SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

„Senat zabija prasę” - wielki protest gazet i czasopism przeciw odpowiedzi prasowej

Najważniejsze polskie dzienniki i magazyny protestują przeciw nowelizacji prawa prasowego przygotowywanej przez Senat. Na okładkach poniedziałkowych wydań znalazło się hasło „Senat zabija prasę”, a na początkowych stronach list naczelnych do senatorów.

„Senat zabija prasę” - wielki protest gazet i czasopism przeciw odpowiedzi prasowej

Redaktorzy naczelni kilkudziesięciu najważniejszych gazet i czasopism oceniają, że nowelizacja prawa prasowego, nad projektem której pracuje obecnie Senat, zagraża wolności słowa. Zastrzeżenia budzi przede wszystkim rezygnacja z instytucji sprostowania na rzecz odpowiedzi prasowej.

>>> PSL zmienia prawo prasowe, przygotowało własny projekt

„Ta pozornie drobna zmiana będzie mieć dramatyczne konsekwencje” - ostrzegają naczelni w liście do senatorów, który znalazł się na początkowych stronach poniedziałkowych wydań dzienników i nowych numerów tygodników (patrz poniżej). Podkreślają, że o ile sprostowanie odnosi się do błędnie podanych informacji, o tyle odpowiedź prasowa nie musi dotyczyć faktów, może mieć dwukrotnie większą objętość niż tekst, do którego się odnosi, a redakcja ma obowiązek ją zamieścić.

„Nietrudno sobie wyobrazić konsekwencje: gazety zapełniłyby się odpowiedziami polityków, biznesmenów, artystów skrytykowanych przez dziennikarzy czy z innych powodów niezadowolonych z opublikowanych artykułów” - prognozują naczelni, oceniając, że „senacki projekt pozbawia redakcje prawa do kształtowania polityki redakcyjnej i decydowania, jakie poglądy chcą głosić”. Zdaniem sygnatariuszy listu nowelizacja przygotowywana przez Senat przypomina zmianę prawa prasowego dokonaną cztery lata temu na Słowacji. „Takie same rozwiązania wprowadzały rządy pragnące zakneblować media” - czytamy w oświadczeniu.

>>> Prawo prasowe do napisania od nowa? 

List został podpisany przez ponad 50 redaktorów naczelnych gazet i czasopism ogólnopolskich i regionalnych, m.in. szefów wszystkich dzienników ogólnokrajowych i tygodników opinii. Ponadto na okładkach tych tytułów znalazło się hasło „Senat zabija prasę”. W niektórych gazetach - np. „Gazecie Wyborczej”, „Pulsie Biznesu” i „Metrze” - grafika z tym sloganem zajmuje większą część „jedynki”, natomiast w innych (np. tygodnikach opinii) niewielka grafika została umieszczona przy winiecie.
 


 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Senat zabija prasę” - wielki protest gazet i czasopism przeciw odpowiedzi prasowej

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zofia-łodzianka
Tyle roznych nazwisk pod TYM SAMYM pismem. Podoba mi sie ta zgodnosc.
8 8
odpowiedź
User
larum grają
„Senat zabija prasę” - i bardzo dobrze !
To są pokłosia wieloletniej prostytucji mediów-dziennikarzy z Politykami !!
Kto zgnoił dziennikarstwo ?
"DZIENNIKARZE" !
Kto doprowadził , bardzo potrzebną profesję dziennikarską do stanu OBCIACHU ?
"DZIENNIKARZE" !
Czym karmili dziennikarze w prasie-radiu-telewizji ?
"geniuszem " pewnych wybranych polityków!!
Co się stało z informacją OBIEKTYWNĄ w mediach ?
"DZIENNIKARZE" ją zeszmacili !

Jakie jest lekarstwo na normalność mediów ?
Czystka w środowisku dziennikarskim !

Proszę, proszę media larum grają gdy się z łapami w nocniku obudzili !!
8 8
odpowiedź
User
jam ci on
PO jak widać nie ustaje w walce aby cenzurować niewygodne dla siebie opinie.
8 8
odpowiedź
User
BeeJay
Lis i Lisicki obok siebie na jednej liście. Budujące.
8 8
odpowiedź
User
widz
I bardzo dobrze! Nie bedzie juz mozna wiecej, wypisywac bezkarnie, wymyslonych sensacji i bzdur, tylko dlatego, ze nic sie nie wydarzylo, albo naklad " nie idzie". Ludzie sa wystarczajaco oglupieni a faszerowanie ich jeszcze klamliwymi opowiesciami zaczyna, w obecnym wydaniu, zagrazac stabilnosci panstwa. Mamona to nie jest Bog, tylko srodek platniczy, o czym wszyscy zdaje sie zapomnieli. Dzis w zdobywaniu pieniedzy zapomina sie tez nie tylko o zasadach etyki, ale przekracza, wszelkie normy przyzwoitosci, balansujac na granicy prawa, w czym niewatpliwie przoduje " prasa".
8 8
odpowiedź