SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat: Uruchamiając 5G pokazaliśmy, że jesteśmy technologicznym liderem

W poniedziałek 11 maja Plus uruchomił pierwszą komercyjną sieć 5G w Polsce, która pozwala osiągnąć transfer do 600 Mb/s. - Uruchamiając pierwszą i jedyną sieć komercyjną 5G w Polsce na częstotliwości 2,6 GHz TD udowodniliśmy, że jesteśmy liderem technologicznym - komentuje Maciej Stec, wiceprezes zarządu Cyfrowego Polsatu.

Article

Plus, należący do Grupy Cyfrowy Polsat uruchomił w największych miastach w Polsce sieć 5G. To pierwszy polski operator który wdrożył nową technologię na szeroką skalę. Pozwala ona osiągnąć transfer do 600 Mb/s i tym samym przesyłać więcej danych przy wyższych szybkościach. W zasięgu sieci znalazło się ok. 900 tys. osób w 7 miastach. Obecnie uruchomiono 100 nadajników, które działają w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu, Katowicach.

Według planu w zasięgu 5G Plusa ma być dodatkowe 2 miliony osób w aglomeracji warszawskiej. Na razie spółka nie podaje, kiedy dokładnie to się stanie. Cyfrowy Polsat podczas ogłaszania wyników finansowych za I kwartał 2020 roku poinformował tylko, że drugi etap zakłada powstanie ponad 600 dodatkowych stacji 5G w Warszawie oraz okolicznych miejscowościach, a „sieć 5G w Plusie będzie docelowo rozwijana na wszelkich dostępnych częstotliwościach”.

- Uruchamiając pierwszą i jedyną sieć komercyjną 5G w Polsce na częstotliwości 2,6 GHz TDD udowodniliśmy, że jesteśmy liderem technologicznym. Od razu otworzyliśmy 100 stacji, w ich zasięgu jest 900 tys. osób. Już pracujemy nad tym, aby rozbudować naszą sieć 5G o Warszawę i okoliczne aglomeracje, to kolejne 2 miliony osób. Spodziewamy się w miarę krótkim terminie ponad 3 milionów osób w zasięgu sieci 5G w Plusie - podał wczoraj Maciej Stec, wiceprezes zarządu Cyfrowego Polsatu podczas wideokonferencji dla dziennikarzy.

Według niego „na tę chwilę to dość imponujący wynik”. - Bardzo mocno wierzymy w sieć 5G, ponieważ już dzisiaj na naszym paśmie osiągamy prędkości do 600 Mb/s, co jest ogromnym skokiem jakościowym. Łącza są stabilniejsze, jest lepsza przepustowość, większa pojemność sieci. W to, co wierzymy to bezprzewodowość. W to celujemy i to będziemy rozwijać – stwierdził Maciej Stec.

Jednocześnie dodał, że „dzisiaj klienci Plusa mogą promocyjnie korzystać z sieci 5G, a trwają pracuje nad przygotowaniem oferty”.

Aukcja 5G przesunięta, Cyfrowy Polsat czeka na jej uruchomienie

Pod koniec kwietnia Ministerstwo Cyfryzacji unieważniło obecną aukcję i przesunęło ją w czasie na bliżej niezdefiniowany termin. Przyczyną decyzji miała być m.in. szerząca się w naszym kraju pandemia koronawirusa. W tej sytuacji pozostało pytanie w jaki sposób zawieszenie aukcji 5G wpłynie na szerokie wprowadzenie w naszym kraju nowej technologii i kiedy przetarg może zostać przeprowadzony. Telekomy pytane o to przez portal Wirtualnemedia.pl odpowiadały ostrożnie i z rezerwą.

Mirosław Błaszczyk, prezes zarządu Cyfrowego Polsatu odpowiedział podczas wideokonferencji, że informacja o przesunięciu aukcji 5G jest dla Grupy „wiadomością neutralną”. – Ze spokojem czekamy na uruchomienie aukcji. My uruchomiliśmy już sieć 5G, będziemy ją przygotowywać. Jeśli będziemy mogli pozyskać nowe częstotliwości to będą one tylko prowadzić do rozbudowy tego, co już zaczęliśmy - ocenił.

Grupa podała w swoim sprawozdaniu finansowym za I kwartał br., że wydatki na 5G zostaną poniesione w latach 2020-2021 i „nie wpływają na zmianę oczekiwanego poziomu całkowitych nakładów inwestycyjnych”.

Dodatkowo Katarzyna Ostap-Tomann, członek zarządu ds. finansowych stwierdziła, że „jeśli chodzi o inwestycje telekomunikacyjne, to idą tak, jak miały”. - Wszystko, co sobie planujemy realizujemy normalnie, niezależnie od tego czy jest pandemia, czy nie – podkreśliła.

Plus jest pierwszym polskim operatorem komórkowym, który uruchomił sieć 5G w tak szerokiej skali, pozostałe największe telekomy do tej pory uruchomiły jedynie pilotażowe programy nowej technologii w wybranych miejscowościach.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat: Uruchamiając 5G pokazaliśmy, że jesteśmy technologicznym liderem

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
lapa
Dobrze by było jakby kolejni operatorzy uruchomili siec 5G, konkurencja zawsze mobilizuje obniżki cen. Ale ciesze się że już pierwsza sieć pochwaliła się nową technologią.
odpowiedź
User
Igor
Świetnie powoli wchodzimy w erę 5G, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jakie możliwości będzie w przyszłości dawać ta sieć.
odpowiedź