SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Scripps Networks Interactive ze wzrostem wpływów i spadkiem zysku. Przychody TVN 12 proc. w górę, koszty podatkowe o 15 proc.

Koncern Scripps Networks Interactive w ub.r. zanotował wzrost wpływów operacyjnych o 3,7 proc. do 2,6 mld dolarów oraz spadek zysku netto o 3,9 proc. do 814,3 mln dolarów, co firma tłumaczy m.in. zmianami w przepisach podatkowych w USA i Polsce. W samym czwartym kwartale ub.r. wpływy operacyjne TVN w złotych wzrosły o 11,7 proc.

Kenneth W. Lowe, prezes i CEO Scripps Networks Interactive (fot. Cezary Piwowski/TVN) Article

Dla Scripps Networks Interactive niezmiennie większym źródłem wpływów są reklamy, ale procentowo bardziej rosną przychody z dystrybucji.

W ub.r. przychody reklamowe koncernu zwiększyły się w skali roku o 3,7 proc. do 2,505 mld dolarów (w samym czwartym kwartale: o 5,7 proc. do 678,1 mln dolarów), a wpływy z dystrybucji - o 6,8 proc. do 955,4 mln dolarów (tylko w czwartym kwartale: o 10,5 proc. do 244,3 mln dolarów). Pozostałe przychody wzrosły najmocniej procentowo, ale są zdecydowanie najmniejsze (w ub.r. wyniosły 101,1 mln dolarów).

Po stronie kosztów zdecydowanie największe pozycje to usługi (bez kosztów utraty wartości i amortyzacji), na które koncern wydał w ub.r. 1,25 mld dolarów (5,1 proc. więcej niż w 2016 roku) oraz koszty sprzedaży, administracji i ogólne, które wyniosły 881 mln dolarów (po wzroście w skali roku o 9,2 proc.).

Dochód operacyjny koncernu przed opodatkowaniem wzrósł w całym ub.r. o 2,6 proc. do 1,31 mld dolarów, a w samym czwartym kwartale - o 72,2 proc. do 325,9 mln dolarów. Przy czym całoroczny zysk netto zmalał o 3,9 proc. do 814,3 mln zł.

W komunikacie giełdowym Scripps Networks Interactive tłumaczy ten spadek m.in. zmianami w prawie podatkowym w USA i Polsce, które sprawiły, że firma płaci wyższą efektywną stopę podatkową. W całym ub.r. koszty podatkowe koncernu wyniosły 496,9 mln dolarów (po wzroście o 15,5 proc. w skali roku), a tylko w czwartym kwartale zwiększyły się rok do roku o 116,8 proc. do 210,2 mln dolarów.

W USA Scripps Networks Interactive w całym ub.r. osiągnął 1,43 mld dolarów skorygowanego zysku (minimalnie więcej niż rok wcześniej), na pozostałych rynkach - 125 mln dolarów (wobec 103,1 mln dolarów zysku w 2016 roku), a w pionie korporacyjnym - 98,7 mln dolarów straty (w 2016 roku było to 102,9 mln dolarów straty).

W samym czwartym kwartale ub.r. proporcje i zmiany wyników poszczególnych pionów były podobne. Wpływy operacyjne w USA wyniosły w tym okresie 758,7 mln zł po wzroście rok do roku o 3,8 proc., z czego przychody reklamowe zwiększyły się o 1,3 proc. do 529,9 mln dolarów, a wpływy z dystrybucji - o 10,5 proc. do 213,6 mln dolarów.

Na pozostałych rynkach przychody operacyjne koncernu od października do grudnia ub.r. wyniosły 203,7 mln dolarów, po wzroście w skali roku o 23,2 proc. Scripps Networks Interactive podał w komunikacie, że wpływy operacyjne TVN liczone w złotych zwiększyły się w tym ujęciu o 11,7 proc.


W połowie ub.r. ogłoszono przejęcie Scripps Networks Interactive za ok. 14,6 mld dolarów przez Discovery Communications. Na początku lutego zgodę na tę transakcję wyraziła Komisja Europejska, pod warunkiem że Discovery nadal będzie udostępniać operatorom telewizyjnym stacje TVN24 i TVN24 BiS za rozsądną cenę.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Scripps Networks Interactive ze wzrostem wpływów i spadkiem zysku. Przychody TVN 12 proc. w górę, koszty podatkowe o 15 proc.

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
swist
Wiertnicza zaczyna się obawiać o stołki.
Nowy-nowy właściciel już dawno w swym orędziu do podwładnych to zapowiedział, tylko podwładni czytaj- robole tego nie zrozumieli. A może mówił w dziwnym języku, nie zrozumiałym w amerykańskiej firmie na terenie Polski?
11 12
odpowiedź
User
Tomasz
Dlaczego TVN masowo zatrudnia pracowników na umowę o dzieło bez żadnego ubezpieczenia, nawet zdrowotnego? (proszę nie kasować mojego postu tylko sprawdzić u źródła)
9 10
odpowiedź