SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Siezieniewski, Kurzewski, Kozyra, Zaniewski, Kozioł wśród odznaczonych przez prezydenta

W poniedziałek podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim z okazji obchodów 20-lecia uchwalenia ustawy o radiofonii i telewizji, prezydent Bronisław Komorowski wręczył Ordery Odrodzenia Polski i Krzyże Zasługi osobom zasłużonym w działalności na rzecz rozwoju wolnych mediów w Polsce.

Bronisław Komorowski, fot. mat. prasowe

Bronisław Komorowski, fot. mat. prasowe

Jak powiedział, odznaczenia to podziękowanie i podkreślenie zasług dla rozwoju polskich, wolnych i demokratycznych mediów. – Ale wolność mediów, wolność słowa to dar niewątpliwie trudny i wymagający, stawiający coraz dalej idące oczekiwania - dodał.
 
Bronisław Komorowski wskazywał, że odznaczonych oprócz zasług łączy także troska o polskie media i o ład medialny. – Jesteście Państwo tą grupą, która – jestem przekonany – może też być skuteczna w działaniu na rzecz kształtowania coraz lepszego ładu medialnego w Polsce, poprzez regulację ustawową – stwierdził.
 
Wyraził pogląd, że z okazji dwudziestolecia funkcjonowania ustawy o radiofonii i telewizji warto dzisiaj wskazać mankamenty i słabości tej ustawy. W opinii prezydenta, związane są one m.in. z upływem czasu i zmieniającą się wokół rzeczywistością, w tym - technologią.

Prezes zarządu Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, który jest najwyższym odznaczeniem wręczanym przez prezydenta.

 "Cieszę się, że miałem przyjemność odebrać dziś to wysokie odznaczenie (dla Polskiego Radia - red.) za całe lata działalności już w wolnej Polsce po 1989 roku - działalności, która tak wysoko została oceniona przez prezydenta" - mówił dziennikarzom Siezieniewski.

Siezieniewski zgodził się z prezydentem, że ustawa o radiofonii i telewizji wymaga pewnych zmian. "Dzisiaj mamy więcej możliwości niż mieliśmy kiedyś; możemy docierać przy pomocy niemal każdego urządzenia elektronicznego (...) do słuchaczy w dowolnym miejscu naszego kraju. Te zmiany na pewno będą wymagały odzwierciedlenia w dokumentach, które regulują nasza działalność. Jest wiele spraw, które od lat nie są rozwiązane - rzecz chyba najbardziej dla nas istotna to zmiana ustawy w zakresie finansowania mediów publicznych. Ta sprawa jest gorąco dyskutowana i wszystko wskazuje na to, że niedługo powinna znaleźć swoje, szczęśliwe dla mediów, rozwiązanie" - uznał Siezieniewski.

Krzyże Oficerskie Orderu Odrodzenia Polski otrzymali Maciej Strzembosz oraz Jacek Weksler.
 
Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: Mirosław Bork, Tomasz Kurzewski, Michał Kwieciński, Tadeusz Lampka, Dominique Lesage oraz Michał Merczyński. Złotym Krzyżem Zasługi uhonorowano: Agnieszkę Ogrodowczyk, Andrzeja Ostrowskiego, Mirosława Ostrowskiego, Konstantego Przyborę oraz Iwo Zaniewskiego.

Srebrne Krzyże Zasługi otrzymali: Maria Bajer, Krzysztof Budzisz, Ewa Gadomska, Gabriela Golicz, Kazimierz Gródek, Janusz Kosiński, Leszek Kozioł, Robert Kozyra, Juliusz Marek, Marek Muszyński, Bogusław Nowak, Jadwiga Popek-Kozłowska, Wiesław Jan Rola, Halina Rostek, Ewa Ślęzak, Alina Strześniewska oraz Krzysztof Zalewski Brązowe Krzyże Zasługi wręczono Jackowi Kobierzyckiemu oraz Karolinie Okrój.
 
Spotkanie, podczas którego wręczono nagrody, odbyło się w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim i było elementem obchodów 20-lecia uchwalenia ustawy o radiofonii i telewizji.

 


Odznaczeni zostali:

KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
 
1. Andrzej SIEZIENIEWSKI

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
 
2. Maciej STRZEMBOSZ
3. Jacek WEKSLER

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
 
4. Mirosław BORK
5. Tomasz KURZEWSKI
6. Michał KWIECIŃSKI
7. Tadeusz LAMPKA
8. Dominique LESAGE
9. Michał MERCZYŃSKI

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI
 
10.  Agnieszka OGRODOWCZYK
11. Andrzej OSTROWSKI
12. Mirosław OSTROWSKI
13. Jan PRZYBORA
14. Iwo ZANIEWSKI
 
SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI
 
15. Maria BAJER
16. Krzysztof BUDZISZ
17. Ewa GADOMSKA
18. Gabriela GOLICZ
19. Kazimierz GRÓDEK
20. Janusz KOSIŃSKI
21. Leszek KOZIOŁ
22. Robert KOZYRA
23. Juliusz MAREK
24. Marek MUSZYŃSKI
25. Bogusław NOWAK
26. Jadwiga POPEK-KOZŁOWSKA
27.  Wiesław Jan ROLA
28.  Halina ROSTEK
29.  Ewa SLEZAK
30.  Alina STRZEŚNIEWSKA
31. Krzysztof ZALEWSKI
 
BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI
 
32. Jacek KOBIERZYCKI
33.  Karolina OKRÓJ.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Siezieniewski, Kurzewski, Kozyra, Zaniewski, Kozioł wśród odznaczonych przez prezydenta

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zdezorientowany
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za zasługi dla rozwoju polskich, wolnych i demokratycznych mediów dla Andrzeja Siezieniewskiego? Czy chodzi o Andrzeja Krzysztofa Siezieniewskiego (ur. 1 stycznia 1951 roku w Giżycku), korespondenta Polskiego Radia w stolicy ZSRR w latach 1976 - 1982?! Kto pamięta nasilenie propagandy gierkowskiej w tamtym okresie, np. niesławnej pamięci audycję „Tu Jedynka”, nie będzie chyba skłonny uwierzyć, że przełożeni Siezieniewskiego wysłali go na placówkę do Moskwy, bo bali się, że i będzie im w Warszawie opozycyjne struktury zakładać? Chyba w Moskwie dobrze realizował linię partii, skoro po powrocie w grudniu 1982 r. towarzysze awansowali go na kierownicze stanowisko w dziale dzienników Polskiego Radia. Za rządów gen. Jaruzelskiego Siezieniewskiemu było już tylko lepiej: od maja 1984 do czerwca 1988 roku piastował funkcję zastępcy redaktora naczelnego Dyrekcji Programów Informacyjnych TVP, a po powrocie do radia od czerwca 1988 do września 1989 roku kierował działem dzienników Polskiego Radia. Po czerwcowych wyborach 1989 roku towarzysz Siezieniewski najwyraźniej nieco spanikował i postanowił zejść z oczu krajowym oponentom. Udał się więc na placówkę zagraniczną do… Moskwy. Powrócił w 1994 roku, już w po wyborczym zwycięstwie lewicy, by objąć stanowisko zastępcy dyrektora Informacyjnej Agencji Radiowej. I odtąd już pilnie umacnia wolne i demokratyczne media na kolejnych, coraz wyższych stanowiskach w Polskim Radiu. Czy to na pewno odznaczona wczoraj osoba?!
odpowiedź
User
yudyta
Szczególnie Weksler się zasłużył... zadał pierwszy cios "wolnej" tvp. Szkoda, że Baruna nie nagrodził!!!!
odpowiedź
User
andrzej bober
gratuluję kol.kol.,których większości nie znam
odpowiedź