza”

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
iui
gazeta w springer -newsweek i wspólne narady na pl zbawiciela w Wie z Koleda Morozowski Miszczakiem Olejnik czyli jedna linia przekazu Proletriusze wszystkich tytułów łaczcie sie
15 22
odpowiedź
User
buhaha
Nagonkę na tego koleżkę : ))) A codzienne plucie na Jarosława to jest mowa miłości : )))
To, że nie było ochrony i na scenę wszedł wariat to wina wyłącznie organizatora ze Złotego Melona. To wszystko w tej zabawnej sprawie.
18 41
odpowiedź
User
Marcin
I co w tym dziwnego w tych nowych lepszych czasach???
4 16
odpowiedź