SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dla PZU agencja Sigma Bis jest warta coraz więcej

Wartość mniejszościowego pakietu akcji agencji mediowej Sigma Bis została podwyższona w bilansie PZU z 8 do 9 mln zł. Ostatnio nastąpiły roszady we władzach Sigma Bis.

Siedziba PZU, fot. FOTON/PAPSiedziba PZU, fot. FOTON/PAP

Do PZU należy 34 proc. akcji Sigma Bis, właścicielem pozostałych walorów jest natomiast Orlen.

Podwyższenie przez PZU wartości posiadanego pakietu z 8 mln zł na koniec ub.r. do 9 mln zł na koniec marca br. oznacza, że wycena całej agencji poszła w górę z 27,2 do 30,6 mln zł. To kolejny wzrost wyceny agencji przez ubezpieczyciela: na koniec 2022 roku wartość 34 proc. jej akcji określił na 4 mln zł.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W drugiej połowie kwietnia, niedługo po tym jak zmieniły się władze Orlenu i PZU, nastąpiły roszady w Sigma Bis. Członkami zarządu zostali Jaromir Sroga i Sylwia Snopkiewicz, a do rady nadzorczej powołano Paulę Ziemiecką-Księżak. Kilka tygodni wcześniej z agencją rozstał się członek zarządu Artur Muszkiet, a prezes Marcin Dec został odwołany.

Agencja Sigma Bis działalność operacyjną zaczęła na przełomie 2019 i 2020 roku, opierając biznes na obsłudze swoich akcjonariuszy. Potem pozyskiwała do obsługi kolejne duże spółki Skarbu Państwa i instytucje państwowe. W 2022 roku Sigma Bis przy wzroście przychodów o 83 proc. do 349,57 mln zł pierwszy raz osiągnęła dodatnią rentowność netto - jej wynik poszedł w górę z 1,63 mln zł straty do 4,33 mln zł zysku.

Zysk netto w całości przeznaczono na pokrycie wcześniejszych strat spółki. Orlen i PZU w 2022 roku dokapitalizowały ją kwotą 9,18 mln zł.

Ruch bez wyceny od PZU

Od jesieni 2020 roku do grupy PZU należy 30,92 proc. akcji Ruchu (większościowym wspólnikiem spółki, z pakietem 65 proc., jest Orlen). Walorów Ruchu ubezpieczyciel nie wycenia w swoim bilansie metodą praw własności.

CZYTAJ TEŻ: Grupa PZU z 1,25 mld zł zysku netto. Chce zmienić strategię

Ruch od kilku lat przynosi duże straty, w latach 2020-2022 przeszedł postępowania restrukturyzacyjne, w ramach których spłacił wierzycielom (m.in. wydawcom prasowym) tylk część zaległych zobowiązań. W 2022 roku zanotował spadek skonsolidowanych wpływów sprzedażowych o 10,4 proc. do 799,61 mln zł, a jego strata netto pogłębiła się z 61,25 do 86,07 mln zł. Zmalały przychody firmy z dystrybucji prasy, a wzrosły te z obszaru usług kurierskich.

Na koniec 2022 roku kapitały własne Ruchu były ujemne (-9,41 mln zł), natomiast rok wcześniej wynosiły 42,92 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Dla PZU agencja Sigma Bis jest warta coraz więcej

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
xD
Ale przecież to "taśmociąg pieniędzy" do likwidacji jak to pisał jeden "obiektywny" rynkowy ekspert. Taśmociąg zamiast likwidacji będzie tylko inny kierunek podajnika mieć
odpowiedź