SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Galileo: kolejne cztery satelity na orbicie

Kolejne cztery satelity Galileo zostały pomyślnie wystrzelone z europejskiego portu kosmicznego w Gujanie Francuskiej przy użyciu europejskiej rakiety nośnej Ariane-5. Konstelacja globalnego systemu nawigacji satelitarnej UE składa się obecnie z 26 satelitów.

Start satelity Article

Galileo jest systemem cywilnym pod cywilną kontrolą, który udostępnia informacje na temat położenia i czasu. Ma on zapewnić Europie niezależność od innych tego typu systemów oraz strategiczną autonomię w dziedzinie nawigacji satelitarnej.

Od grudnia 2016 r. Galileo oferuje usługi w zakresie informowania o położeniu i czasie dla ok. 400 mln użytkowników. Wystrzelenie kolejnych czterech satelitów sprawia, że konstelacja jest bliska ukończenia w 2020 r., kiedy to Galileo ma osiągnąć pełną zdolność operacyjną, osiągając dokładność 20 cm.

Wszystkie satelity Galileo zostały nazwane imionami dzieci, których prace wygrały konkurs rysunkowy zorganizowany w 2011 r. Cztery obecnie wystrzelone satelity noszą imiona Tary ze Słowenii, Samuela ze Słowacji, Anny z Finlandii oraz Ellen ze Szwecji.

- To kolejny ważny krok w kierunku pełnej zdolności operacyjnej Galileo w 2020 r. Przestrzeń kosmiczna staje się nową granicą gospodarczą, ponieważ jest bardzo silnie związana z rosnącą liczbą sektorów i napędza ich dogłębną modernizację. W rzeczywistości 10 proc. unijnego PKB jest uzależnione od usług związanych z przestrzenią kosmiczną. Musimy zatem dążyć do tego, aby Europa stała się światowym liderem i osiągnęła strategiczną autonomię - stwierdził Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

Galileo oferuje obecnie trzy rodzaje usług w zakresie nawigacji satelitarnej. Pierwsza to usługa otwarta Galileo, która jest bezpłatna i obejmuje pozycjonowanie, nawigowanie i informowanie o czasie. Usługa pomiaru czasu umożliwia przekazanie służbom ratunkowym informacji o położeniu pojazdu przy pomocy systemu eCall, który od 31 marca 2018 r. jest obowiązkowy dla wszystkich nowych samochodów w UE.

Druga usługa - poszukiwawczo-ratownicza Galileo - to lokalizacja sygnałów alarmowych z aktywnego nadajnika ratunkowego. Jak podaje KE, wraz z rozpoczęciem świadczenia pierwszych usług Galileo w grudniu 2016 r. czas potrzebny do zlokalizowania osoby zaginionej na morzu lub w górach został ograniczony z 4 godz. do ok. 10 min. od momentu uruchomienia nadajnika ratunkowego, a dokładność lokalizacji poprawiła się z 10 km bez korzystania z systemu Galileo do mniej niż 2 km przy jego wykorzystaniu. Ponadto od przyszłego roku usługa będzie wysyłać sygnał informujący osobę znajdującą się w niebezpieczeństwie, że sygnał alarmowy został odebrany i zlokalizowany.

Trzecia usługa - publiczna o regulowanym dostępie Galileo (PRS) - to zaszyfrowana usługa przeznaczona dla organów publicznych do użytku na potrzeby newralgicznych zastosowań, np. do operacji wojskowych. PRS ma na celu zapewnienie ciągłości usług, nawet w najbardziej niekorzystnych warunkach. Użytkownicy rządowi uzyskują w ten sposób dostęp do wiarygodnej i w pełni szyfrowanej usługi podczas sytuacji wyjątkowych lub kryzysowych w kraju, takich jak ataki terrorystyczne.

Każdy, kto ma urządzenie działające w Galileo, może wykorzystywać sygnały z tego systemu do celów pozycjonowania, nawigacji i określania czasu. Usługi Galileo w obecnej fazie początkowej nie są dostępne przez cały czas, dlatego też są używane w połączeniu z innymi systemami nawigacji satelitarnej, takimi jak GPS. Kiedy w 2020 r. konstelacja osiągnie 30 satelitów, system Galileo ma być w pełni operacyjny i niezależny, co oznacza, że będzie można w dowolnym miejscu i czasie samodzielnie ustalić położenie wyłącznie przy użyciu satelitów Galileo.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Galileo: kolejne cztery satelity na orbicie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl