SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Scripps Networks Interactive sfinalizował zakup TVN

Scripps Networks Interactive sfinalizował umowę zakupu 52,7 proc. akcji Grupy TVN od Grupy ITI oraz Grupy Canal+ za 584 mln euro. Do rady nadzorczej TVN dołączyło właśnie trzech przedstawicieli amerykańskiego koncernu.

Markus Tellenbach, prezes zarządu i dyrektor generalny TVN (fot. TVN / Krzysztof Dubiel) Article

Scripps Networks Interactive poprzez brytyjską spółką zależną Southbank Media Ltd. za 854 mln euro kupił 100 proc. akcji w spółce N-Vision od Grupy ITI i Grupy Canal+. To N-Vision bezpośrednio i pośrednio (poprzez Polish Television Holding) posiada 52,7 proc. udziału w kapitale TVN. Scripps przejął również zadłużenie telewizyjnej spółki wynoszące w sumie 856 mln euro. Transakcja została ogłoszona już w marcu br., a jej finalizacja wymagała zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (została wydana w czerwcu) jak i irlandzkiego urzędu antymonopolowego.

- Pozyskanie TVN jest niezwykle ważnym krokiem w realizacji strategii międzynarodowej ekspansji Scripps Networks Interactive, dzięki któremu zajęliśmy wiodącą pozycję na jednym z najważniejszych rynków mediów w Europie Środkowej. TVN jest silną i rentowną spółką, zarządzaną przez świetną kadrę menedżerów pod kierownictwem Markusa Tellenbacha. Wierzymy, że nasze zaangażowanie zapewni dalszy długoterminowy rozwój firmy - mówi Kenneth W. Lowe, przewodniczący rady nadzorczej, prezes i dyrektor generalny Scripps Networks Interactive

- Zamknięcie umowy przez Scripps Networks Interactive jest kluczowym krokiem w kierunku dalszego rozwoju TVN w Polsce i w regionie. Dzięki strategicznemu wsparciu nowego właściciela jesteśmy w idealnej sytuacji, żeby rozszerzyć nasze wyjątkowe portfolio programów, jak również zwiększyć zakres ich wykorzystania na różnorodnych cyfrowych platformach medialnych w kraju i za granicą. Cieszy nas perspektywa osiągania wspólnych korzyści ze współpracy z naszym nowym akcjonariuszem większościowym - mówi Markus Tellenbach, prezes i dyrektor generalny TVN.

Do rady nadzorczej TVN zostały powołane trzy osoby z najwyższego kierownictwa Scripps Networks Interactive: Joe NeCastro, dyrektor ds. rozwoju; Jim Samples, prezes Scripps Networks International oraz Cynthia Gibson, dyrektor ds. prawnych.

Zgodnie z polskim prawem w ciągu trzech miesięcy od zrealizowania zakupu Scripps Networks Interactive ma obowiązek złożenia oferty publicznej zwiększającej jego udział do 66 proc. w kapitale TVN. Scripps w czerwcu br. zgłosił intencję nabycia 100 proc. akcji TVN i wyprowadzenia spółki z Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Cena oferty publicznej nie została jeszcze określona.

Scripps Networks jest właścicielem marek telewizyjnych i internetowych takich jak HGTV, DIY Network, Food Network, Cooking Channel, Travel Channel oraz Great American Country, które docierają łącznie do ponad 190 milionów odbiorców. Kanały Scripps Networks Interactive są obecne w Ameryce Północnej i Południowej, Azji, Europie, na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce.

Przejęcie pakietu kontrolnego w TVN jest najnowszym etapem ekspansji Scripps Networks Interactive w Europie. Wcześniej w  2011 roku koncern zawiązał w Wielkiej Brytanii spółkę joint-venture z BBC Worldwide na portfolio UKTV, składając się z 10 kanałów rozrywkowych i lifestylowych.

Grupa TVN jest nadawcą 13 kanałów telewizyjnych, w tym TVN, TVN7, TVN24, TVN Style, TVN Turbo i TTV, ma w portfolio też serwis wideo na żądanie Player.pl. W I kwartale br. spółka miała 363 mln zł przychodów, a jej zysk netto wyniósł 79 mln zł (więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Scripps Networks Interactive sfinalizował zakup TVN

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kamil
Niech tylko ludzie ze Scripps Networks uważają,bo jak PiS jesienią przejmie władzę,to zrepolonizuje media.
23 44
odpowiedź
User
Wojteq
@kamil:
Tak, jak PIS przejmie władzę, to zrepolonizuje media, wprowadzi obowiązkowe msze codzienne i będzie szczał babom do mleka.
Puknj się w łeb.
52 30
odpowiedź
User
rg
TVN to było medialne guano a z jankesami będzie takie samo guano tylko jeszcze bardziej polukrowane.Lemingi niech się cieszą bo zobaczą jeszcze więcej kiczowatych filmików i głupawych programów z głupimi prowadzącymi.
50 23
odpowiedź
User
note2.0elo
Zauważyliście radość prawicowych oszołomów z przejęcia TVN? Oni naprawdę uwierzyli we własne kłamstwa i konfabulacje jakoby nowy właściciel na Wiertniczej szykował jakąś wielką kontrrewolucję konserwatywną. A wystarczy przeczytać sobie wywiad (na największym polskim portalu, nie można tu podawać nazw) z NeCastro, który mówiąc o przejęciu TVN, nawiązał do sytuacji politycznej w Polsce: "(...) Rozwijająca się, wysoko wyedukowana klasa średnia w Polsce i przewidywalność gospodarki to dobrze zwiastujące czynniki. Nawet perspektywa wyborów zdaje się nie grozić ogólnej stabilności ekonomicznej kraju". Czyli nawet jak wygra buraczane PiS, to i tak będzie się opłacało robić interesy i zarabiać w Polsce (co jest kłamstwem, ale amerykanie potrafią z niejednego wybrnąć. Więc tak oceniają PiS, jak coś złego ale niekoniecznie groźnego (trochę taki karaluch). Więc wybaczcie narodowo-katolickie oszołomy - nie będzie kontrrewolucji.
24 37
odpowiedź
User
tom
akurat bedzie zmiana bo to republikanie. Tyle....
16 10
odpowiedź