SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Serwisy „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” już z opłatami. Za darmo tylko 25 tekstów

W serwisach „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” (oba dzienniki wydaje Presspublica) zostały wprowadzone opłaty za niektóre, autorskie treści. Za darmo można przeczytać tylko 25 tekstów.

Serwisy „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” już z opłatami. Za darmo tylko 25 tekstów

Opłaty w serwisach rp.pl, ekonomia24.pl i parkiet.com dotyczą przede wszystkim dłuższych, autorskich tekstów, natomiast informacje agencyjne nadal będą dostępne za darmo. Przy tych obszerniejszych artykułach pojawia się komunikat informujący, że w najbliższym czasie będą je mogli czytać tylko zarejestrowani użytkownicy serwisów, natomiast za darmo - tylko 25 w danym miesiąca, a za kolejne trzeba będzie płacić. Wyjątkiem są prenumeratorzy „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”, którzy otrzymają dostęp do tych treści - podobnie jak archiwum i nowych, specjalistycznych tytułów i programów - w ramach swoich pakietów.

Przy czym jak na razie okno z komunikatem o rejestracji i płatnościach można zamknąć i czytać artykuły jak wcześniej - ale tylko 10 w danym miesiącu. Początkowo komunikat pojawiał się tylko przy tekstach o gospodarce, ekonomii i prawie, ale zaraz został wprowadzony również w innych działach rp.pl, np. krajowym, sportowym czy kulturalnym .


Na rp.pl i będącym jego częścią serwisie ekonomia24.pl dostępne są dwa podstawowe pakiety dostępowe, które można wykupywać na miesiąc, kwartał lub rok (patrz grafika poniżej). Natomiast na pakiet.com można dodatkowo skorzystać z różnych opcji dostępu do notowań giełdowych i walutowych. Ponato można wykupić dostęp dobowy, płacąc za to SMS-owo 3 zł + VAT.

„Dzięki opłatom możliwe będzie poszerzenie internetowej oferty dla stałych czytelników o nowe pakiety treści, rozbudowany serwis wideo, a także nowe odsłony specjalistycznych serwisów prawnych i ekonomicznych. Dodatkowo pojawią się specjalne, ekskluzywne projekty przygotowywane zmyślą o użytkownikach iPadów i innych urządzeń mobilnych” - czytamy w komunikacie Presspubliki.

Obecne opłaty nie są pierwszymi w serwisie rp.pl. Już od ponad półtora roku trzeba na stronie płacić za dostęp do tekstów z „Plusa-Minusa”, weekendowego dodatku do „Rzeczpospolitej” (więcej na ten temat). Natomiast Grzegorz Hajdarowicz, który niedawno sfinalizował transakcję przejęcia wszystkich udziałów Presspubliki, niedługo po przejęciu przed ponad dwoma laty tygodnika „Przekrój” całkowicie zamknął jego serwis dla niepłacących użytkowników (więcej o tym).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Serwisy „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” już z opłatami. Za darmo tylko 25 tekstów

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ale piękna katastrofa
Coś czuję, że Dziennik Gazeta Prawna ma w tym roku realne szanse na prześcignięcie Rzepy.
Tym bardziej, jeżeli nadal będzie kojarzona z PISowskimi publicystami...
8 8
odpowiedź
User
WojekSamoDobro
Lata upłynom zanim nauczą się jak należy, jak zarabia się na Internecie.
Za 4 lata nie będą się liczyć w papierze i w sieci :-)
8 8
odpowiedź
User
czytacz
ciężko teraz ocenić ten ruch. Dla właściciela najważniejsza jest zawsze zysk.
Nie ma się co podniecać liczbą odsłon i uu. Na własnym przykładzie wiem, że nie ma sensu bić się o pierwsze miejsca w mega panelu :)
8 8
odpowiedź
User
olo
Wg autora newsa wprowadzona opłaty "za niektóre, autorskie treści". Z drugiej strony "za darmo można przeczytać tylko 25 tekstów". Przecież to sensu nie ma, jedno wyklucza drugie.
8 8
odpowiedź
User
zbigbig
299 przez 25 to 12 zł DZIENNIE za wydanie elektroniczne. Blisko 3,5 raza drożej niż wersja papierowa!!!
Coś im chyba ta kalkulacja nie wyszła...
8 8
odpowiedź