SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polsat nie pokazał na żywo w otwartym kanale pierwszego meczu siatkarek w ME

W czwartek pierwszym mecz polskich siatkarek w mistrzostwach Europy był transmitowany tylko w Polsacie Sport. Żeby wypełnić obowiązek wynikający z ustawy o radiofonii i telewizji nadawca w piątek po południu pokazał powtórkę spotkania w otwartym kanale Super Polsat, transmituje w nim na żywo kolejne mecze naszej reprezentacji.

Mecz polskich siatkarek, fot. Dariusz Cieszkowski/PZPS.plArticle

W meczu rozegranym w czwartek wieczorem polska reprezentacja siatkarek wygrała z Niemcami 3:1. Było to pierwsze spotkanie obu drużyn w mistrzostwach Europy.

W naszym kraju mecz można było obejrzeć tylko w odpłatnym Polsacie Sport, transmisji nie było natomiast w żadnej ze stacji Telewizji Polsat obecnych w naziemnej telewizji cyfrowej.

Oburzyło to wielu kibiców, niektórzy w mediach społecznościowych zwracali uwagę, że zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji każdy nadawca tv ma obowiązek pokazywać w darmowym kanale wszystkie mecze reprezentacji siatkarzy i siatkarek w mistrzostwach Europy i świata.

Pojawiły się też wzory skarg, jakie można w tej sprawie przesyłać do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Powtórka pierwszego meczu i kolejne w Super Polsacie

W piątek po południu w otwartym Super Polsacie pokazano powtórkę meczu Polska - Niemcy. Prawdopodobnie nadawca starał się wypełnić w ten sposób przepis ustawy o radiofonii i telewizji stanowiący, że obowiązek emisji wybranych meczów w otwartych kanałach „stosuje się do nadań z opóźnieniem, jeżeli opóźnienie nadania transmisji z ważnego wydarzenia nie przekracza 24 godzin i wynika z ważnych powodów, w szczególności:
1) z czasu, w którym odbywa się dane wydarzenie, obejmującego okres między godziną 24 a godziną 6 czasu obowiązującego na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej;
2) z pokrywania się w czasie ważnych wydarzeń lub ich części”.

Zaraz po retransmisji w Super Polsacie można było obejrzeć na żywo drugi mecz polskich siatkarek, przeciw Grecji, pokazywano go też w Polsacie Sport (nasza reprezentacja zwyciężyła 3:0). W sobotę w obu stacjach transmitowano natomiast mecz przeciw Czechom, wygrany przez nasze zawodniczki 3:1.

Kolejne mecze Polski rozegrają w poniedziałek z Hiszpankami, w środę z Bułgarkami,

Według danych Nielsen Audience Measurement w lipcu br. średnia widownia minutowa Super Polsatu wynosiła 56 839 widzów, a udział stacji w rynku oglądalności - 1,08 proc. (po wzroście rok do roku o 14,9 proc.).

Jakie mecze muszą być transmitowane w otwartej telewizji?

W ustawie o radiofonii i telewizji zapisano, zgodnie z przepisami obowiązującymi w całej Unii Europejskiej, że ważnymi społecznie wydarzeniami sportowymi, które muszą być pokazywane w otwartych kanałach telewizyjnych, są:
- letnie i zimowe igrzyska olimpijskie,
- półfinały i finały mistrzostw świata i Europy w piłce nożnej, a także wszelkie inne mecze w ramach tych  imprez z udziałem reprezentacji Polski, w tym mecze eliminacyjne,
- inne mecze z udziałem reprezentacji Polski w piłce nożnej w ramach oficjalnych rozgrywek oraz mecze z udziałem polskich klubów w ramach Ligi Mistrzów i Pucharu UEFA.

W związku z tymi zasadami nadawcy kodowanych stacji, którzy nabywali prawa do transmisji całych tych wydarzeń, udzielali sublicencji nadawcom stacji z naziemnej telewizji cyfrowej do pokazywania wskazanych meczów z naszymi reprezentantami. Od paru lat Telewizja Polska współpracuje w takim zakresie z Eurosportem przy letnich i zimowych igrzyskach olimpijskich, a przy piłkarskiej Lidze Mistrzów i Lidze Europy - z Polsatem, a wcześniej z Canal+ Polska.

W ustawie zaznaczono, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji może w rozporządzeniu wskazać kolejne wydarzenie sportowe, które muszą być pokazywane w otwartej telewizji. Regulator skorzystał z tej opcji w połowie 2014 roku, kiedy Polsat prawie cały siatkarski mundial rozgrywany w naszym kraju pokazywał w kodowanych stacjach, z wyjątkiem meczu finałowym, w którym wygrała nasza reprezentacja.

Rozporządzenie, które po rocznym vacatio legis weszło w życie w sierpniu 2015 roku, obejmuje następujące wydarzenia sportowe:
- mecze z udziałem reprezentacji Polski w mistrzostwach świata i Europy w piłce siatkowej kobiet i mężczyzn, w tym mecze eliminacyjne;
- zawody Ligi Światowej w piłce siatkowej mężczyzn rozgrywane w Polsce;
- półfinały i finały mistrzostw świata i Europy w piłce ręcznej mężczyzn, a także wszelkie inne mecze w ramach tych imprez z udziałem reprezentacji Polski, w tym mecze eliminacyjne;
- mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym;
- zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich;
- zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich kobiet;
- mistrzostwa świata w lekkoatletyce.

W drugim kwartale br. segment mediowy grupy Polsat Plus, obejmujący m.in. Telewizję Polsat i Eleven Sports, osiągnął wzrost przychodów rok do roku o 38 proc. do 570 mln zł i 189 mln zł zysku EBITDA. Sama Telewizja Polsat z reklam i sponsoringu zarobiła 55,2 proc. więcej niż przed rokiem.

Cała grupa Polsat Plus w drugim kwartale br. osiągnęła wzrost przychodów sprzedażowych o 10,4 proc. do 3,16 mld zł, a jej zysk netto zwiększył się z 290,7 do 541,7 mln zł. W pierwszym półroczu 2021 roku miała 6,1 mld zł przychodów i 932,1 mln zł zysku netto.

Dołącz do dyskusji: Polsat nie pokazał na żywo w otwartym kanale pierwszego meczu siatkarek w ME

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Maro
Polsat tylko kasa, kasa i kasa. Pod tym wzgldem są gorsi niż tvn.
odpowiedź
User
PZ
TVP ściąga od nas abonament i dostaje kasę z budżetu więc powinna zapewnić transmisję na żywo reprezentacji Polski we wszystkich dziedzinach sportu .
odpowiedź
User
Fan serialu "Komisarz Mama"
A kogo siatkarki interesują? Bardziej siatkarzy ludzie oglądają. Tak samo piłka nożna kobiet na tle piłki nożnej mężczyzn to niszowy sport.
odpowiedź