SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Akson Studio urosło o połowę, ma umowy na nowe filmy dla TVP i seriale dla Netflixa

W ub.r. Akson Studio osiągnęło wzrost przychodów o 50,4 proc. do 74,13 mln zł i wyniku netto z 6,8 tys. zł straty do 33,1 tys. zł zysku. Firma współpracuje przede wszystkim z Telewizją Polską, Polsatem, TVN i Netflixem. Z TVP podpisała umowę na realizację serialu „Pogrom 1905” i filmu „Filip”, a z Netflixem - na seriale „Sekrety rodzinne”.

Aleksandra Skraba, Maria Sobocińska i Sandra Drzymalska w "Sexify", fot. NetflixArticle

Przychody sprzedażowe Akson Studio zwiększyły się w ub.r. z 49,28 do 52,2 mln zł, a wynik ze zmiany stanu produktów - ze 134,1 tys. zł do 21,93 mln zł.

Firma realizuje produkcje dla trzech czołowych nadawców telewizyjnych i Netflixa. W ub.r. dla Telewizji Polskiej wyprodukowała dwie kolejne serie „O mnie się nie martw” oraz czwartą odsłonę „Wojennych dziewczyn”

Ponadto skończyła zdjęcia do serialu „Krucjata” według scenariusza Wojciecha Tomczyka, a w połowie roku zaczęła realizację trzech filmów („Schron/Sztuka ucieczki”, „Ciotka Hitlera” i „Historia Czubaka / Lepszy muzyk”) składających się na cykl pod roboczym tytułem „Kto ratuje jedno życie”.

Dla Polsatu Akson Studio wyprodukowało dwie kolejne serie „Przyjaciółek”, zaczęło realizację kolejnych dwóch. Firma wyprodukowała też dla nadawcy film fabularny „Miłość na Marsie”, który do kin ma trafić w listopadzie.

Dla TVN zaczęła pod koniec ub.r. realizację drugiej odsłony serialu „Szadź”, a dla Netflixa - serial „Sexify”, który trafił na platformę w kwietniu br. i zdobył popularność w wielu krajach. W połowie lipca zapowiedziano drugi sezon „Sexify”, za jego realizację także będzie odpowiadać Akson Studio.

Ponadto firma wyprodukowała horror „W lesie dziś nie zaś nie nikt” (wskutek wybuchu epidemii miał on premierę w marcu ub.r. na Netfliksie) oraz filmu „Jak najdalej stąd” w reżyserii Piotra Domalewskiego, który miał premierę we wrześniu ub.r. Z kolei prawa do serialowej wersji filmu „Solid Gold” z 2019 roku sprzedała Polsatowi, stacja serial zatytułowany „Bez skrupułów” pokazała jesienią ub.r.

Pierwszy sezon „Sexify” wart 14 mln zł

W swoich raporcie na koniec ub.r. Akson Studio wyprodukowane odcinki pierwszej serii „Sexify” wyceniło na 14,34 mln zł.

Serial „Krucjata” został oszacowany pod tym względem na 7,83 mln zł, dwa kolejne sezony „Wojennych dziewczyn” - na 7,72 mln zł (z czego 333,6 tys. zł to dodatkowe koszty związane z epidemią), film „Miłość na Marsie” - na 6,12 mln zł, a cykl „Kto ratuje jedno życie” - na 6,12 mln zł.

Koszty 50 proc. w górę, 3,5 mln zł z tarczy kredytowej

Wydatki operacyjne Akson Studio poszły w górę rok do roku z 49,12 do 73,87 mln zł, czyli o 50,4 proc. Nakłady na usługi obce zwiększyły się z 38,02 do 59,35 mln zł, na wynagrodzenia - z 9,41 do 12,43 mln zł, a na zużycie materiałów i energii - z 1,46 do 1,84 mln zł.

W maju ub.r. firma otrzymała 3,5 mln zł częściowo bezzwrotnej pożyczki (to maksymalna dostępna kwota) od Polskiego Funduszu Rozwoju w ramach tzw. tarczy kredytowej.

Uzyskała też kilka dotacji z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, na łączną kwotę 6,63 mln zł.

Wyniki rentowności Akson Studia znacząco wzrosły. Zysk sprzedażowy poszedł w górę ze 143,1 do 191,1 tys. zł, zysk operacyjny - z 38,1 do 113 tys. zł, zysk brutto - z 3,4 do 80,8 tys. zł, a wynik netto - z 6,8 tys. zł straty do 33,1 tys. zł zysku.

90 proc. udziałów firmy ma Dorota Kwiecińska, a 10 proc. - prezes spółki Michał Kwieciński. Zeszłoroczny zysk ma zostać przeznaczony na kapitał zapasowy.

Będą nowe seriale dla TVP i Netflixa

W sprawozdaniu Akson Studio podało, że pod koniec ub.r. podpisało z Telewizją Polską umowy dotyczące realizacji filmu i serialu „Pogrom 1905” oraz filmu „Filip” na podstawie powieści Leopolda Tyrmanda.

Z kolei z Netfliksem spółka zakontraktowała nie tylko drugi sezon „Sexify”, lecz także produkcję seriali „Sekrety rodzinne”.

Na koniec ub.r. rozliczenia międzyokresowe dotyczące realizowanych produkcji firma oszacowała na 67,96 mln zł. 20,74 mln zł przypadło na „Sexify”, 8,35 mln zł - na „Pogrom 1905”, 7,41 mln zł - na „Wojenne dziewczyny”, a 7,03 mln zł na „Filipa”.

Akson Dystrybucja: wpływy i koszty mocno w dół, zysk w górę

Siostrzana spółka Akson Dystrybucja, także należąca do Doroty i Michała Kwiecińskich, w ub.r. zanotowała spadek przychodów z 1,3 mln zł do 442,4 tys. zł. Wpływy sprzedażowe poszły w dół z 1,74 mln zł do 736,6 tys. zł, a ujemny wynik ze zmiany stanu produktów zmniejszył się z -437,4 do -294,2 tys. zł.

Równocześnie koszty operacyjne firmy poszły w dół z 1,25 mln zł do 201,9 tys. zł. Nakłady na usługi obce skurczyły się z 1,11 mln zł do 186,8 tys. zł, a na wynagrodzenia - ze 108,1 do 5,6 tys. zł.

Pozostałe wpływy operacyjne poszły w górę z 3,54 zł do 30,8 tys. zł, pozostałe koszty operacyjne - z 4,5 do 58,9 tys. zł, a wydatki finansowe zmalały z 47,7 do 10,7 tys. zł.

W konsekwencji zysk sprzedażowy wzrósł z 55,5 do 240,5 tys. zł, a zysk brutto i netto - z 3,5 do 201,8 tys. zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Akson Studio urosło o połowę, ma umowy na nowe filmy dla TVP i seriale dla Netflixa

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bykiiiii
Czy ktoś rozumie to zdanie?
"Firma wyprodukowała też dla nadawcy film fabularny „ Miłość na Marsie”, który do kin ma trafić w listopadzie ub.r."

Czy ktoś z Was sprawdzą to co napisał?
odpowiedź
User
M
Czy ktoś rozumie to zdanie?
"Firma wyprodukowała też dla nadawcy film fabularny „ Miłość na Marsie”, który do kin ma trafić w listopadzie ub.r."

Czy ktoś z Was sprawdzą to co napisał?

Polsat razem z Akson Studio kręcą film, który będzie leciał w kinach, a potem zapewne w telewizji. Niektóre filmy TVN też są dystrybuowane w kinach.
odpowiedź
User
Krurko
nie ogladam TVP
odpowiedź