SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Serial „Miasteczko Twin Peaks” wraca do polskiej oferty streamingowej. SkyShowtime posiada tytuł w swojej bibliotece

Kultowy serial początku lat 90., który zainspirował wiele produkcji kryminalnych, przez lata nieobecny był w rodzimym streamingu. Przez pewien czas obydwa sezony dostępne były na HBO GO, co zbiegło się z premierą kontynuacji, którą także emitowała stacja HBO. Serial zniknął z oferty platformy w 2020 roku.

Po latach tytuł wraca do polskiej oferty dzięki nowej platformie SkyShowtime. Możemy zatem obejrzeć cały serial, zarówno dwa najstarsze sezony (w sumie 30 odcinków), jak i kontynuację z roku 2017 (18 odcinków). Na SkyShowtime nie jest jedynie dostępny film „Miasteczko Twin Peaks: Ogniu krocz za mną” z 1992 roku. Można go znaleźć w ofercie Play Now, gdzie dostępny jest za 7 zł, albo w abonamencie CDA Premium za 23,99zł.

Na Prime Video można także oglądać sezon trzeci, czyli „Twin Peaks” (dwa pierwsze sezony w polskiej wersji językowej tytułowane są jako „Miasteczko Twin Peaks”, a sezon trzeci jako „Twin Peaks”). To dobra wiadomość dla polskich widzów, którzy dotychczas nie mogli oglądać serialu Davida Lyncha i Marta Frosta korzystając z legalnych źródeł.

Serial kultowy

„Miasteczko Twin Peaks” Davida Lyncha i Marka Frosta, to produkcja stacji ABC (kontynuację wyprodukował Showtime w 2017 roku), która miała premierę 8 kwietnia 1990 roku. Badacze telewizji uznają serial za przełomowy nie tylko ze względu na wielowątkową fabułę, ale przede wszystkim z powodu poszerzenia definicji serialu kryminalnego. Serial Lyncha i Frosta wyłamywał się dotychczasowemu rozumieniu produkcji kryminalnej, jako serialu proceduralnego, w którym co tydzień detektywi rozwiązują nową zagadkę kryminalną, a ich osobiste losy rozwijają się nieco obok tych spraw, na przestrzeni całego sezonu.

„Miasteczko Twin Peaks” rzuciło widza na głęboką wodę. Otrzymał on nie tylko słynne już pytanie „kto zabił Laurę Palmer”?, które stało się wyznacznikiem wielkiej tajemnicy, ale i zmusiło do interpretacji kolejnych warstw opowieści o miasteczku i pierwiastku zła. Serial fascynował widownię intrygą kryminalną oraz obyczajowością lokalnej społeczności. Wśród bohaterów poznajemy młodzież licealną związaną z zaginioną Laurą Palmer (w tej roli Sheryl Lee), w tym m.in. Bobby’ego Briggsa (Dana Ashbrook), Jamesa Hurleya (James Marshall), Donnę Hayward (Lara Flynn Boyle), mieszkańców i drobnych przedsiębiorców.

Życie w miasteczku toczy się wokół lokalnych miejsc pracy jak biuro szeryfa, jadłodajnia „Double R Diner” i tartak. Szybko orientujemy się, z kim mamy do czynienia i jak wygląda życie Palmerów, a jak codzienność Shelly Johnson (Mädchen Amick). Pod warstwą obyczajową i kryminalną, skrywa się najbogatsza warstwa interpretacyjna, czyli sny agenta FBI Dale’a Coopera (Kyle MacLachlan), widzenia Sarah Palmer (Grace Zabriskie), czyli matki Laury, postać Margaret Lanterman, czyli Dama z Pieńkiem (Catherine E. Coulson), a także Czarna i Biała Chata.

Kontynuacja z 2017 roku

Powrót do serialu po latach pozwolił zrewidować, czy marzenia i plany najmłodszych bohaterów ziściły się, czy ich sny o potędze udało przełożyć się na rzeczywistość. Okazało się, że niestety nie, co stanowi mocną diagnozę rzeczywistości współczesnej Ameryki. Bohaterowie, wbrew wcześniejszym nadziejom, utkwili w miasteczku i jego stagnacji. W samym miasteczku, wbrew tytułowi, nie spędziliśmy zbyt wiele czasu, ponieważ akcja serialu w dużym zakresie została przeniesiona do Las Vegas, Dakoty Południowej i Nowego Jorku.

Agent Dale Cooper dalej poznaje prawdę o naturze zła, zostawiając nas z pytaniami o zaskakujący finał. Twórcy w nowych odcinkach mocno rozbudowali symbolikę uniwersum Czarnej i Białej Chaty, a także nawiązywali do ulubionego malarstwa Lyncha, dlatego oglądamy sceny inspirowane twórczością Francisa Bacona, René Magritte’a czy Edwarda Hoppera. Czy ten powrót był potrzebny? Z pewnością nasycił pragnienie widzów chcących odwiedzić Twin Peaks po latach, ale zostawił ich z gorzką pigułką do przełknięcia. Życie ich ulubionych bohaterów zamieniło się w stagnację, marazm albo koszmar. Wymusza to także na widowni serialu spojrzenia na własne marzenia i aspiracje z okresu premierowej emisji serialu i zweryfikowanie, jak udała się ich realizacja kilka dekad później.

Serial „Miasteczko Twin Peaks” i „Twin Peaks” dostępne są w ofercie SkyShowtime.

Dołącz do dyskusji: Serial „Miasteczko Twin Peaks” wraca do polskiej oferty streamingowej. SkyShowtime posiada tytuł w swojej bibliotece

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl