SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Senat przyjął nowelizację specustawy ws. koronawirusa. Ma pomóc branży eventowej

Rozwiązania, które przyjął Senat, mają pomóc branży eventowej, która zmaga się z kłopotami finansowymi z powodu odwołania większości wydarzeń i konferencji. Przedsiębiorcy mają uzyskać wsparcie finansowe z funduszu pożyczkowego oraz odroczenie płatności składek na ZUS.

Fot. senat.gov.plArticle

W piątek Senat podjął uchwałę o wniesieniu do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Za ustawą głosowało 47 senatorów, przeciw - 34 (senatorowie PiS), wstrzymała się jedna osoba (senator PiS).

Jak mówił Marek Borowski, senator sprawozdawca ustawy, koronawirus ma negatywny wpływ na funkcjonowanie gospodarki. "W przypadku niektórych branż (m. in. transportowej, logistycznej, turystycznej, MICE – Meetings, Incentives, Conferences and Exhibitions Industry) można mówić wręcz o zapaści, skutkiem której będzie m. in. zmniejszenie PKB, skurczenie rynku, upadłości przedsiębiorców, wzrost bezrobocia i pozostawienie wielu osób bez środków do życia. Stan, w którym przychodzi funkcjonować przedsiębiorcom, można porównać do stanu klęski żywiołowej" - czytamy w uzasadnieniu do nowelizacji przepisów.

O tym, że branża eventowa jest w zapaści z powodu masowo odwoływanych wydarzeń i konferencji, pisaliśmy tutaj.

Zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorca (szczególnie prowadzący działalność związaną z organizacją targów, wystaw i kongresów, działalność rozrywkową i rekreacyjną lub organizujący wystawy tematyczne i imprezy plenerowe), który poniósł szkodę z powodu COVID-19 i znalazł się w trudnej sytuacji finansowej, może ubiegać się o pożyczkę na działalność bieżącą.

Pożyczek mają udzielać wybrane fundusze pożyczkowe, które otrzymają na to środki z budżetu państwa w formie dotacji. Maksymalną wysokość pożyczki określi rada ministrów w formie rozporządzenia. Po złożeniu przez przedsiębiorcę rozliczenia pożyczki, zostanie ona umorzona w 75 proc., a pozostałe 25 proc. kwoty nie będzie podlegało oprocentowaniu.

Odroczone składki ZUS, rekompensaty dla firm

Ponadto na wniosek przedsiębiorcy, który z powodu koronawirusa znalazł się w trudnej sytuacji, Zakład Ubezpieczeń Społecznych może odroczyć termin płatności należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne oraz rozłożyć ją na raty. W razie odroczenia płatności nie zostanie pobrana opłata prolongacyjna.

Zgodnie z nowymi przepisami, w razie zawieszenia działalności zakładu pracy pracownicy otrzymają minimum 60 proc. wynagrodzenia, ale nie mniej niż wynosi minimalne wynagrodzenie za pracę. Koszty wynagrodzenia za czas zawieszenia działalności zakładu pracy ponoszą pracodawca oraz skarb państwa w równych częściach.  

Przedsiębiorcy, którzy poniosą szkodę w związku z działaniami władz publicznych w celu przeciwdziałania COVID-19, otrzymają rekompensatę wypłacaną z budżetu wojewody.

- Chodzi o szybkie uruchomienie pomocy finansowej w formie pożyczek dla firm, dotkniętych COVID-10. Wychodzimy naprzeciw rządowi, dając mu gotową ustawę jako podstawę do wypłaty świadczeń dla przedsiębiorców - mówił nam senator Kwiatkowski. Krzysztof Kwiatkowski dodał, że nowelizacja specustawy "uporządkowuje też błędy, na które wskazywali konstytucjonaliści".

Senatorowie zaproponowali także definicję zdalnej pracy, którą pracodawca może zlecić pracownikowi. Pracodawca ma prawo zażądać od pracownika informacji dotyczącej efektów jego pracy wykonywanej zdalnie. Wydłużono również do 21 dni okres, za który wypłacany będzie rodzicom zasiłek opiekuńczy w czasie zamknięcia żłobków, przedszkoli i szkół.

Rząd pracuje nad swoimi rozwiązaniami

Z kolei we wtorek wieczorem minister rozwoju Jadwiga Emilewicz przedstawiła najważniejsze punkty rządowego pakietu osłonowego dla przedsiębiorstw z szeroko rozumianej branży turystycznej i transportowej. Ostateczna wersja zostanie zaprezentowana na początku przyszłego tygodnia w formie projektu specustawy o gospodarce w czasie koronawirusa.

Jak powiedziała minister Emilewicz, już od wtorku przedsiębiorcy dotknięci skutkami koronawirusa mogą składać wnioski o odroczone płatności składek ZUS, a także podatków VAT, PIT i CIT. Nowością w projektowanej ustawie będzie zniesienie opłaty prolongacyjnej, którą teraz trzeba zapłacić za odroczenie płatności.

Emilewicz zapewniła także, że firmy będą miały ułatwienia w split payment i wcześniejsze zwroty VAT. Termin obowiązku wpisywania się firm do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych zostanie przesunięty z przesunięcie 1 kwietnia na 1 lipca br. Ministerstwo rozwoju chce także wprowadzić nowy sposób rozliczenia straty, którą poniosą firmy w 2020 r. Będą mogli odliczyć ją od podatku za rok 2019 r. Rząd we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego wprowadzi także tanie pożyczki oraz dopłaty do kredytów dla firm z funduszu klęskowego, który zostanie rozszerzony o epidemie. Specjalną ochroną zostaną objęci pracownicy branży turystycznej (w tym firmy eventowe) i transportowej.

Branża MICE apeluje do rządu o pomoc

Na świecie trwa kryzys związany z zagrożeniem koronawirusem. Nie ominął też Polski. Organizatorzy masowo odwołują targi, konferencje, koncerty i imprezy. Na anulowaniu imprez najbardziej cierpi branża MICE (z ang. Meetings, Incentives, Conferences and Exhibitions Industry), która zajmuje się organizacją wystaw, targów, szkoleń, konferencji i imprez firmowych.

Tydzień temu przedstawiciele sześciu stowarzyszeń branży MICE wystosowali dramatyczny apel do rządu o wsparcie dla reprezentowanych przez nich firm ze względu na odwoływanie targów i eventów.

"Podejmowane na szczeblu państwowym, jak i przez poszczególne organizacje decyzje anulowania z dnia na dzień wszystkich projektów o charakterze wydarzeń i wyjazdów w okresie najbliższych sześciu miesięcy powodują bardzo wysokie ryzyko niewypłacalności i zaprzestania prowadzenia przez nas działalności w trybie natychmiastowym" - piszą stowarzyszenia branżowe.

Dodają, że sytuacja przypomina "klęskę żywiołową", a przed firmami z branży MICE stanie niebawem konieczność zwolnień grupowych i zagrożenie utratą płynności finansowej, co może doprowadzić do bankructw firm, które w większości są małymi i średnimi przedsiębiorstwami. Branża liczy na ulgi i zwolnienia w czasie kryzysu
Stowarzyszenia apelują o wsparcie finansowe ze strony państwa poprzez uruchomienie nisko oprocentowanych linii kredytowych w państwowych bankach, ulgi i zwolnienie z podatku CIT czy ZUS. Organizacje branżowe wzywają też spółki skarbu państwa i firmy prywatne, aby nie anulowały imprez, lecz przenosiły je na inny termin. Apel poparła Konfederacja Lewiatan.

W stanowisku podkreślono, że polski sektor MICE ma wartość ok. 3 mld zł, a pracuje w nim ponad 30 tys. osób w firmach oferujących różne usługi: od organizatorów wydarzeń i wyjazdów, przez obiekty i hotele, po przewoźników, dostawców logistyki, cateringu i wyposażenia sceno-technicznego. Zaznaczono, że 95 proc. branży stanowią polskie małe i średnie firmy, z rodzimym kapitałem, zasobami i kompetencjami.

- Wszystkim nam zależy na jak najszybszym wypracowaniu i wdrożeniu rozwiązań, dzięki którym branża organizacji wydarzeń i wyjazdów biznesowych będzie mogła przetrwać trudny czas, a po normalizacji sytuacji niezwłocznie wrócić do pracy, oferując klientom niezmiennie usługi na najwyższym poziomie - dodano.

Jest to wspólnie stanowisko Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR, Klubu Agencji Eventowych SAR, Stowarzyszenia Branży Eventowej SBE, Stowarzyszenia Organizatorów Incentive Travel SOIT, Meeting Professional International Poland Chapter MPI i Stowarzyszenia Przedstawicieli Organizatorów Turystyki Biznesowej SITE Poland.

BCC chce pakietu pomocowego dla firm

Marek Goliszewski, prezes Business Centre Club, oświadczył, że specustawa związana z koronawirusem nie uwzględnia rekompensaty dla przedsiębiorstw prywatnych, które ponoszą straty z powodu COVID-19 i w związku z tym rząd powinien podjąć "działania nadzwyczajne".

- Rząd powinien z budżetu państwa wyasygnować dla przedsiębiorców dotacje celowe, także zwolnić ich z odpowiedzialności wobec kontrahentów za niewykonane umowy w związku z walką z koronawirusem - powiedział Marek Goliszewski. - Spodziewamy się i będziemy to postulować, żeby rząd wprowadził pakiet stymulujący dla firm, który by zapewniał płynność przedsiębiorstwom i zwalniał je na określony czas z płacenia takich podatków jak PIT, CIT i VAT. Będziemy rozmawiać z bankami, żeby zawiesiły na określony czas spłaty kredytów - dodał.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Senat przyjął nowelizację specustawy ws. koronawirusa. Ma pomóc branży eventowej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl