SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sekielscy budują studio. Chcą ruszyć z reportażami i podcastami

Bracia Marek i Tomasz Sekielscy zaczynają pracę nad stworzeniem Sekielski Brothers Studio (SBS) - redakcji, która miałaby przygotowywać i prezentować reportaże, wywiady, podcasty i programy publicystyczne. Chcą rozpocząć nadawanie w ciągu trzech najbliższych miesięcy.

Tomasz i Marek Sekielscy Fot. PatroniteArticle

Tomasz Sekielski zapowiada, że tworzone przez studio niezależne produkcje będą przeciwwagą do zapowiadanej przez rząd repolonizacji mediów. Do studia będą przeniesione wszystkie produkcje braci Sekielskich, nowe i takie, które dotychczas ukazywały się na YouTube. A więc: „Sekielski Sunday Night Live” (podsumowanie najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia z komentarzem Tomasza Sekielskiego), „Sekielscy w ringu”, „Sekielski o nałogach” (rozmowy Marka Sekielskiego), nowy cykl „Sekielski na zdrowie” (o zdrowym życiu), „Sekielski online” (rozmowy Tomasza o polityce), nowy program interwencyjno - śledczy „Raport Sekielskigo” (Tomasz Sekielski będzie realizował materiały na podstawie zgłoszeń widzów), serial dokumentalny „12 wyzwań Sekielskiego” (o walce Tomasza z otyłością), ale także nowość: przygotowywane podcasty.

– Będziemy prezentowali wszystkie te formaty głownie na specjalnie powstałej stronie internetowej, ale także na jakimś nowym kanale na YouTube. Oczywiście zostawiamy tam także nasz dotychczasowy kanał: Sekielscy. Będziemy go stale zasilać - mówi nam Marek Sekielski. Dodaje, nowe studio nie tylko będzie służyło dla produkcji braci, ale ma też stworzyć przestrzeń dla osób, które chciałyby współpracować: - Jeśli ktoś miałby np. wartościowy materiał, ale nie mógłby się z  nim przebić w internecie, chętnie pomożemy.

2 miliony, zbiórka trwa

Na Partonite.pl trwa zbiórka na filmy braci Sekielskich, która kilka dni temu zmieniła nazwę: teraz jest zbiórką na Sekielski Brothers Studio. Na koncie zbiórki jest teraz ponad 2 mln zł - jednak kwota ta (jak się dowiadujemy) nie jest miarodajna: zawierają się w niej zarówno zrealizowane już filmy, jak i przygotowywana produkcja o Janie Pawle II. Ile jest więc realnie na tym koncie i ile można będzie z tych pozostałych pieniędzy wykorzystać na SBS - będzie wiadomo za kilka tygodni. - Na budowę studia potrzebujemy ok. 150 tys., potem co miesiąc będziemy też potrzebowali kilkadziesiąt tysięcy dla współpracowników i na nasze honoraria - mówi Marek Sekielski.

Budowa studia to także kupno kosztownego sprzętu (kamery, oświetlenie, mikrofony, scenografia, stanowisko do edycji). Koszta wygenerują też strona internetowa i osoby zatrudnione do realizacji i produkcji formatów (operatorzy, montażyści, dźwiękowcy, oświetleniowcy). Na stronie zbiórki można przeczytać, że gdy – dzięki stałym wpłatom – osiągnie ona 100 tys. miesięcznie, będzie można poważnie myśleć o realizacji wszystkich założonych celów, realizacji zgłaszanych materiałów i zatrudnieniu stałych współpracowników.

"Medium niezależne od polityków"

Marek Sekielski mówi portalowi Wirtualnemedia.pl, że pomysł na powstanie profesjonalnego studia obaj bracia mieli już od dawna, a sukces, jaki w zakresie zbiórki na media odniosło Radio Nowy Świat, nie był dla nich - wbrew opiniom - żadnym impulsem do ruszenia z nową zbiórką.

- Wsparcie jakiego udzieliliście naszym niezależnym produkcjom dokumentalnym i wasze pozytywne reakcje na naszą twórczość, zainspirowały nas do podjęcia próby stworzenia nowego medium - niezależnego od polityków i finansowych grup nacisku. W czasie, gdy przedstawiciele rządzącej partii zapowiadają „dekoncentrację” i „repolonizację” mediów krytycznych wobec rządu i gdy tzw. media publiczne stały się tubą propagandową jednej opcji politycznej, niezwykle ważne stało się budowanie własnych, niezależnych mediów społecznych. Niezbędne są media, które działać będą w interesie obywateli, a nie tego czy innego polityka – napisał na Facebooku Tomasz Sekielski. - Wierzymy, że w Polsce jest zapotrzebowanie na jakościowe dziennikarstwo zajmujące się trudnymi i ważnymi społecznie sprawami. Razem możemy stworzyć miejsce wypełnione wartościową treścią, której tak bardzo brakuje dziś w mediach.

Ostatni film braci Sekielskich - „Zabawa w chowanego” - zadebiutował na ich youtube’owym kanale 16 maja br. W ciągu doby miał ponad 2,5 mln wyświetleń, do dzisiaj – ponad 7,4 mln. Ich pierwsza i najgłośniejsza produkcja, „Tylko nie mów nikomu”, premierę miała 11 maja 2019 roku, do dzisiaj obejrzało ją na YouTube ponad 23,8 mln internautów.  Przygotowywana właśnie produkcja o Janie Pawle II ma mieć premierę w połowie 2021 roku, choć - jak mówi nam Marek Sekielski - „wszystko zależy od tego, jak będzie rozwijać się pandemia”. - W przypadku tego filmu musimy sporo polatać po świecie, żeby zebrać materiały. Trudno powiedzieć, czy biorąc pod uwagę korona wirusowe obostrzenia, będzie w najbliższym czasie taka możliwość - skomentował.

Duża cześć przygotowywanego filmu będzie realizowana daleko m.in. w Bostonie, Meksyku i Dominikanie, gdzie doszło do skandali pedofilskich z udziałem duchownych. W każdej lokalizacji filmowcy chcą spędzić minimum tydzień. Tomasz i Marek Sekielscy szykują też dokument o SKOK-ach, ale na razie nie chcą zdradzić, kiedy go zobaczymy.

Za pierwszy swój film dokumentalny o pedofilii w polskim Kościele – „Tylko nie mów nikomu” - Tomasz i Marek Sekielscy otrzymali szereg nagród dziennikarskich, m.in. Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego, jako pierwsi Polacy znaleźli się na prestiżowej liście „Bloomberg 50”.

Dołącz do dyskusji: Sekielscy budują studio. Chcą ruszyć z reportażami i podcastami

28 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Hohoho
Zawsze popierałem Sekielskich....ale chyba lekka przesada. W ogóle idea ściepa-biznesów jest dziwna.
odpowiedź
User
Rob
Trochę to już przesada.. albo idea albo biznes. Jak się chce miec studio to albo kasa własna albo inwestor albo kredyt.. to jednak biznes więc gdzie tutaj idea ściepy nsrodowej. !!
odpowiedź
User
jack
Tak się robi biznes na naiwności Polaków. Ciemny lud to kupi - mawiał klasyk z TVP. Nie do wiary. Może ktoś zrobi reportaż o cwaniactwie Sekielskich?
odpowiedź