SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nie będzie fuzji znanych operatorów satelitarnych

Spółka SES, do której należy popularna nad Wisłą pozycja orbitalna Astra 19,2E, zakończyła negocjacje w sprawie połączenia z Intelsatem. Firma warta 10 mld dol. nie powstanie, bo Intelsat zdecydował się wycofać z rozmów.

Anteny operatora satelitarnego SESArticle

O tym, że transakcja jest możliwa informowaliśmy pod koniec marca. Rozmowy miały trwać od wakacji 2022 roku. W lutym SES zawiesił spory sądowe z Intelsatem. SES wydał wówczas krótkie oświadczenie na temat możliwego połączenia. - W odpowiedzi na pogłoski rynkowe, SES potwierdza, że firma zaangażowała się w rozmowy dotyczące możliwego połączenia z Intelsat. Na tym etapie nie ma pewności, że transakcja dojdzie do skutku. Zarząd SES pozostaje w pełni zaangażowany w działanie w najlepszym interesie SES i  akcjonariuszy tej firmy - poinformowano.

Teraz SES wydał kolejne oświadczenie. - Chcemy dzisiaj poinformować, że rozmowy dotyczące możliwego połączenia z Intelsatem zostały zakończone. W dniu 29 marca 2023 roku SES jedynie potwierdził, że spółka prowadzi rozmowy z Intelsatem i że nie ma pewności, że transakcja dojdzie do skutku - można w nim przeczytać. Intelsat nie mógł dojść do porozumienia z SES i jej głównymi akcjonariuszami.

Coraz trudniejsza sytuacja operatorów satelitarnych

Na rozwiniętych rynkach telewizyjnych mamy do czynienia z odchodzeniem od telewizji satelitarnej na rzecz streamingu. Platformy satelitarne coraz bardziej tną koszty. Wpływa to na wyniki operatorów. Eutelsat, z którego usług korzystają m.in. platformy cyfrowe Sky Italia, Polsat Box czy Canal+ dalej musi się mierzyć ze słabszą koniunkturą. Na koniec ostatniego kwartału ogólne przychody firmy spadły o 11 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2022 roku.

Eutelsat kończy rok finansowy z końcem czerwca, więc podane dane dotyczą III kwartału. Przychody z transmisji wyniosły w nim 157 mln euro, co oznacza spadek o 10,6 proc. Negatywny wpływ na wyniki miało zakończenie współpracy z turecką platformą DigiTurk. Nie korzysta już z pozycji Eutelsat 7E, tylko tańszej Türksat 42E. Pogorszyła się także kondycja firmy na rynkach europejskich. Na początku roku Canal+ Polska zmniejszył też liczbę transponderów na Hot Birdzie 13E z ośmiu do sześciu.

Operator satelitarny SES miał w 2022 roku 1,020 mld euro przychodów wideo, co oznacza spadek o 5,5 proc. w porównaniu z 2021 rokiem. Łączne przychody SES w zeszłym roku wyniosły 1,944 mld euro, czyli o 2,3 proc. mniej niż w 2021 roku.

Jak oglądać kanały z Astry 19,2E?

Choć kiedyś z Astry 19,2E  korzystała platforma cyfrowa Wizja TV (jej anteny nadal można spotkać przy budynkach) i Telewizja Polska, to obecnie po polsku są tam dostępne tylko TV Trwam i Radio Maryja. Większość polskich nadawców korzysta z konkurencyjnej pozycji Hot Bird 13E. Nie mniej jednak część odbiorców satelitarnych korzysta z obu pozycji orbitalnych, aby posiadać dostęp do większej liczby stacji.

Aby rozszerzyć instalację satelitarną z Hot Birdem 13E o Astrę 19,2E nie trzeba inwestować wielkich pieniędzy. Można dokupić dodatkowy konwerter (od 20 zł), przełącznik DiSeqC (od 14,50 zł), który sumuje sygnały oraz uchwyt do konwertera zez (od 9,99 zł). Druga możliwość to zakup konwertera monoblock (od 47,50 zł), który umożliwia odbiór z dwóch pozycji orbitalnych. Jest on zalecany do anten o wielkości 80-90 cm.

Jeśli ktoś posiada antenę ustawioną na Hot Birda, z którego korzystają wszystkie polskie platformy, to może łatwo uzyskać odbiór z Astry. Potrzeba jedynie dostrojenia konwertera na przykład poprzez spoglądanie na siłę i jakość sygnału odbieranego przez dekoder lub telewizor z wbudowanym tunerem. Uchwyty do konwerterów mają opcję regulacji, więc nie powinno stanowić to dużego problemu. Po podłączeniu sprzętu trzeba też zmienić odpowiednie ustawienia w dekoderze. Najczęściej zaznaczyć opcję odbioru z dwóch konkretnych pozycji i czasami zaznaczyć, że używamy przełącznika DiSeqC. Na dekoderach Canal+ stacje z Astry 19,2E są domyślnie zapisane na liście, a w przypadku Polsat Box trzeba je dodać za pomocą ustawień „ręcznie”.

Dołącz do dyskusji: Nie będzie fuzji znanych operatorów satelitarnych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl