SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Serial „Jagiellonowie” ogląda 1,5 mln widzów

Nowy serial Jedynki „Korona królów. Jagiellonowie” po trzech pierwszych odcinkach emisji ogląda średnio 1,50 mln widzów. Jest to o 510 tys. osób więcej niż śledziło w pierwszych tygodniach czwarty sezon „Korony królów” pokazywany jesienią 2020 roku - wynika z analizy Wirtualnemedia.pl.

„Korona królów. Jagiellonowie”; fot. TVPArticle

Średnia widownia pierwszych trzech premierowych odcinków nowego serialu Jedynki „Korona królów. Jagiellonowie”, wyemitowanych w okresie od 2 do 4 stycznia 2023 roku (od poniedziałku do środy o godz. 20.35) wyniosła 1,50 mln osób. Rynkowy udział stacji ukształtował się na poziomie 10,90 proc. w gronie wszystkich widzów, 5,19 proc. w grupie komercyjnej 16-49 oraz 7,15 proc. w grupie komercyjnej 16-49 - wynika z danych Nielsen Audience Measurement, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Spośród poszczególnych odcinków najwięcej widzów przyciągnęła emisja z 2 stycznia. Śledziło ją średnio 1,53 mln osób.

Serial „Jagiellonowie” zyskał 510 tys. widzów

Dla porównania, średnia widownia premierowych odcinków czwartego sezonu telenoweli „Korona królów”, wyemitowanych w okresie od 31 sierpnia do 8 października 2020 roku (od poniedziałku do czwartku o godz. 18.30) wyniosła 993 tys. osób. Udział TVP1 w rynku telewizyjnym ukształtował się na poziomie 9,58 proc. w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów, 4,03 proc. w grupie komercyjnej 16-49 oraz 5,18 proc. w grupie 16-59. Telenowela „Korona królów. Jagiellonowie” zyskała 510 tys. widzów.

Nowy serial Jedynki o 490 tys. oglądających zwiększył widownię także względem „Leśniczówki”, która emitowana była jesienią br. niemal w tym samym paśmie. „Leśniczówkę” w okresie od 29 sierpnia do 2 listopada 2022 roku (emitowaną od poniedziałku do czwartku o 20.30) śledziło 1,01 mln osób (odpowiednio 7,84 proc., 3,06 proc. i 4,28 proc. udziału).

W poniedziałek, 26 grudnia o godz. 20.20 telewizyjna Jedynka pokazała specjalny odcinek serialu „Korona królów. Jagiellonowie”. Śledziło go 1,46 mln osób (odpowiednio 10,09 proc., 5,20 proc. i 6,63 proc. udziału).

„Korona królów. Jagiellonowie”, to kontynuacja „Korony królów” emitowanej w TVP1 od 1 stycznia 2018 roku do 8 października 2020 roku. Nowy serial przedstawia dzieje Jagiellonów, jego akcja rozpoczyna się w 1399 roku. - Niedawno owdowiały król Władysław rozważa powrót na Litwę. Krakowscy możni, żeby zatrzymać władcę na tronie, aranżują jego małżeństwo z wnuczką Kazimierza Wielkiego Anną Cylejską. Narzeczona nie przypada królowi do gustu, Jagiełło odsyła ją więc do klasztoru, by tam uczyła się języka polskiego. Tymczasem wokół rozgrywa się wielka polityka. Zakon anektuje Żmudź i wciąż zagraża Litwie - czytamy w opisie „Korona królów. Jagiellonowie”.

W główną rolę - króla Władysława Jagiełły - wciela się Sebastian Skoczeń, a w rolę Anny Cylejskiej - Milena Staszuk. W obsadzie serialu znaleźli się również m.in.: Agnieszka Wagner (księżna Aleksandra), Radosław Pazura (Mikołaj Trąba), Szymon Nygard (Ulryk Von Jungingen), Michał Chorosiński ( książę Witold), Jacek Kopczyński (Piotr Szafraniec), Dariusz Toczek (Jan Szafraniec), Maciej Raniszewski (Zyndram), Bogdan Kalus (Hinczka), Marcin Piętowski (Zbigniew z Brzezia), Julia Łukowiak (Sofia), Jakub Wieczorek (Bdzigost), Dawid Czupryński (Mszczuj), Iwona Pawlak (Greta), Mariusz Jakus (Lech), Filip Gurłacz (Arunas) i Krzysztof Olchawa (Konrad von Jungingen).

Prace realizowane są w halach filmowych, jak również w oryginalnych, historycznych wnętrzach największych polskich zamków m.in. w:  Malborku, Kwidzyniu, Lidzbarku Warmińskim i Lublinie oraz kościołów, w tym w: Bazylice w Pelplinie, Opactwie Cystersów w Wąchocku, kościele w Inowłodzu. Sceny plenerowe będą realizowane między innymi na terenie parków narodowych i puszcz m.in.: w Puszczy Kampinoskiej, w lasach Nadleśnictwa w Celestynowie, w Drewnicy. Okres zdjęciowy według wstępnych założeń ma się zakończyć w grudniu br.

Okres zdjęciowy do „Jagiellonów” rozpoczął się w styczniu ub.r., prace na planie produkcji zakończyły się w grudniu ub.r.

Za reżyserię serialu „Korona królów. Jagiellonowie” odpowiadają Krzysztof Łukaszewicz, Tomasz Matuszczak, Łukasz Wiśniewski i Piotr Fiedziukiewicz. Funkcję producenta pełni Jolanta Filipowicz, serial realizowany jest wewnętrznie przez Telewizję Polską.

Scenariusz napisała grupa scenarzystów pod kierunkiem Anny Krasuskiej i Andrzeja Staszczyka. Autorami zdjęć są: Maciej Majchrzak i Tomasz Wójcik, za scenografię odpowiadają Andrzej Haliński, Anna Bohdziewicz i Konrad Laprus, a kostiumy - Elżbieta Radke.

Charakteryzacją zajęła się Justyna Zaranek, a muzykę stworzył Marcin Przybyłowicz.

Udział TVP1 w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w 2022 roku wyniósł 8,67 proc.

Dołącz do dyskusji: Serial „Jagiellonowie” ogląda 1,5 mln widzów

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ja_2023
A co z Leśniczówką o18:30? Ile straciła?
odpowiedź
User
Mikołaj
Poczekajmy 2-3 tygodnie to się zobaczy jaki jestcwynik beż tej promocji. Warto też będzie sprawdzić ile straciła Lesniczowka na tej operacji.
odpowiedź
User
3mam kciuki!
Dobrze nakręcona fabuła historyczna. Na takie seriale jest zapotrzebowanie w całej Europie i krajach tego kręgu cywilizacyjnego, bo ludzie — z każdej klasy społecznej — chcą mieć poczucie przynajmniej minimum godności, a królowie i elity sprzed 400-600 lat to wyobrażenie naszych przodków. Podkreślam u każdego niezależnie kim jest w realnym życiu. Jeśli nie jest to podszyte nacjonalizmem, a tu nie jest, to pozytywny trend. Powodzenia!
odpowiedź