SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

SDP i kapituła Strażnika Pamięci zdziwione odwołaniem Andrzeja Mietkowskiego

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP i przewodniczący kapituły nagrody Strażnik Pamięci Paweł Lisicki są zdziwieni odwołaniem Andrzeja Mietkowskiego z funkcji szefa redakcji Polskieradio.pl. - Zwróciliśmy się do zarządu PR, aby sprawę omówić publicznie - tłumaczy Wirtualnemedia.pl Wiktor Świetlik z CMWP SDP.

Foto: M.Borawska /Polskie RadioArticle

Andrzej Mietkowski ze stanowiska dyrektora i redaktora naczelnego portalu Polskieradio.pl został odwołany przez zarząd Polskiego Radia w weekend. Przeciwko tej decyzji protestowało Stowarzyszenie Wolnego Słowa. Na wniosek Zofii Romaszewskiej nadzwyczajne walne zgromadzenie SWS przyjęło w tej sprawie uchwałę. Zarząd spółki poinformował w odpowiedzi, że chodzi o niegospodarność, a Stowarzyszenie Wolnego Słowa było „beneficjentem finansowym działań podejmowanych przez Andrzeja Mietkowskiego”. Szczegółów na razie nie podano.

Andrzej Mietkowski nie zgadza się z zaprezentowanym powodem jego odwołania ze stanowiska, uznając zarzuty o niegospodarność jako bezzasadne pomówienie. W piśmie do zarządu wzywa do usunięcia komunikatu o odwołaniu. Żąda również opublikowania oświadczenia zawierającego wyrazy ubolewania z powodu naruszenia jego dóbr osobistych oraz przyznania się do podania nieprawdziwych informacji na jego temat.

W poniedziałek na temat zwolnienia Mietkowskiego wypowiedziało się również Centrum Monitoringu Wolności Prasy, działające przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich. Dyrektor tej struktury Wiktor Świetlik wystosował list otwarty do prezes Polskiego Radia Barbary Stanisławczyk, w którym zwraca się o wskazanie konkretnych nieprawidłowości jakich miał dopuścić się Andrzej Mietkowski.

- Zarzut „niegospodarności” stawiany redaktorowi Mietkowskiemu jest bardzo poważny i wzbudził liczne kontrowersje wśród naszych kolegów, członków SDP, a także pracowników mediów publicznych. Należy podkreślić, że redaktor Mietkowski cieszył się opinią dziennikarza uczciwego i profesjonalnego, a jego pracę doceniało jury nagród dziennikarskich przyznawanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich - czytamy w liście otwartym.

W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Wiktor Świetlik tłumaczy, że po publikacji komunikatu zarządu Polskiego Radia na temat odwołania Andrzeja Mietkowskiego do CMWP zgłosili się przedstawiciele SDP z prośbą o zajęcie stanowiska. - Nie znamy konkretnych zarzutów wobec Andrzeja Mietkowskiego, dlatego nie rozstrzygając o meritum sporu zwróciliśmy się do zarządu Polskiego Radia o to, aby tę sprawę omówić publicznie. Sądzę, że taka forma jest lepsza niż zwolnienie dyscyplinarne z jednej strony i procesy sądowe z drugiej. Liczymy na upublicznienie tych zarzutów - wyjaśnia Świetlik.

W 2014 roku kierowany przez Andrzeja Mietkowskiego portal PolskieRadio.pl został laureatem nagrody Strażnik Pamięci (przyznawanej przez tygodnik „Do Rzeczy”) za serwisy poświęcone wybitnym postaciom i przełomowym wydarzeniom najnowszej historii. Redaktor naczelny „Do Rzeczy” Paweł Lisicki, który przewodniczył kapitule wybierającej nagrodzonych, jest zaniepokojony odwołaniem Mietkowskiego.

- Powody tej decyzji zostały przedstawione w formie ogólnikowej. Kapituła wręczając nagrodę Strażnika Pamięci doceniła działalność portalu Polskiego Radia i rzeczy, które są łatwe do zweryfikowania. Mietkowski przyczynił się do propagowania treści historycznych, więc wykonał bardzo dobrą pracę. Za to powinno się być nagradzanym, a nie zwalnianym - ocenia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Lisicki.

- Jestem bardzo nieprzyjemnie zdziwiony - mówi nam Piotr Gursztyn, który na gali Strażnika Pamięci 2014 wygłaszał laudację dla Andrzeja Mietkowskiego. - Słyszałem o tych zarzutach. Z drugiej strony Andrzej Mietkowski zaprzecza i bardziej skłaniam się ku jego wersji niż oficjalnemu wytłumaczeniu. Nie chcę wierzyć, że taki człowiek mógł dopuścić się tego typu nieprawidłowości. Piotr Zaremba porównał odwołanie Mietkowskiego do odwołania Krzysztofa Skowrońskiego, dobrze ujął tę sprawę. Nie znam szczegółów, ale uważam, że bardzo źle się stało i kto wie, czy Bronisław Wildstein nie nazwał tego najbardziej precyzyjnie jako partyjniactwo - dodaje Gursztyn.

Nowym dyrektorem portalu Polskieradio.pl został w niedzielę Krzysztof Kossowski, który pracował dotychczas jako wydawca w TV Republika. Jego zastępcą jest Maciej D. Ociepka.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: SDP i kapituła Strażnika Pamięci zdziwione odwołaniem Andrzeja Mietkowskiego

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
SDPiS
Po czystce, podczas której wyrzucano i nadal wyrzuca się dziennikarzy "bo nie pasują do koncepcji", nagłe oburzenie milczącego dotąd SDP na zwolnienie gościa, któremu akurat można coś konkretnego zarzucić, zakrawa na farsę.
odpowiedź
User
obywatel prosty
Szybko zaczely sie pisiaki gryzc miedzy soba. Chyba brakuje stolkow zeby wszystkich zadowoliic.
odpowiedź
User
Honnete homme
O widać, że solidarność plemienna zwiera szeregi. Atak na jednego z nas jest atakiem na cały sojusz. czyżbyśmy mieli do czynienia z " artykułem 5 traktatu waszyngtońskiego". ... :-)
odpowiedź